وبلاگ

فناوری هایی که در دوره شیوع کرونا پیشرفت کردند

پلتفرم نوآری باز کوشا | فناوری هایی که در دوره شیوع کرونا پیشرفت کردند

شیوع جهانی بیماری کووید-۱۹ از بیش از یک سال پیش تاکنون، زندگی میلیارد ها نفر را در جهان مختل کرده است. با این حال همه گیری کرونا، باعث پیشرفت سریع برخی فناوری‌ها شده و صاحبان بعضی صنایع را به ثروت‌های بزرگ رسانده است.

شاید صنعت دارو و درمان و به‌ویژه شرکت‌هایی که موفق به تولید واکسن کرونا شدند، شاخص‌ترین نمونه این فناوری‌ها باشند.

وانتیلاتور‌هایی که ویروس کرونا را از بین می‌برند

وانتیلاتور‌های بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها در یک سال و نیم گذشته، نه تن ها به بیماران برای تنفس کمک کرده‌اند، بلکه اتاق‌های بستری را هم از ذرات آلوده به ویروس پاکسازی می‌کنند.دکتر ریس توماس، پزشک بیمارستان گلاتگویل ولز این فناوری را تنها در سه روز طراحی کرد و راه انداخت. این دستگاه کمک به تنفس، ارزان است و سر هم کردن قطعات آن تنها یک روز طول می‌کشد.

فناوری هایی که در دوره شیوع کرونا پیشرفت کردند
وانتیلاتور‌هایی در پیشرفت فناوری

ماسک‌های FFP۳ تقریبا جلوی تمام ریزذره‌ها را می‌گیرند

پوشاندن صورت با ماسک یکی از مهم‌ترین و در عین حال ساده‌ترین راه‌های جلوگیری از شیوع ویروس کرونا است. بعد از بحران ماسک در ماه‌های نخست پاندمی، در زمان شیوع موج دوم و سوم، استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای کم‌کم کنار می‌رود و ماسک‌های قوی‌تر، جای ماسک‌های سه لایه جراحی را می‌گیرند.در اروپا بعد از اجبار به پوشاندن صورت با ماسک FFP۲ در محیط‌های بسته در اتریش و برخی ایالات آلمان، حالا مساک FFP۳ به بازار می‌آید. شرکت فرانسوی R-Pur از سال ۲۰۱۵ مشغول ساخت ماسک‌هایی برای مقابله با آلودگی هواست. این ماسک‌ها که پیشتر عمدتا مصرف صنعتی داشتند یا در نقاط بسیار آلوده شهری برای افراد بیمار تجویز می‌شدند، با شیوع جهانی ویروس کرونا، مشتری‌های بسیاری پیدا کرده اند.ماسک‌های FFP۳ با پنج لایه محافط گاز، گرده‌های گل و گیاهان، ریزگرد‌ها و ریزذره‌های سمی مرتبط با آلاینده‌های جوی و باکتری‌ها و ذرات حامل ویروس را فیلتر می‌کنند.

فناوری هایی که در دوره شیوع کرونا پیشرفت کردند
ماسک‌های FFP۳ پیشرفت های فناوری

دستگیره‌هایی که خود را تمیز می‌کنند

ویروس کرونا روی سطح‌های فلزی تا سه روز دوام می‌آورد. به این ترتیب دستگیره‌های فلزی درها، یکی از سطوح بالقوه انتقال ویروس به شمار می‌روند.استارتاپ سوئیسی کلین موشن، دستگیره‌هایی ساخته است که پس از هربار استفاده، با پوشاندن خودکار یک لایه ماده ضدعفونی کننده روی خود، ۹۹/۹ درصد باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برد.

فناوری هایی که در دوره شیوع کرونا پیشرفت کردند
دستگیره‌هایی که خود را تمیز می‌کنند

ضدعفونی تلفن هوشمند با پرتوهای فرابنفش

تلفن‌های هوشمند یکی از ابزارهای تفکیک ناپذیر از زندگی امروز است. اگر ویروس کرونا روی صفحه تلفن بنشیند، احتمال انتقال آن به کاربر بسیار بالاست.شرکت فون سُپ، از پرتوهای فرابنفش برای از بین بردن ویروس همزمان با شارژ سریع تلفن همراه استفاده می‌کند. باید تلفن را در جعبه‌های کوچک شارژ و ضدعفونی قرار دهیم.

فناوری هایی که در دوره شیوع کرونا پیشرفت کردند
ضدعفونی تلفن هوشمند با پرتوهای فرابنفش

استفاده از پهپاد برای رساندن مرسولات پستی و غذا به مشتریان

شرکت ایرلندی مانا، با پهپاد درخواست‌های مشتریان از دارو گرفته تا غذا را به در منزل مشتریان می‌رساند. این کار باعث کاهش تماس بین افراد و انتقال ویروس، و البته همزمان بیکاری شمار قابل توجهی از پیک‌ها می‌شود. پهپادهای شرکت مانا کالا را در زمان جابه‌جایی با پرتوهای فرابنفش ضدعفونی هم می‌کنند.این پهپادها می‌توانند سفارش‌هایی به بزرگی یک جعبه کفش را در ارتفاعی بین ۵۰ تا ۸۰ متر و با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت جابه‌جا کنند. کاربرد این فناوری در آینده به‌ویژه می‌تواند در مناطق صعب‌العبور، بسیار کارساز باشد.

استفاده از پهپاد برای رساندن مرسولات پستی و غذا به مشتریان
استفاده از پهپاد برای رساندن مرسولات پستی و غذا به مشتریان (پیشرفت های فناوری)

ساعت‌های کلاسیک هم هوشمند می‌شوند

شیوع پاندمی کووید-۱۹ باعث توجه بیشتر به سلامتی و سوخت و ساز بدن شد. ساعت‌های هوشمند از سال‌ها پیش یکی از ابزارهای جدی برای کنترل ضربان قلب، شمار قدم‌ها، کیفیت خواب و میزان کالری سوزانده شده و استقامت بدن در زمان ورزش بود.شرکت سوئیسی ویتینگز یک ساعت هوشمند، مشخصا برای بررسی وضعیت سلامت کاربر ساخته است. ویتینگز سکنواچ، شکل و شمایل کلاسیک دارد و نسبت به ساعت‌های هوشمند قبلی، دقیق‌تر است. قیمت این ساعت مشابه اپل و سامسونگ از ۲۸۰ یورو شروع می‌شود.

ساعت‌های کلاسیک هم هوشمند می‌شوند
ساعت‌های کلاسیک -> پیشرفت های فناوری

منبع: روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا

پلتفرم نوآوری باز کوشا از شما دعوت می کند تا در مسابقات فناوری و نوآوری ما شرکت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است