نوشته ها و مقالات

اولین تصویر تمام رنگی تلسکوپ جیمز وب از کیهان

تصویر تمام رنگی تلسکوپ جیمز وب این تصویر که با نام “اولین میدان عمیق وب” شناخته می شود، اولین تصویر تمام رنگی است که از نسل بعدی تلسکوپ فضایی جیمز وب منتشر شده است. به گفته ناسا، این واضح ترین تصویر مادون قرمز از جهان دور است که تا کنون تولید شده است.

اولین تصویر از تلسکوپ فضایی جیمز وب

ناسا در روز دوشنبه نمایی جدید خیره کننده از کیهان را به بشریت ارائه کرد – اولین تصویر مادون قرمز در نوع خود آنقدر در کیهان فاصله دارد که ستارگان و کهکشان ها را همانطور که 13 میلیارد سال پیش ظاهر شده اند نشان می دهد.

به گفته ناسا، این تصویر یادآور میدان های عمیق هابل است که برای اولین بار دانشمندان را با عکس هایی از کهکشان های باستانی و به ظاهر نامحدود شگفت زده کرد، خوشه کهکشانی SMACS 0723 را به گونه ای نشان می دهد که 4.6 میلیارد سال پیش ظاهر شد. جرم خوشه کهکشانی در حال بزرگ‌نمایی و تحریف اجرام دورتر در پشت خود است – پدیده‌ای که به عنوان عدسی گرانشی شناخته می‌شود.

تصویررنگی تلسکوپ جیمز وب از کیهان

باتوجه به گفته ناسا، این عکس یک خوشه کهکشانی را به قدری عظیم نشان می‌دهد که نور کهکشان‌های دیگر را در پشت خود منحرف می‌کند، و به‌عنوان ذره‌بین در فضا عمل می‌کند و به JWST اجازه می‌دهد کهکشان‌های دوردست و کم‌نور را بسیار دورتر ببیند.

“این تکه از جهان پهناور، تکه ای از آسمان را می پوشاند که تقریباً به اندازه یک دانه شن است که توسط شخصی روی زمین در طول بازو نگه داشته شده است.”

دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز این تصویر را در قالب بزرگنمایی در دسترس قرار داد و به مردم این امکان را می‌دهد که برای مشاهده دقیق‌تر کهکشان‌ها را بررسی کنند.

استفاده از نور فروسرخ

به گفته مقامات ناسا، با استفاده از نور فروسرخ، این تلسکوپ قادر خواهد بود غبار کیهانی را بریده و دورتر از گذشته را ببیند و اولین کهکشان ها و ستارگانی را که در یک کیهان در حال شکل گیری شکل گرفته اند، آشکار کند و نمایی از برخی کهکشان‌ها و خوشه‌های ستاره‌ای را که قبلاً دیده نشده‌اند، ارائه می‌کند. قدیمی‌ترین نور برخی از این اجرام به حدود 13 میلیارد سال پیش، در روزهای اولیه کیهان، باز می‌گردد.

 

تلسکوپ فضایی هابل

آنچه زمانی برای هابل بود، اکنون برای وب کهکشانی است.

این نقطه عطف مورد انتظار، زمینه را برای بقیه مأموریت 10 میلیارد دلاری تلسکوپ فراهم می کند تا درک ما از چگونگی تکامل کیهان از کهکشان های اولیه تا امروز را مجدداً بررسی کنیم.

این اولین عکس میدان عمیق از مجموعه ای طولانی از تصاویری است که مشابه آن توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است.

اولین میدان عمیق هابل زمانی ایجاد شد که ستاره شناسان در سال 1995 رصدخانه فضایی را به سمت قطعه ای به ظاهر غیر جالب از آسمان نشانه رفتند.

این تصویر – که در طول 10 روز گرفته شده است – مملو از کهکشان هایی بود که برخی از آن ها زمانی شکل گرفتند که کیهان تنها 500 میلیون سال سن داشت.

از آن زمان، اخترشناسان به استفاده از هابل برای گرفتن عکس‌های عمیق از کیهان ادامه داده‌اند و کهکشان‌های بیشتری را در فاصله سال‌های نوری از ما آشکار می‌کنند.

در حال حاضر، انتظار می رود تلسکوپ فضایی جیمز وب همه چیز را در مورد چگونگی درک دانشمندان از تاریخ اولیه کیهان ما تغییر دهد.

 

 

 

مجتمع نوآوری باز کوشا از تمامی علاقه مندان دعوت می کند تا در رویداد ماهواره، نانو ماهواره شرکت نمایند.