نوشته ها و مقالات

قوی ترین و فوق پیشرفته ترین پهپادهای نظامی دنیا

پلتفرم نوآری باز کوشا | قوی ترین و فوق پیشرفته ترین پهپاد های نظامی دنیا

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که پیشرفته ترین پهپادهای نظامی دنیا کدام است؟

پیشرفته ترین پهپادها دارای جدیدترین فناوری‌های روز مجهز هستند و امکانات ویژه‌ای دارند که به همین راحتی نمی‌شود از کنار آن‌ها گذشت، خالی از لطف نیست اگر در ادامه با هم نگاهی به قوی‌ترین پهپادهای نظامی که پهنای آسمان را زیر چنگال خود دارند بی اندازیم.

لازم است بدانید اولین ایده ساخت هواپیماهای بدون سرنشین و پهپادها به سال ۱۸۳۹ باز می‌گردد که در آن زمان سربازان اتریشی به شهر ونیز با بالون‌های بدون سرنشینِ حاوی مواد منفجره حمله کردند.

جالب است بعضی از این بالون‌ها به اهداف دشمن در ونیز رسیدند، اما بیشتر آن‌ها به دلیل تغییر جهت وزش باد به صف نیروهای خودی بازگشتند و مواضع نیروهای اتریش با بالون‌های خودی بمباران شد.

ایده بمباران مواضع دشمن با بالون تا جنگ جهانی اول ادامه داشت و در آن زمان از بالون‌های بسیار بزرگی که با نام زیپلین (Zeppelin) شناخته می شد برای حمله به مواضع دشمن و انجام عملیات‌های گشت و شناسایی هوایی کمک گرفته می شد.

در این بین همان‌گونه که حتماً در جریان هستید، فناوری‌های نوین ابتدا در اختیار دولت‌ها قرار می‌گیرند و به همین دلیل نیز کاربرد جدیدترین دستاوردهای تکنولوژی را ابتدا در میادین نبرد می‌بینیم.

پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین نیز این روزها به سلاحی کارآمد و مؤثر در میدان جنگ تبدیل شده‌اند و مدل‌های مختلفی از پهپادها را سراغ داریم که تا دندان مسلح به قلب آسمان می‌روند و عملیات‌های شناسایی و تهاجمی انجام می‌دهند.

این پهپادها به جدیدترین فناوری‌های روز مجهز هستند و امکانات ویژه‌ای دارند که به همین راحتی نمی‌شود از کنار آن‌ها گذشت، و خالی از لطف نیست اگر در ادامه با هم نگاهی به قوی‌ترین پهپادهای نظامی که پهنای آسمان را زیر چنگال خود دارند بی اندازیم.

پهپاد ایکس ۴۷. بی پِگاسو (X-۴۷ B. PEGASU)

با یکی از بزرگ‌ترین پهپادهای ساخته‌شدن توسط بشر سر و کار داریم که به راحتی با سرعتی نزدیک به ۰.۴۵ ماخ پرواز می‌کند، این سرعت چیزی نزدیک به ۴۷۷ کیلومتر در ساعت است.

این پهپاد به راحتی از سطح زمین بلند می‌شود و به اندازه‌ای هوشمند طراحی شده که بدون نیاز به دخالت انسان، قادر به فرود بر روی باند فرودگاه است.

پهپاد ایکس ۴۷. بی پگاسو بر روی هوا و در حین پرواز قادر به تجدید سوخت است و به بمب‌های هوشمند و مجهزی تجهیز می‌شود که توسط کامپیوتر داخلی این پهپاد به مواضع دشمن شلیک می‌شوند.

پهپاد ایکس ۴۷. بی پِگاسو (X-۴۷ B. PEGASU) - قوی‌ترین و فوق پیشرفته ترین پهپاد های نظامی دنیا

پهپاد ایکس ۴۷. بی پِگاسو (X-۴۷ B. PEGASU)

پهپاد ایکس. ۴۵ یو. سی. اِی. وی (X-۴۵ UCAV)

می خواهیم از یکی از پیشرفته ترین پهپادهای نظامی بسیار خطرناک برای شما صحبت می‌کنیم که توانایی‌های ویژه‌ای در عملیات‌های مخفی و گشت و شناسایی دارد.

این پهپاد بدون جلب توجه رادار‌ها و تجهیزات نظامی دشمن، مواضع را شناسایی می‌کند و به لطف سرعت بسیار بالایی که دارد قبل از اینکه دشمن به حضور این پهپاد در مواضع خود پی ببرد، اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری کرده و از محل خارج می‌شود.

پهپاد ایکس ۴۵. یو. سی. اِی. وی سلاحی خطرناک برای تهاجم به مرز های دشمن است و به جدیدترین سلاح‌های مرگبار روز دنیا مجهز می‌شود.

جالب اینجاست که در این پهپاد کامپیوتر بسیار پیشرفته و هوشمندی تعبیه شده تا پهپاد را قادر سازد بدون نیاز به دخالت انسان، در مواجهه با نیروهای دشمن، میزان خطرساز بودن درگیری را به صورت هوشمندانه تشخیص دهد و برای آغاز نبرد یا فرار از آن تصمیم بگیرد.

پهپاد ایکس. ۴۵ یو. سی. اِی. وی (X-۴۵ UCAV) - قوی‌ترین و فوق پیشرفته ترین پهپاد های نظامی دنیا

پهپاد ایکس. ۴۵ یو. سی. اِی. وی (X-۴۵ UCAV)

 

 

پهپاد پرودِیتور سی اَونجر (PREDATOR C, AVENGER)

این پهپاد یکی از جدیدترین دستاورد های صنعت هوانوردی است و به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین پهپادهای حال حاضر در حوزه نظامی شناخته می‌شود.

در این پهپاد شاهد فناوری‌های بسیار پیچیده‌ای هستیم و از پهپادی صحبت می‌کنیم که بعید به نظر می‌رسد رقیبی در نبردهایی هوایی داشته باشد.

پهپاد پرودیتور سی اونجر به صورت کاملاً محرمانه ساخته شده و به همین دلیل نیز مشخص نیست که مراحل ساخت آن به پایان رسیده یا اینکه هنوز برای حضور در میادین نبرد باید بهینه سازی هایی را در این پهپاد شاهد باشیم.

این پهپاد در ارتفاع بسیار بالا و حدود ۱۰ کیلومتری از سطح زمین پرواز می‌کند و در حین پرواز در ارتفاع بالا و سرعت بسیار زیاد، تصمیم‌های هوشمندانه‌ای را اتخاذ می‌کند.

جالب است بدانید از پهپادی برای شما می‌گوییم که مصرف سوخت بسیار بهینه‌ای دارد و بدون نیاز به تجدید سوخت، می‌تواند چندین روز در ارتفاع بسیار زیاد به راحتی پرواز کند.

پهپاد پرودِیتور سی اَونجر (PREDATOR C_ AVENGER) - قوی‌ترین و فوق پیشرفته ترین پهپاد های نظامی دنیا

پهپاد پرودِیتور سی اَونجر (PREDATOR C, AVENGER)

 

 

پهپاد یای ایتان (IAI EITAN)

این پهپاد توسط شرکت هوافضای یای هیرون (IAI Heron) ساخته شده و به لحاظ ابعاد یکی از بزرگترین پهپاد‌های دنیا به‌حساب می‌آید.

گفته می‌شود که پهپاد یای ایتان ابعادی برابر با یک جت جنگنده دارد و به راحتی لوازم و تجهیزات نظامی را از میان قسمت‌های مختلف در میادین نبرد جابجا می‌کند.

ممکن است باورتان نشود، اما شرکت سازنده این پهپاد مدعی است که یای ایتان در ارتفاع ۱۲ کیلومتری از سطح زمین پرواز می‌کند و از آنجایی که از پیشرانه‌های الکتریکی بهره می‌گیرد، به راحتی نزدیک به سه روز متوالی می‌تواند در هوا پرواز کند.

ابعاد بزرگ پهپاد یای ایتان، این پهپاد را به یک جنگنده بمب‌افکن تمام‌عیار تبدیل کرده که به راحتی قادر به حمل بمب‌های بسیار سنگین است.

از طرف دیگر این پهپاد به امکانات پیشرفته جاسوسی نیز مجهز شده تا برای عملیات‌های گشت و شناسایی بتوان روی پهپاد یای ایتان حساب باز کرد.

پهپاد یای ایتان (IAI EITAN) - قوی‌ترین و فوق پیشرفته ترین پهپاد های نظامی دنیا

پهپاد یای ایتان (IAI EITAN)

 

 

پهپاد ام. کیو ۹ ریپِر (MQ – ۹ REAPER)

در بالا برای شما از پهپاد پرودیتور سی اونجر گفتیم و پهپاد ام. کیو ۹ ریپر به لحاظ فنی، نسخه ضعیف‌تر این پهپاد به‌حساب می‌آید.

این پهپاد که در میادین نبرد با نام پرودیتور بی (Predator B) نیز شناخته می‌شود یکی از مرگبارترین سلاح‌های ساخت بشر در روی آسمان است و پیشرانه‌ای بسیار پیشرفته از نوع توربوپراپ (turboprop)، در این پهپاد به خدمت گرفته شده است.

این پیشرانه نزدیک به ۹ برابر قدرت بیشتری نسبت به پیشرانه‌های پیستونی در اختیار هدایت‌کننده این پهپاد قرار می‌دهد.

پهپاد ام. کیو ۹ ریپِر گزینه خوبی برای عملیات‌های لجستیک هوایی به حساب می‌آید و لوازم و تجهیزات سنگین را به راحتی در میان نبرد منتقل می‌کند.

این پهپاد به موشک‌های لیزری بسیار پیشرفته و هدایت‌شده‌ای مجهز است که مواضع دشمن را از فاصله‌ای بسیار دور با دقتی مثال‌زدنی هدف می‌گیرد.

این پهپاد از لحاط مصرف نیز یکی از بهینه‌ترین پهپاد‌های نظامی دنیا است و باتری‌های آن تا مدت زمان ۳۶ ساعت، پهپاد را بدون نیاز به شارژ مجدد روی هوا نگه می‌دارد.

پهپاد ام. کیو ۹ ریپِر (MQ – ۹ REAPER)

پهپاد ام. کیو ۹ ریپِر (MQ – ۹ REAPER)

 

 

پهپاد وینگ لانگ ۲ (WING LONG II)

اگر به فناوری‌های پهپاد‌ها علاقه داشته باشید حتماً در جریان هستید که چینی‌ها یدطولایی در ساخت پهپاد دارند و شرکت چینی چِنگدو (Chengdu) به‌عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در ساخت پهپاد‌های نظامی شناخته می‌شود.

این شرکت پهپاد وینگ لانگ ۲ را برای استفاده از عملیات‌های جاسوسی و مخفیانه طراحی کرده و با پهپاد بزرگ و با ابهتی طرف هستیم که به راحتی می‌تواند چندین موشک هوا به زمین قدرتمند را حمل کند.

شرکت چینی چنگدو در حال حاضر مدعی است که مراحل ساخت پهپاد وینگ لانگ ۲ به پایان نرسیده است، اما با اتمام ساخت این پهپاد، با یکی از مرگبارترین سلاح‌های هوایی دنیا طرف خواهیم بود.

پهپاد وینگ لانگ ۲ (WING LONG II)

پهپاد وینگ لانگ ۲ (WING LONG II)

پهپاد بی. اِی. ئی تارانیس (BAE TARANIS)

شرکت انگلیسی بی.‌ای ئی سیستمز (BAE Systems) پشت ساخت پهپاد بی. ای. ئی تارانیس قرار دارد و از پهپاد بسیار جدیدی صحبت می‌کنیم که اولین پرواز آن در سال ۲۰۱۳ صورت گرفت.

این پهپاد ابعاد بسیار بزرگی دارد و به لطف همین اندازه بزرگ به راحتی می‌تواند چندین موشک هوا به زمین بزرگ و قدرتمند را به مواضع دشمن حمل کرده و شلیک نماید.

از طرف دیگر در این پهپاد بمب‌های بزرگ قدرتمند و سلاح‌های مرگبار دیگری نیز تعبیه شده است تا با یک ماشین جنگی پرنده تمام‌عیار در پهنای آسمان طرف باشیم.

همان‌گونه که انتظار می‌رود این پهپاد به کامپیوتر‌های بسیار پیشرفته‌ای نیز مجهز شده تا اهداف ثابت و در حال حرکت را با دقت بسیار بالا هدف بگیرد.

پهپاد بی. اِی. ئی تارانیس گزینه خوبی برای عملیات‌های گشت و شناسایی است و بدون اینکه در معرض دید رادار‌ها قرار بگیرد به راحتی به قلب میادین دشمن نفوذ می‌کند و قبل از اینکه کسی از حضور این پهپاد باخبر شود، صحنه را ترک می‌گوید.

پهپاد بی. اِی. ئی تارانیس (BAE TARANIS)

پهپاد بی. اِی. ئی تارانیس (BAE TARANIS)

پهپاد اِلبیت هِرمس ۹۰۰ (ELBIT HERMES ۹۰۰)

بیشتر پهپاد‌های نظامی که در این فهرست به آن‌ها اشاره کردیم، پهپاد‌های نظامی بسیار جدیدی هستند.

تاریخ ساخت آن‌ها به همین یکی دو سال پیش باز می‌گردد. اما داستان پهپاد البیت هرمس ۹۰۰ با دیگر پهپاد‌های این فهرست تفاوت دارد. این پهپاد اولین بار در سال ۲۰۰۹ پرواز کرد.

به این ترتیب پهپاد البیت هرمس ۹۰۰ به‌رغم اینکه پهپادی با یک دهه عمر به‌حساب می‌آید، به لحاظ فنی چیزی از جدیدترین پهپاد‌های روز دنیا کم ندارد.

پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها در این پهپاد به خدمت گرفته شده است.

پهپاد البیت هرمس ۹۰۰ به لحاظ ابعاد، در گروه پهپاد‌های بسیار بزرگ قرار می‌گیرد. به همین دلیل نیز به راحتی می‌تواند چندین موشک هوا به زمین بزرگ را به میدان نبرد حمل کند.

این پهپاد به اندا‌زه‌ای هوشمند طراحی شده که می‌تواند به‌صورت کاملاً خودکار مواضع دشمن را تشخیص دهد. بدون دخالت انسان، به مواضع حمله کرده و پس از تخریب، به سمت نیرو‌های خودی باز گردد.

پهپاد اِلبیت هِرمس ۹۰۰ (ELBIT HERMES ۹۰۰)

پهپاد اِلبیت هِرمس ۹۰۰ (ELBIT HERMES ۹۰۰)

پهپاد نورثروپ گرامان آر. کیو.۴ گلوبال هاوک (NORTHROP GRUMMAN RQ-۴ GLOBAL HAWK)

پهپاد گلوبال هاوک (Global Hawk) محصول شرکت نورثروپ-گرومن آمریکا با نام اختصاری RQ-4 است که به منظور اجرای عملیات‌های جاسوسی و شناسایی توسط نیروی هوایی و دریایی ایالات متحده آمریکا به کار گرفته می‌شود.

برد عملیاتی این پهپاد حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ ناتیکال مایل( بیش از ۲۲ هزار کیلومتر) است و قادر به اجرای ماموریت در تمام شرایط آب و هوایی خواهد بود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط شرکت سازنده «گلوبال هاوک» از جمله ویژگی‌های بارز این پهپاد،مداومت پروازی زیاد( بیش از ۳۲ ساعت بدون سوختگیری) در ارتفاع پروازی زیاد(۶۰ هزارپا معادل با ۱۸ کیلومتر از سطح زمین) برای انجام ماموریت اصلی خود یعنی تصویربرداری و نقشه‌برداری آنلاین مناطق وسیع به وسیله دوربین‌ها و سنسورهای مختلف است به طوری‌که قادر است محوطه ای به مساحت ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع را در یک روز اسکن و نقشه برداری کند و اطلاعات خود را با استفاده از تجهیزات ارتباطی با سرعت ۵۰ مگابایت بر ثانیه ارسال کند.

بیشترین وزن این پهپاد در هنگام برخاستن، کمی بیشتر از ۱۴.۵ تن است که می‌تواند محموله‌هایی تا وزن ۱۳۶۰ کیلوگرم را با خود حمل کند.

بدنه این پهپاد از جنس آلومینیوم است و طراحی بدنه آن نیز به گونه ای طراحی شده تا از سطح مقطع راداری آن کاسته شود. از سویی این پهپاد مجهز به سیستم گرمایش سوخت است که به پرواز آن در ارتفاع بالا کمک خواهد کرد.

پهپاد نورتروپ گرامان آر. کیو.۴ گلوبال هاوک (NORTHROP GRUMMAN RQ-۴ GLOBAL HAWK) - قوی‌ترین و فوق پیشرفته ترین پهپاد های نظامی دنیا

پهپاد نورتروپ گرامان آر. کیو.۴ گلوبال هاوک (NORTHROP GRUMMAN RQ-۴ GLOBAL HAWK)

پهپاد سی. اچ.۵ رِینبُو (CH-۵ Rainbow)

این پهپاد نیز یکی دیگر از هواپیماهای بدون سرنشینی است که توسط چینی‌ها به میادین نبرد فرستاده شده و از پهپاد بزرگی برای شما صحبت می‌کنیم که طول بال‌های آن چیزی نزدیک به ۲۱ متر است.

پهپاد سی. اچ.۵ رینبو به راحتی می‌تواند نزدیک به هزار کیلوگرم بار و تسلیحات نظامی را حمل کند و تا فاصله ۹ کیلومتر از سطح زمین اوج بگیرد.

این پهپاد به راحتی به مدت ۶۰ ساعت در هوا بدون نیاز به تجدید سوخت پرواز می‌کند و با یک بار سوخت تا ۱۰ هزار کیلومتر مسافت را پشت‌سر می‌گذارد.

به این ترتیب می‌توان گفت: با یکی از دستاورد‌های مهم صنعت نظامی چین طرف هستیم که ۱۶ موشک بزرگ و مرگبار را همزمان می‌تواند به میادین دشمن حمل کند.

پهپاد سی. اچ.۵ رِینبُو (CH-۵ Rainbow) - قوی ترین و فوق پیشرفته ترین پهپاد های نظامی دنیا

پهپاد سی. اچ.۵ رِینبُو (CH-۵ Rainbow)

مطالب مرتبط

پهپاد تی. اِی. آی آنکا (TAI ANKA)

این پهپاد در نیروی هوایی ترکیه خدمت می‌کند و در گروه پهپادهایی که در ارتفاع متوسط پرواز می‌کنند قرار دارد، پهپاد تی. ای. آی آنکا به لحاظ سال ساخت نیز به عنوان یک پهپاد قدیمی به حساب می‌آید و ایده ساخت آن به سال ۲۰۰۰ باز می‌گردد.

این پهپاد به خوبی از عهده عملیات‌های شناسایی و جاسوسی برمی‌آید و به لحاظ نامگذاری نیز انتخاب اسم آن از نام سیمرغ الهام گرفته شده است.

پهپاد تی. اِی. آی آنکا (TAI ANKA)

پهپاد تی. اِی. آی آنکا (TAI ANKA)

پهپاد جنرال اتمیک ام. کیو.۱ سی گری ایگِل (General Atomics MQ-۱ C. Gray Eagle)

با پهپادی طرف هستیم که در گروه پهپادهای میانه پرواز قرار دارد و به راحتی می‌تواند فاصله‌های زیادی را در میادین نبرد بدون تمام شدن سوخت پرواز کند. این پهپاد توسط شرکت نظامی آمریکایی جنرال اتمیک اِروناتیکال سیستمز (General Atomics Aeronautical Systems) برای ارتش آمریکا ساخته شده و به عنوان نسخه بهینه‌شده پهپاد ام. کیو پردیتور به حساب می‌آید.

پهپاد جنرال اتمیک ام. کیو.۱ سی گری ایگِل (General Atomics MQ-۱ C. Gray Eagle)

پهپاد جنرال اتمیک ام. کیو.۱ سی گری ایگِل (General Atomics MQ-۱ C. Gray Eagle)

پهپاد داسو ان‌یورون (Dassault nEUROn)

این پهپاد در حال حاضر توسط شرکت فرانسوی داسو اویاسیون (Dassault Aviation)، در حال ساخت است و با پروژه جاه‌طلبانه ای در ساخت پهپاد طرف هستیم که در کنار فرانسه، کشور‌های یونان، ایتالیا، اسپانیا، سوئد و سوئیس نیز در ساخت آن دست دارند.

پهپاد داسو ان‌یورون قرار است به یکی از مخفیانه‌ترین پهپادهای دنیا تبدیل شود و به لحاظ تجهیزات نظامی نیز با پهپادی طرف خواهیم بود که در میادین نظامی خطری جدی برای دشمن به حساب می‌آید.

پهپاد داسولت ان‌یورون (Dassault nEUROn)

پهپاد داسولت ان‌یورون (Dassault nEUROn)

 

مجتمع نوآوری باز کوشا از همه شما علاقه‌مندان به شرکت در رویداد های ایده‌یابی دعوت می کند تا در مسابقات فناوری و نوآوری ما شرکت نمایید.

6 نظر در “قوی ترین و فوق پیشرفته ترین پهپادهای نظامی دنیا

 1. حمیدرضا گفت:

  دوست عزیز پهپادی که با شناسه ی آرکیو نام گذاری میشه،پهپاد غیر مسلحه و همونطور که در تصویر هم پیداست نه تنها جنگ افزاری روش لود نشده بلکه اصلا” پایلون(آویزگاه)لود سلاح نداره،چطور میفرمائید قابلیت حمل سلاح داره؟ضمنا” نورتروپ گرامان=نورثروپ گرومن و اینکه شناسه ی پهپادهای مسلحMQهستش.

  1. مریم صدوقی گفت:

   سلام دوست عزیز
   از دقت نظر شما بسیار سپاسگزاریم و از اینکه با ما همراه هستید بسیار خوشحالیم.
   مواردی که قید کردید بعد از بررسی اصلاح شد.
   ممنون که به ما در نوستن هر چه بهتر این مقاله یاری کردید.

 2. حمیدرضا گفت:

  راستی یادم رفت! نام کمپانی فرانسوی اگرچه داسولت نوشته میشه ولی داسو خونده میشه،مثل دیگر کلمات فرانسویه پژوت،رنولت و غیره که پژو و رنو خونده میشن.

  1. مریم صدوقی گفت:

   ممنونم این مورد هم درست شد.

 3. میلاد آزمون گفت:

  سلام تصاویر اکثر پهپادها رو اشتباه آپلود کردید

  تصویر پهپادی که با عنوان سی اچ ۵ رینبو قرار دادبد در واقع تصویری از پهپاد امریکایی ام کیو ۹ هست ( خودروهای پشت سرش که مدل هاموی امریکایی هستن مشخص است ،از طرفی خود پهپاد هم کاملا مشخص است که ام کیو ۹ می‌باشد )

  تصویر پهپادی هم که با عنوان تای آنکا قرار دادید در واقع پهپاد اسرائیلی هرمس ۹۰۰ می‌باشد ( حتی روی پهپاد مدلش نوشته است )

  تصویر پهپادی هم که با عنوان ام کیو ۱ قرار دادید در واقع تصویری از پهپاد جاسوسی امریکایی مدل آر کیو ۴ ملقب به شاهین جهانی یا گلوبول هاوک می‌باشد

  تصویر پهپادی هم که با عنوان ان یورون قرار دادید در واقع تصویری از پهپاد جاسوسی رزمی با نام ام کیو ۱ ملقب گری ایگل یا عقاب خاکستری است که در خدمت نیروی زمینی ارتش امریکا و سازمان سیا می‌باشد

  با تشکر از سایت خوبتون

  1. سید حسین رضای اصفهانی گفت:

   سپاس از ارائه اطلاعات درست و توجه و همراهی شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *