وبلاگ

ابداع ربات حفار با الهام از خرچنگ

ابداع ربات حفار با الهام از خرچنگ

محققان با الهام از یک خرچنگ کوچک رباتی ابداع کرده اند که می تواند به طور مستقیم داخل خاک حفاری کند و در آینده به نمونه برداری از زمین کشاورزی و محل ساخت و ساز کمک کند.

به گزارش مجموعه نوآوری باز کوشه به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ خرچنگ خال کوچک اقیانوس آرام یا Emerita analoga یک استعداد خارق العاده دارد و می تواند با استفاده از پا های انعطاف پذیرش به طور مستقیم زیر زمین را سوراخ کند.

اکنون یک ربات آزمایشی جدید این قابلیت را تقلید می کند که در حقیقت کاربرد های زیادی برای آن وجود دارد.

ربات مذکور EMBUR نام دارد و گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا، آن را ابداع کرده اند. این گجت مانند خرچنگ مذکور با استفاده از پا های «ناجورگرای» خود در یک واسطه دانه دار می تواند به طور عمودی حفاری کند.

ویژگی مذکور سبب می شود تا ماده هنگام حرکت در جهات مختلف ویژگی های متفاوتی را از خود نشان دهد.

هرچند خرچنگ 10 پا دارد، اما EMBUR فقط 4 پا دارد. اما ربات هم مانند خرچنگ با تکان داد پا های یک طرف بدنش و سپس پا های طرف دیگر بدن، حفاری می کند.

در ربات مذکور هرکدام از پا ها به شکل یک میله فلزی امتداد پذیر با نواری از پارچه است.

همزمان با دور شدن پا از بدن، تکه پارچه کشیده می شود. این روند سبب می شود تا پارچه به عنوان چیزی شبیه سبد عمل کند و در حقیقت واسطه دانه دار را جمع آوری و جابه جا کند.

با جمع شدن پا به سمت بدنه، اندازه آن کوتاه تر خواهد بود و در نتیجه پارچه آزاد می شود و به جای جمع آوری واسطه دانه دار آن را رها و حرکت می کند.

بنا بر اعلام وبگاه نیواطلس، EMBUR با تکرار سریع این حرکات می تواند واسطه را حفر کند و تمام بخش های باز مفاصل ربات با یک غشای لاستیکی پوشیده می شوند. به این ترتیب پا می تواند آزادانه تر حرکت کند.

منبع: روابط عمومی باشگاه ایده پردازان کوشا

مجتمع نوآوری باز کوشا از همه علاقه مندان دعوت می کند تا در رویدادهای نوآوری و فناوری ما شرکت نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است