وبلاگ

ترمومتر چیست؟

پلتفرم نوآوری باز کوشا | ترمومتر چیست؟

از درس‌های علوم مدرسه مان به یاد داریم که حرکت مولکول ها و اتم ها باعث تولید گرما (انرژی جنبشی) می شود و هر چه حرکت بیشتر باشد، گرمای بیشتری تولید می شود.

ترمومتر چیست؟

ترمومتر ، دستگاه‌های اندازه گیری درجه حرارت یک ماده همگن را اندازه گیری می کنند.

دماسنج ها دستگاه هایی هستند که دما یا گرادیان دما را با استفاده از انواع مختلف اصول مختلف اندازه گیری می کنند.

دما فقط اندازه گیری عددی سرد و گرم است، که در طیف گسترده ای از کاربردها اهمیت زیادی دارد.

عناصر مهم ترمومتر

اگرچه برخی از دماسنج ها برای اندازه گیری دمای غیر تماسی از فناوری پیچیده ای مانند سنجش مادون قرمز استفاده می کنند، اما دماسنج ها برای اندازه گیری تماس بسیار ساده تر هستند و فقط بر دو عنصر مهم تکیه می کنند:

  1. سنسور دما
  2. مقیاس

سنسورهای دما از لامپ دماسنج جیوه تا RTD یا ترموکوپل برای دماسنج های پیشرفته تر متغیر است.

سنسور دما

سنسور دما مقدار انرژی گرمایی یا حتی سرمای تولید شده توسط یک شئ یا سیستم را اندازه گیری می کنند و به ما امکان می دهند هر گونه تغییر فیزیکی در آن دما را که خروجی آنالوگ یا دیجیتال تولید می کند را حس کنیم یا تشخیص دهیم.

انواع سنسور دما

انواع مختلفی از سنسورهای دما موجود است و همه بسته به کاربرد واقعی خود ویژگی های متفاوتی دارند. سنسور دما از دو نوع فیزیکی اصلی تشکیل شده است:

سنسورهای دما

  • انواع سنسورهای دمای تماسی: این نوع سنسورهای دما باید در تماس فیزیکی با جسم مورد سنجش قرار گیرند و از رسانایی برای نظارت بر تغییرات دما استفاده کنند. آنها می توانند برای تشخیص جامدات، مایعات یا گازها در طیف وسیعی از دماها استفاده شوند.

 

  • انواع سنسور دما بدون تماس: این نوع سنسورهای دما از همرفت و تابش برای نظارت بر تغییرات دما استفاده می کنند. آنها را می توان برای تشخیص مایعات و گازهایی که با افزایش گرما و ته نشین شدن سرما به پایین در جریان های همرفتی انرژی تابشی ساطع می کنند یا تشخیص انرژی تابشی که از یک جسم به شکل تابش مادون قرمز (خورشید) منتقل می شود، استفاده کرد.

سنسورهای دمای تماسی

دو نوع اصلی سنسور دمای تماسی یا حتی غیر تماسی را می توان به سه گروه تقسیم کرد:

  1. سنسورهای الکترومکانیکی
  2. مقاومتی
  3. الکترونیکی

بیشتر بخوانید :

مهم‌ترین ابزارهای اندازه گیری مورد استفاده در زمینه اپتیک و لیزر چیست

ترموستات

ترموستات یک سنسور یا سوئیچ دمای الکترومکانیکی نوع تماسی است که اساساً از دو فلز مختلف مانند نیکل، مس، تنگستن یا آلومینیوم و غیره تشکیل شده است که برای تشکیل یک نوار دو فلزی به یکدیگر متصل شده اند. نرخ های مختلف انبساط خطی دو فلز غیرمشابه باعث ایجاد حرکت خمشی مکانیکی می شود که نوار در معرض گرما قرار می گیرد.

نوار دو فلزی می تواند خود به عنوان یک کلید الکتریکی یا به عنوان یک روش مکانیکی برای عملکرد کلید الکتریکی در کنترل های ترموستاتیک مورد استفاده قرار گیرد و به طور گسترده برای کنترل عناصر گرمایش آب گرم در دیگ ها، کوره ها، مخازن ذخیره آب گرم و همچنین در خودرو استفاده می شود. (سیستم های خنک کننده رادیاتور)

مجموعه نوآوری باز کوشا | ترموستات ماشین

ترموستات نواری دو فلزی

ترموستات از دو فلز متفاوت از نظر حرارتی تشکیل شده است که پشت به پشت به هم چسبیده اند.

وقتی هوا سرد است کنتاکت ها بسته می شوند و جریان از ترموستات عبور می کند.

هنگامی که گرم می شود، یک فلز بیشتر از دیگری منبسط می شود و نوار دو فلزی متصل به بالا (یا پایین) خم می شود و تماس ها را باز می کند و از جریان جریان جلوگیری می کند.

سنسور دمای ترموستات

دو نوع اصلی از نوارهای دو فلزی وجود دارد که عمدتاً بر اساس حرکت آنها در معرض تغییرات دما است.

انواع «عمل سریع» وجود دارند که یک کنش فوری از نوع «روشن/خاموش» یا «خاموش/روشن» روی کنتاکت های الکتریکی در یک نقطه دمایی تنظیم شده ایجاد می کنند، و انواع آهسته تر «عمل خزشی» وجود دارند که به تدریج موقعیت خود را تغییر می دهند. با تغییر دما

ترموستات های نوع Snap-action معمولاً در خانه های ما برای کنترل نقطه تنظیم دمای اجاق ها، اتوها، مخازن آب گرم غوطه وری استفاده می شوند و همچنین می توان آنها را روی دیوارها برای کنترل سیستم گرمایش خانگی یافت.

انواع خزنده ها

انواع خزنده عموماً از یک سیم پیچ یا مارپیچ دو فلزی تشکیل شده اند که با تغییر دما به آرامی باز می شوند یا کلاف می شوند.

به طور کلی، نوارهای دو فلزی نوع خزنده نسبت به انواع استاندارد ON/OFF snap حساس تر هستند، زیرا نوار طولانی تر و نازک تر است و آنها را برای استفاده در دماسنج ها و صفحه نمایش ها و غیره ایده آل می کند.

اگرچه بسیار ارزان است و در محدوده عملیاتی وسیعی در دسترس است.

معایب ترموستات

یکی از معایب اصلی ترموستات های نوع عمل ضربه ای استاندارد زمانی که به عنوان سنسور دما استفاده می شوند، این است که محدوده هیسترزیس زیادی از باز شدن کنتاکت های الکتریکی تا بسته شدن مجدد دارند.

برای مثال، ممکن است روی 20 درجه سانتیگراد تنظیم شود، اما ممکن است تا دمای 22 درجه سانتیگراد باز نشود یا دوباره تا 18 درجه سانتیگراد بسته نشود.

بنابراین دامنه نوسان دما می تواند بسیار زیاد باشد. ترموستات های دو فلزی تجاری موجود برای مصارف خانگی دارای پیچ های تنظیم دما هستند که امکان تنظیم دقیق تر دمای مطلوب و سطح هیسترزیس را فراهم می کنند.

ترمیستور

ترمیستور یک سنسور دما است که نام آن از کلمات THERM-ally sensitive res-ISTOR گرفته شده است. دستگاه هایی برای اندازه گیری دما هستند که از ویژگی تغییر مقاومت الکتریکی استفاده می کنند که با دما اتفاق می افتد به عنوان وسیله ای برای اندازه گیری دما.

 

ترميستور

سنسور دمای ترمیستور

ترمیستورها معمولاً از مواد سرامیکی مانند اکسیدهای نیکل، منگنز یا کبالت با پوشش شیشه ای ساخته می شوند که به راحتی آسیب می بینند. مزیت اصلی آنها در مقایسه با انواع snap-action سرعت واکنش آنها به کوچکترین تغییر دما، دقت بالا و تکرارپذیری است.

اکثر انواع ترمیستورها دارای ضریب مقاومت دمایی منفی یا (NTC) هستند، یعنی مقدار مقاومت آنها با افزایش دما پایین می آید و البته برخی هم هستند که دارای ضریب دمایی مثبت (PTC) هستند، به این معنا که مقدار مقاومت آنها با افزایش دما پایین می آید. مقدار مقاومت با افزایش دما بالا می رود.

کارکرد ترمیستور

ترمیستورها دستگاه های مقاومتی غیرفعال هستند که به این معنی است که برای تولید یک ولتاژ خروجی قابل اندازه گیری باید جریانی را از آن عبور دهیم. سپس ترمیستورها معمولاً به صورت سری با یک مقاومت با یک سینگ مناسب برای تشکیل یک شبکه تقسیم کننده پتانسیل وصل می شوند و انتخاب مقاومت یک خروجی ولتاژ در یک نقطه یا مقدار دمای از پیش تعیین شده می دهد.

سنسورهای دما

این ترمیستور دارای مقدار مقاومت 10KΩ در 25 درجه سانتی گراد و مقدار مقاومت 100Ω در 100 درجه سانترگراد است.

افت ولتاژ ترمیستور و در نتیجه ولتاژ خروجی آن (Vout) را برای هر دو دما در صورت اتصال سری با مقاومت 1 کیلو اهم در یک منبع تغذیه 12 ولت محاسبه کنید.

با تغییر مقدار مقاومت ثابت R2 (در مثال ما 1kΩ) به یک پتانسیومتر یا از پیش تنظیم شده، می توان یک خروجی ولتاژ را در یک نقطه تنظیم دمای از پیش تعیین شده به دست آورد، به عنوان مثال، خروجی 5 ولت در دمای 60 درجه سانتی گراد و با تغییر پتانسیومتر یک سطح ولتاژ خروجی خاص را می توان به دست آورد. در محدوده دمایی وسیع تری به دست آید.

ترمیستورها دستگاه های غیر خطی هستند و مقادیر مقاومت استاندارد آنها در دمای اتاق بین ترمیستورهای مختلف متفاوت است که عمدتاً به دلیل مواد نیمه هادی است که از آنها ساخته شده اند.

 

مجتمع نوآوری باز کوشا از همه علاقه مندان به شرکت در مسابقات علمی دعوت می کند تا در مسابقات نوآوری و فناوری ما شرکت نمایند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است