وبلاگ

انقلاب هوش مصنوعی؛ تشخیص سخت انسان از کامپیوتر با ربات ChatGPT

انقلاب هوش مصنوعی؛ تشخیص سخت انسان از کامپیوتر | ربات ChatGPT

ربات ChatGPT یکی از آخرین دستاوردهای هوش مصنوعی در دنیا است.

این ربات با استفاده از تکنیک‌های مختلف یادگیری ماشینی، آموزش دیده است تا کاملا شبیه انسان گفتگو کند و هر سوالی را با استفاده از دسترسی مستقیمش به دنیای بیکران اینترنت پاسخ دهد.

انقلاب هوش مصنوعی؛ تشخیص سخت انسان از کامپیوتر | ربات ChatGPT

نام ChatGPT را شنیده‌اید؟

این فناوری یک ربات بر پایه هوش مصنوعی است که می تواند همزمان هیجان انگیز، نگران کننده و از نظر هستی شناسی مجذوب کننده باشد. این فناوری که توسط گروه تحقیقاتی OpenAI توسعه یافته است می تواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد و هر مسئله ای که پیش رویش بگذارید را حل کند یا حداقل تلاشش را در این راه خواهد کرد.

به طور خلاصه ChatGPT یک ربات است که آموزش دیده است تا به ورودی های کاربران پاسخ های مشابه انسان بدهد.

از طریق شگفتی های یادگیری ماشینی (Machine Learning)، این ربات مهارت های بسیار گسترده ای پیدا کرده است.

مهارت های ربات ChatGPT

  • می تواند برنامه نویسی کند.
  • صورت های مالی را تجزیه و تحلیل کند.
  • آهنگ بسازد و شعر بگوید.
  • در مورد هر موضوعی مقاله بنویسد.
  • مفاهیم علمی و فنی را به زبان ساده توضیح دهد.
  • در مورد مسائل پیش‌بینی های حساب شده کند.
  • مشاوره شخصی دهد و تقریباً هر سؤالی را پاسخ دهد.

انقلاب هوش مصنوعی؛ تشخیص سخت انسان از کامپیوتر | ربات ChatGPT

آن چه به عنوان یک ربات چت غیرمعمول است این است که ChatGPT می تواند هرچه پیش می رود از مکالماتتان یاد بگیرد و در آینده گفتگوهای قبلی را ادامه دهد.

با این حال یکی از مشکلاتی که سازندگان به آن اذعان دارند این است که ChatGPT گاهی اوقات پاسخ هایی کامل و به ظاهر معتبر اما کاملا ساختگی ارائه می دهد.

اگر از ربات خواسته شود تا مقاله ای درباره ی موسلینی، رهبر حزب نازی ایتالیا، بنویسد که در آن چند بار از کلمه ی اسکیت بورد استفاده شده باشد، ربات مطلبی درباره ی علاقه دیکتاتور به این ورزش ارائه می دهد که از قضا کاملاً ساختگی است.

وبسایت Stack Overflow، یک انجمن برای کدنویسان، به طور موقت پاسخ های ChatGPT برای سوالات کاربران را ممنوع کرده است زیرا پاسخ های آن «درصد بالایی از اشتباه بودن دارند».

دانش آموزانی که می خواهند از این ربات برای حل تکالیفشان استفاده کنند باید مواظب باشند!

نمونه گیج شدن ربات

برای ربات یک معمای کلاسیک طرح کنید: «یک خفاش و یک توپ روی هم 1.10 دلار قیمت دارند. اگر خفاش 1 دلار گران تر از توپ باشد، قیمت توپ چقدر است؟»

ChatGPT پاسخ غریزی اما اشتباه 0.10 دلار را ارائه می دهد. (جواب صحیح 0.05 دلار است.) ذهن جمعی کاربران اینترنت با علاقه نمونه های متعددی از ایرادات و ضعف های این ربات را کشف و فهرست کرده اند.

اما شاید چنین انتقاداتی نابجا باشد. واقعیت این است که ChatGPT یک دستاورد فوق العاده است.

تا مدتی پیش، یک ربات مکالمه گر با چنین پیچیدگی هایی کاملا دور از دسترس به نظر می رسید.

هم زمان که این فناوری پیشرفت می کند و به تبع آن دقیق تر می شود، به نظر می رسد که می تواند برای برنامه نویسان، محققان، دانشگاهیان، سیاست گذاران، روزنامه نگاران و بسیاری دیگر یک موهبت باشد. (با فرض اینکه همه ی آن ها را از کار بیکار نکند.)

تأثیر آن بر «اقتصاد علم» می تواند شگرف باشد. در دوره های پیشین تاریخ حتی ممکن بود بر سر دسترسی به چنین ابزار به ظاهر سحرآمیزی جنگ ها در بگیرد.

شرکت OpenAI

شرکت توسعه ی هوش مصنوعی (OpenAI) قصد دارد این ابزار را به عنوان یک رابط برنامه نویسی (API) در دسترس همگانی قرار دهد، که به توسعه دهندگان خارجی اجازه می دهد تا بدون نیاز به درک فناوری به کار رفته در ChatGPT، آن را در وب سایت ها و اپلیکیشن های خود ادغام کنند.

احتمالاً هنوز کسی به بهترین استفاده های این فناوری فکر نکرده است اما شرکت‌ها می توانند از کاربردهای ابتدایی تر ChatGPT برای ایجاد دستیار مجازی، ربات خدمات مشتری یا ابزارهای بازاریابی استفاده کنند.

آن ها همچنین می توانند بررسی اسناد و سایر کارهای طولانی و خسته کننده را خودکار کنند. در ادامه راه، ممکن است بتوان از Chat GPT برای ایده پردازی و یا کمک در تصمیم گیری استفاده کرد.

از بسیاری از جهات ChatGPT نمونه ای دیگر از طیف در حال گسترش ابزارهای هوش مصنوعی است که قرار است به زودی همه ی صنایع، از تولید گرفته تا بهداشت و درمان تا امور مالی و تجارت را متحول کنند.

انقلاب هوش مصنوعی؛ تشخیص سخت انسان از کامپیوتر | ربات ChatGPT

استفاده از این ربات آری یا نه

موج عظیمی از سرمایه‌گذاری به سمت تحقیقات هوش مصنوعی سرازیر شده است و به نظر می‌رسد که پیشرفت‌ها در این زمینه روز‌به‌روز افزایش یابد.

بسیاری از کارشناسان صنایع شور و شوق بی حد و حصری برای این پیشرفت ها دارند. براساس یک تحلیل، هوش مصنوعی احتمالاً تا سال 2030 به میزان خیره کننده ی 15.7 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک خواهد کرد.

به نظر می‌رسد که هنوز بیشتر سیاست‌گذاران از این انقلاب بی‌خبرند، چه برسد به اینکه برای آن آماده باشند.

آن‌ها باید به طور خوش‌بینانه‌ای از آن استقبال کنند و در عین حال به خطرات بالقوه آن برای امنیت اطلاعات، حریم‌خصوصی، اشتغال و موارد دیگر توجه کنند.

برخی ممکن است نگرانی های وجودی تری برای پیشرفت های هوش مصنوعی داشته باشند.

به هر حال چه خوب و چه بد، ChatGPT ندای دنیایی جدید در حال ساخته‌شدن را می‌دهد، دنیایی متفاوت از چیزی که می‌شناسیم.

مجتمع نوآوری باز کوشا از علاقمندان و ایده پردازان که طرح یا ایده ای در حوزه نوآوری و فناوری در هر زمینه ای دارند دعوت می کند تا در رویداد ها و مسابقات فناوری و نواوری ما شرکت نمایید.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است