نوشته ها و مقالات

مهم‌ترین ابزارهای اندازه گیری مورد استفاده در زمینه اپتیک و لیزر چیست

پلتفرم نوآری باز کوشا | مهم ترین ابزارهای اندازه گیری مورد استفاده در زمینه اپتیک و لیزر چیست

یکی از مهم‌ترین ابزارهای اندازه گیری مورداستفاده در زمینه اپتیک و لیزر، دستگاه توان‌ سنج است، که خوشبختانه حرکتی فناورانه به‌منظور تولید این محصول در کشور توسط متخصصان امر آغازشده است.

با رشد تولید و توسعه دستگاه‌ های مختلف در حوزه‌ های گوناگون علوم و صنعت و ارتقاء فناوری به‌کاررفته در آن‌ها، نیاز به ابزارهای اندازه‌گیری و پارامترهای مرتبط با دستگاه و کالیبراسیون رو به افزایش است.

بدیهی است این ابزارآلات باید متناسب با پیشرفت فناوری به‌ کار رفته در دستگاه‌ ها به‌ روزرسانی شود.

در زیر مهم‌ ترین ابزارهای اندازه‌گیری مورداستفاده در زمینه اپتیک و لیزر را مرور می‌کنیم.

دستگاه‌ های اندازه‌ گیری و کالیبراسیون

با توجه به توسعه به‌کارگیری لیزر توسط دانشمندان و وسعت کاربردهای آن مانند درمان‌های پزشکی، صنایع برش‌کاری و جوش‌کاری، صنعت نفت و اجناس تزیینی نقش روزافزون ابزارهای اندازه‌گیری در کنترل فعالیت‌های مربوط قابل‌توجه است.

همچنین کالیبراسیون تجهیزات لیزری برای کاربردهای ذکرشده بسیار پر اهمیت است.

از طرفی این‌ گونه ابزارها به دلیل کاربرد مخصوصشان از چشم بسیاری شرکت‌های تولیدکننده داخلی دورمانده و جامعه علمی و صنعتی را با خلاء مواجه کرده است.

این امر باعث تحمیل هزینه‌ های سنگین جهت واردات شده درحالی‌ که پتانسیل و امکان بومی‌ سازی این تجهیزات در داخل کشور وجود دارد.

دستگاه‌ های اندازه‌ گیری و کالیبراسیون | پلتفرم نوآوری باز کوشا

توان‌ سنج گرمایی

اساس این دستگاه‌ها بر مبنای سطوح جاذب تابش و تبدیل آن به گرما و اندازه‌گیری دمای سطح جاذب است، توان‌ سنج‌ های ساخت داخل در 3 مدل ارائه‌شده‌اند.

  • حالت اول برای توان‌های پایین به‌ منظور مصارف آزمایشگاهی طراحی‌ شده است.  این توان‌ سنج‌ ها در رنج 100MW الی W10 با دقت یک درصد قابل‌ تولید هستند.
  • حالت دوم برای مصارف صنعتی در نظر گرفته‌شده‌اند. دقت این توان‌ سنج‌ ها یک درصد بوده و برای توان‌های 10W الی 1KW به کار می‌رود.

پلتفرم نوآری باز کوشا | توان سنج گرمایی | اندازه‌گیری اپتیک و لیزر

توان‌ سنج بر پایه نیمه‌ هادی

توان‌ سنج‌ ها در سطح گسترده‌ تری از سنجش توان تابشی و طیف نشری کاربرد دارند.

توان‌سنج‌ های نیمه‌ هادی، تابش پرتوها را روی قطعه‌ ای نیمه‌هادی از جنس سیلیکون اندازه‌گیری می‌کنند.

در این سیستم‌ها، شدت‌جریان عبوری تناسب با شدت تابشی به قطعه مذبور است و توان‌سنج نیمه‌ هادی با دقت بالای لیزری طراحی و ساخته‌شده‌اند.

توان‌ سنج نیمه‌ هادی ساخت ایران در سه مدل طراحی‌شده و آماده ارائه به مشتریان است.

  • نوع اول برای دقت‌ های بالا با سایز حسگر کوچک است، این شدت سنج‌ها قادرند بازه 1 نانو وات تا 10 میکرو وات را با دقت پنج‌دهم درصد بسنجد.
  • نوع دوم دارای حسگرهای با سایز بزرگ است که بازه یک میکرو وات تا 10 میلی وات را با دقت پنج‌دهم درصد اندازه‌گیری می‌کنند.
  • سومین نوع شدت سنج‌ها مناسب برای سنجش توان در بازه 1 ملی وات تا 10 وات و با دقت یک درصد است.

پلتفرم نوآری باز کوشا | توان‌ سنج بر پایه نیمه‌ هادیپلتفرم نوآری باز کوشا | توان‌ سنج بر پایه نیمه‌ هادیپلتفرم نوآری باز کوشا | توان‌ سنج بر پایه نیمه‌ هادی

پلتفرم نوآوری باز کوشا از علاقمندان به شرکت در مسابقات ایده یابی دعوت می‌کند تا در مسابقات فناوری و نوآوری ما شرکت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *