وبلاگ

ماهواره های کوچک در سفر به ماه (ماموریت آرتمیس)

ماهواره های کوچک در سفر به ماه

“سیستم پرتاب فضایی”(SLS) قرار است به عنوان بخشی از ماموریت “آرتمیس 1” (Artemis 1) که برای پرتاب در 29 اوت 2022 برنامه ریزی شده، فضاپیمای “اوریون” (Orion) را به فضا ببرد.

این ماموریت به عنوان آزمایشی پیش از اعزام انسان به ماه و فراتر از آن توسط ماموریت های آتی آرتمیس انجام خواهد شد.

در این فرآیند، نقاط عطفی مانند حضور نخستین زن و نخستین شخص رنگین پوست روی سطح ماه وجود خواهند داشت.

در هر حال، همه چیز در مورد ماموریت آرتمیس 1، به شکستن رکوردها مربوط نیست. سیستم پرتاب فضایی، یک محموله ثانویه را نیز حمل خواهد کرد.

این محموله، مجموعه ای از ماهواره ها به اندازه جعبه کفش است که هنگام حرکت به سمت ماه، آنها را پرتاب می کند.

اگرچه سیستم پرتاب فضایی می تواند میزبان 17 آزمایش علمی کوچک باشد، اما محموله آرتمیس 1 از 10 واحد تشکیل خواهد شد.

اگرچه این مکعب ها کوچک هستند، اما نباید پیامدهای بزرگی را که می توانند برای علم داشته باشند، دست کم گرفت.

آنها به جمع آوری نتایجی می پردازند که به هدایت پروژه های آینده کمک می کنند، از فضانوردان پیشگام محافظت می کنند و کمکی برای نظارت بر جهان ما هستند.

این ماهواره های موسوم به “کیوب ست” (Cubesat)، نوعی فضاپیمای کوچک با پتانسیل بالایی برای علوم مبتنی بر فضا، اکتشاف، پشتیبانی مهندسی، رصد زمین و ارتباطات هستند.

کیوب ست ها به دلیل کارآیی، هزینه کم و سازگاری با محموله های بزرگتر، قابل توجه هستند. اگرچه جرم این مکعب ها معمولا بین یک تا 10 کیلوگرم است، اما آنها معمولا با واحدهایی اندازه گیری و طبقه بندی می شوند که هر کدام نشان دهنده مکعبی به اندازه 10 سانتی متر در هر طرف است.

یکی از اهداف کلیدی ماموریت های آرتمیس، ایجاد زیرساختی در فضا، روی ماه و اطراف آن است که امکان انجام دادن ماموریت های فضایی طولانی تر را فراهم می کند. کلیدواژه اصلی این جاه طلبی، پایداری است.

ماهواره آیس کیوب

نوعی از کیوب ست مخصوص ماه موسوم به “آیس کیوب” (IceCube) که در “دانشگاه ایالتی مورهد” (MSU) آمریکا و با مشارکت “مرکز پروازهای فضایی گادرد” (GSFC) ناسا و شرکت “بوسک” (Busek Company) توسعه یافته است، شاید بتواند به تحقق این هدف کمک کند.

این مکعب، از سیستم های پیچیده ای برای بو کشیدن آب و سایر منابع هم در ماه و هم در بالای سطح ماه استفاده خواهد کرد تا به فضانوردان در ماموریت های آینده کمک کند. منابع درجا، نیاز به مواد خامی را که باید به فضا منتقل شوند، کاهش می دهد و این امر باعث می شود تا مأموریت ها مقرون به صرفه تر باشند. حتی می توان از آب روی ماه برای تولید سوخت موشک با هدف بازگشت به زمین یا ماجراجویی بیشتر در منظومه شمسی استفاده کرد.

آیس کیوب که تنها 14 کیلوگرم وزن دارد، یک گردش هفت ساعته به دور ماه خواهد داشت که توسط یک سیستم رانش یونی به حرکت در می آید.

 

ماهواره های کوچکی که قرار است در سفر به ماه حضور داشته باشند

آب در ماه بیشتر به شکل یخ وجود دارد و آیس کیوب، یکی از سیستم های ناسا به نام “BIRCHES” را حمل می کند که می تواند نحوه توزیع این نوع آب را در ماه مورد بررسی قرار دهد.

همچنین، BIRCHES قادر به تشخیص آب در جو نازک ماه موسوم به “اگزوسفر” (Exosphere) است. این قابلیت می تواند به فضانوردان کمک کند تا درک بهتری را در مورد چگونگی جذب و انتشار آب توسط سنگ پوشه روی ماه به دست آورند که مشابه خاک روی زمین است. این کار به نقشه برداری از تغییرات ماه کمک می کند که به گفته ناسا، برای حضور پایدار در ماه بسیار مهم است.

چندین مکعب دیگر ماموریت آرتمیس 1 نیز به آیس کیوب خواهند پیوست تا ماه را به خوبی بررسی کنند.

نقشه‌بردار هیدروژن قطبی قمری

“نقشه بردار هیدروژن قطبی قمری” (LunaH-Map) که توسط پژوهشگران و دانشجویان “دانشگاه ایالتی آریزونا” (ASU) طراحی شده است، فراوانی هیدروژن را در مناطق سایه دار ماه بررسی خواهد کرد.

کار این سیستم، شامل ایجاد نقشه ای از هیدروژن در مقیاس حدود 10 کیلومتر و ارزیابی مقدار این عنصر محبوس شده در یخ آب است که در دهانه های سایه دار عمیق ماه قرار دارد.

نقشه بردار هیدروژن قطبی قمری

دستگاه اصلی LunaH-Map، یک آشکارساز نوترون است که از یک ماده موسوم به “CLYC” برای تشخیص نوترون های محبوس شده در هسته های اتمی استفاده می کند و به بررسی این موضوع می پردازد که آیا آنها با عنصر هیدروژن تعامل داشته اند یا خیر.

ناسا اعلام کرده است که طی عملیات دو ماهه LunaH-Map، محتوای هیدروژن کل قطب جنوب ماه را نقشه برداری می کند و همچنین، به اندازه گیری محتوای هیدروژن در یک متر زیر سطح ماه می پردازد.

لون آی آر

کیوب ست موسوم به “لون آی آر” (LunIR) شرکت “لاکهید مارتین” (Lockheed Martin) که  قبلا با نام “اسکای فایر” (SkyFire)  شناخته می شد نیز نقشه برداری از سطح ماه را انجام خواهد داد.

لون آی آر توسط “آژانس فضایی اروپا” (ESA) که “مرحله پیشرانه برودتی موقت” (ICPS) را ارائه کرده است، مستقر خواهد شد و حاوی نوعی فناوری است که تصاویری را از سطح ماه می گیرد تا به توصیف ساختار ترکیبی آن و نحوه تعامل آن با فضا کمک کند. این داده ها می توانند به انتخاب مکان های فرود برای ماموریت های آینده ماه و ارزیابی خطرات احتمالی برای فضانوردانی که اقامت طولانی تری در سطح ماه دارند، کمک کنند.

ماهواره های کوچکی که قرار است در سفر به ماه حضور داشته باشند

لون آی آر پس از پرواز، مانورها و عملیاتی را انجام خواهد داد که می توانند به طراحی ماموریت های فضایی آینده، خواه سرنشین دار و خواه بدون سرنشین کمک کنند.

فناوری های برجسته اکتشاف ماه نشان داده اند که فرودگرهای ماه می توانند در اندازه های مختلف و با هزینه های متفاوتی ساخته شوند.

OMOTENASHI

“آژانس کاوش های هوافضای ژاپن” (JAXA)، نوعی کیوب ست موسوم به “OMOTENASHI” را ابداع کرده است که در مجموع 12.6 کیلوگرم وزن دارد و از یک موتور موشک حالت جامد یکبار مصرف به وزن شش کیلوگرم نیرو می گیرد تا یک نانوفرودگر را پرتاب کند که روی سطح ماه فرود می آید.

نانوفرودگر کمی قبل از برخورد، با سرعتی حدود 30 متر در ثانیه حرکت می کند و موشک حالت جامد را پرتاب می کند و سپس، یک کیسه هوا را برای محافظت از آن هنگام فرود باز می کند.

ماهواره های کوچکی که قرار است در سفر به ماه حضور داشته باشند

کیوب ست OMOTENASHI که در زبان ژاپنی به معنای مهمان نوازی است، وقتی روی ماه قرار می گیرد، تابش سطح ماه را اندازه گیری می کند و مکانیک خاک را با استفاده از شتاب سنج ها مورد بررسی قرار می دهد.

این دستگاه ها، ارتعاش یا شتاب را با استفاده از تغییر جرم برای فشرده کردن یک ماده پیزوالکتریک و ایجاد بار الکتریکی متناسب با نیرویی که ماده تجربه می کند، اندازه گیری می کنند.

NEA Scout

ماه تنها جرم اطراف زمین نیست که کیوب ست های آرتمیس 1 قرار است به بررسی آن بپردازند. سیارک های نزدیک به زمین، هدف مشاهدات انجام شده توسط کیوب ست “NEA Scout” هستند که یک ماموریت شناسایی رباتیک برای پرواز در کنار زمین و بازگرداندن اطلاعات از یک سیارک خواهد بود.

کیوب ست NEA Scout پس از پرتاب فضاپیمای اوریون به سوی ماه، توسط سیستم پرتاب فضایی به کار گرفته خواهد شد و سفری دو ساله را برای بررسی سیارک مورد نظر آغاز خواهد کرد.

ماهواره های کوچکی که قرار است در سفر به ماه حضور داشته باشند

عنصر کلیدی این مأموریت، بادبان خورشیدی خواهد بود. بادبان خورشیدی، ماده ای نازک و سبک است که از فوتون های خورشید و حرکت آنها برای به حرکت درآوردن فضاپیمای کوچک استفاده می کند.

هنگامی که کیوب ست به فاصله بین 40 هزار تا 50 هزار کیلومتری هدف خود برسد، سیارک را شناسایی خواهد کرد. در فاصله بین 100 تا 120 کیلومتری از سیارک، NEA Scout از دوربین خود موسوم به “NEACam ” برای ثبت تصاویر و ارسال آنها به زمین استفاده خواهد کرد.

به گفته ناسا، این کار می تواند به تعیین ویژگی های سیارک مانند موقعیت آن در فضا، شکل، چرخش و اندازه گیری میدان گرد و غبار و زباله اطراف آن کمک کند. این اطلاعات می توانند برای ماموریت های آینده نیز سودمند باشند.

EQUULEUS

کیوب ست EQUULEUS نیز توسط آژانس کاوش های هوافضای ژاپن و با همکاری “دانشگاه توکیو” (UTokyo)، برای ماموریت آرتمیس 1 ابداع شده است. هدف آن، بررسی تابش در فضای اطراف زمین است.

کیوب ست EQUULEUS، روش های کنترل مسیر مانند سیستم رانش آب با رانـش کم را به کار می برد که از مایع پیش ران بسیار کمی برای قرار دادن فضاپیما در مدار بین زمین و ماه استفاده می کند.

کیوب سـت از این منطقه، پلاسماسفر زمین را مشاهده خواهد کرد که ناحیه داخلی مگنتوسفر است و پلاسمای خنک را در بر دارد.

ماهواره های کوچکی که قرار است در سفر به ماه حضور داشته باشند

کیوب ست علاوه بر کمک کردن به درک بهتر روش های کم انرژی کنترل مسیر و پروازهای ماه در منطقه زمین-ماه، می تواند اطلاعات حیاتی را ارائه دهد که به محافظت از وسایل الکترونیکی و فضانوردان طی ماموریت های فضایی طولانی مدت کمک می کنند.

یک کیوب ست دیگر آرتمیس 1 نیز آماده جمع آوری اطلاعاتی است که شاید بتوانند از فضانوردان در برابر تشعشعات محافظت کنند.

بیوسنتینل

“بیوسنتینل” (BioSentinel)، کیوب ستی است که به دانشمندان “مرکز تحقیقات ایمز” (Ames Research Center) ناسا امکان می دهد تا تأثیر تشعشع بر موجودات موجود در فضا را بهتر درک کنند.

در این ماموریت از مخمر، به عنوان یک ارگانیسم نمونه استفاده می شود تا دانشمندان بفهمند که تشعشعات پرانرژی چگونه می توانند باعث آسیب رسیدن به DNA شوند.

مخمر به این دلیل انتخاب شد که نه تنها پژوهشگران آن را به خوبی درک می کنند، بلکه نحوه ترمیم آسیب در DNA آن مشابه نحوه انجام شدن این فرآیند در انسان است.

ماهواره های کوچکی که قرار است در سفر به ماه حضور داشته باشند

وقتی بیوسنتینل خارج از مگنتوسفر زمین قرار بگیرد، دو سویه از مخمر “ساکارومایسس سرویزیه” (Saccharomyces cerevisiae) که یکی از آنها آسیب DNA را بسیار بهتر از دیگری ترمیم می کند، ترغیب می شوند تا از ما در برابر تشعشعات شدید خورشید محافظت کنند.

این کیوب ست با وزن 13 کیلوگرم، ماموریت خود را طی حدود 18 ماه انجام می دهد و در مسیر چرخش به دور خورشید، از کنار ماه عبور می کند. این پروژه، نخستین بار در 40 سال گذشته است که در آن موجودات زنده به اعماق فضا فرستاده می شوند.

CuSP

کیوب ست “CuSP” نیز پس از خارج شدن از جو زمین، برای مطالعه ذرات خورشیدی، به دور خورشید خواهد چرخید.

هدف CuSP، مطالعه تشعشعات ستاره ها، بادهای خورشیدی و رویدادهای خورشیدی خواهد بود که می توانند اثراتی بر زمین و محیط اطراف آن داشته باشند؛ از جمله تداخل در ارتباطات رادیویی، آسیب رساندن به تجهیزات الکترونیکی ماهواره و حتی آسیب رساندن به شبکه های برق ما.

ماهواره های کوچکی که قرار است در سفر به ماه حضور داشته باشند

این کیوب ست دارای سه دستگاه است که با کمک آنها می تواند آب و هوای فضایی را پیش از این که به زمین برسد، با مگنتوسفر آن برخورد داشته باشد و باعث ایجاد یک طوفان ژئومغناطیسی مضر شود، بررسی کند.

“طیف نگار یونی فوق گرمایی” (SIS)، ذرات پرانرژی خورشیدی را شناسایی و دسته بندی می کند. این درحالی است که “تلسکوپ الکترون و پروتون کوچک” (MERiT)، ذرات خورشیدی با انرژی بالا را مورد بررسی قرار می دهد و “مغناطیس سنج هلیوم برداری” (VHM)، به نظارت بر قدرت و جهت میدان های مغناطیسی می پردازد.

این سه دستگاه CuSP به همراه یکدیگر به دانشمندان امکان خواهند داد تا چگونگی تغییر فضای بین خورشید و زمین و تأثیر این تغییرات بر سیاره ما را بررسی کنند. همچنین CuSP، روشی را در اختیار دانشمندان قرار می دهد تا عملکرد شبکه ای از کیوب ست های نظارت بر فضا را آزمایش کنند و به بررسی پتانسیل بسیاری از کیوب ست های نظارت بر آب و هوای فضایی بپردازند.

تیم مایلز

کیوب ست “تیم مایلز” (Team Miles)، یکی از جالب ترین سفرها را به سکوی پرتاب همه محموله های ثانویه آرتمیس 1 داشته است و سفر پس از پرتاب آن نیز احتمالا به همان اندازه هیجان انگیز خواهد بود.

این پروژه پس از این که طراحان آن در شرکت های “Miles Space” و “Fluid & Reason LLC”، آن را به چالش “CubeQuest” ناسا وارد کردند، برای پیوستن به اوریون و سیستم پرتاب فضایی انتخاب شد.

ماهواره های کوچکی که قرار است در سفر به ماه حضور داشته باشند

کیوب ست تیم مایلز، از رانشگرهای ابتکاری ید پلاسما استفاده خواهد کرد که امواج الکترومغناطیسی با فرکانس پایین را به عنوان نیروی محرکه به کار می گیرند.

این کیوب ست برای سفر در فاصله حدود 60 میلیون کیلومتر از زمین برنامه ریزی شده است.

تیم مایلز که با کمک یک سیستم رایانه ای پیشرفته پرواز می کند، نرم افزار ارتباطات رادیویی با زمین را نیز آزمایش خواهد کرد.

آرگو مون

کیوب ست “آرگو مون” (ArgoMoon)، توسط “آژانس فضایی ایتالیا” (ASI) طراحی شده و توسط آژانس فضایی اروپا برای پرواز طی ماموریت آرتمیس 1 انتخاب شده است.

این کیوب ست پس از استقرار، به یکی از نخستین کیوب ست های اروپایی تبدیل خواهد شد که مدار زمین را ترک می کند.

ماهواره های کوچکی که قرار است در سفر به ماه حضور داشته باشند

آرگو مون نه تنها توانایی انجام عملیات را نشان می دهد، بلکه هنگام ارسال اوریون به ماه و پرتاب محموله ثانویه، داده ها را جمع آوری می کند.

مشارکت آرگو مون در آرتمیس 1 می تواند یکی از مهم ترین مأموریت های تاریخ اکتشاف فضا و گام بعدی بشریت در جهان را تعریف کند.

مجتمع نوآوری باز کوشا از همه علاقه مندان به مسابقات ایده یابی نوآوری باز دعوت می نماید تا در رویداد های ایده یابی شرکت نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است