اخبار

استقرار شرکت های دانش بنیان حوزه خودرو

پلتفرم نوآری باز کوشا | جمع سپاری | نوآوری باز
استقرار شرکت های دانش بنیان حوزه خودرو در شهرک تخصصی کاوش

به گزارش هسته پژوهشی کوشا به نقل از خبرگزاری خودرونگاران_ معاون آموزش، پژوهش و فناوري، از آماده سازي شهرك “كاوش” به عنوان شهرك فناوري هاي پيشرفته خبر داد و گفت: در اين شهرك كليه شركت هاي دانش بنيان فعال در اين حوزه و ساخت قطعات مستقر خواهند شد.

به گزارش خودرونگاران به نقل از ايسنا، دكتر برات قباديان گفت: در كشور نواحي چون “”سيلكون ولي”” و “”سايبرجايا””ي مالزي نداريم و اين در حالي است كه هر كشور چنين نواحي و طرح هايي را دارد و معمولا اين نواحي هستند كه كشورها را در توسعه فناوري خاصي معروف كرده اند.

وي با تاكيد بر ضرورت چنين نواحي در كشور، اظهار كرد: از اين رو، اين طرح در دستور كار قرار دارد. اين طرح مصوب نشده است.

قباديان با اشاره اين كه به وزارت “”صمت”” فعلي از تركيب وزارتخانه هاي صنايع سنگين، معادن و فلزات و بازرگاني است؛ از اين رو در برنامه هاي ما است كه كل حوزه پژوهشي و تحقيقاتي و آموزشي اين سه حوزه به صورت يك زنجيره ديده شود و اقدام به توانمندسازي نيروي انساني كنيم.

قباديان ادامه داد: بر اين اساس درصدد هستيم كه در شهركي اين برنامه را اجرايي كنيم.

معاون پژوهش، آموزش و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت از اعلام خبرهاي خوشي از اين معاونت در روزهاي آتي خبر داد و در اين باره توضيح داد: ما شهركي در نزديكي كرج به نام شهرك “”كاوش”” داريم و بنا داريم اين شهرك را به شهرك فناوري هاي پيشرفته خودرو تبديل كنيم.

وي با بيان اينكه اين شهرك آماده فعاليت است، يادآور شد: با اين اقدام كليه شركت هاي دانش بنيان كه در حوزه خودرو و قطعات مربوط به آن فعال هستند، در اين شهرك مستقر شوند.

قباديان اضافه كرد: حوزه قطعات خودرو نزديك به 3 ميليارد دلار ارزبري دارد و با توجه به نيازي كه كشور دارد، مي توان اين طرح را اجرايي كرد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينكه نسبتي ميان تعداد جمعيت و خودروها وجود دارد، گفت: گفته مي شود در ژاپن هر دو نفر يك خودرو دارند، ولي در ايران هر 8 نفر داراي يك خودرو است؛ از اين رو است كه مشاهده مي شود وقتي براي خريد خودرو ثبت نام مي شود، حدود 6 ميليون نفر ثبت نام مي كنند و اين امر نشان مي دهد كه اين تقاضا در كشور وجود دارد و ما بايد به اين نياز به صورت مناسب پاسخ دهيم و ما معتقد هستيم كه شهرك تخصصي و استاندارد را راه اندازي كنيم و كار آن را با توليد قطعات خودرو آغاز كنيم.

قباديان اضافه كرد: با اين اقدام از يك سو اشتغال دانش بنيان در كشور ايجاد خواهد شد و از سوي ديگر شهرك كاملا تخصصي در اين زمينه داريم و اعتباري براي صنعت كشور خواهد بود و اعتقاد دارم كه اكثر نيازهاي فناورانه را با استفاده از توان داخل برآورده كنيم.

وي ابراز اميدواري كرد كه در آينده خبرهاي خوبي در اين زمينه ارائه شود.

منبع: روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا