اخبار

تولید اندام های مصنوعی با حسگرهای پیشرفته جدید

پلتفرم نوآوری باز کوشا | تولید اندام های مصنوعی با حسگرهای پیشرفته جدید

به گزارش مجموعه نوآوری باز کوشا به نقل از ایرنا، محققان این طرح تحقیقاتی نوآورانه در دانشگاه غرب اسکاتلند، درصدد تولید حسگرهایی هستند که موجب ارتقای قابلیت های ربات ها خواهد شد و به بهبود مهارت های حرکتی و چالاکی و زبردستی ربات ها کمک خواهد کرد.

این کار از طریق کاربرد حسگرهای فشاری ( pressure sensors ) بسیار دقیق انجام می شود که بازخورد (فیدبک) لامسه ای و لمس توزیعی فراهم خواهد کرد.

دکتر دِس گیبسون مدیر موسسه فیلم های نازک، حسگرها و تصویربرداری در دانشگاه غرب اسکاتلند (UWS) و محقق اصلی این طرح گفت: در سال های اخیر پیشرفت های شگرفی در حوزه صنعت رباتیک به دست آمده است، اما به علت نبود قابلیت های لازم در زمینه حسگرها، سامانه های رباتیک اغلب ناتوان از انجام آسان کارهای خاصی هستند، ربات ها برای اینکه بتوانند حداکثر توان بالقوه خود را به فعلیت برسانند، وجود حسگرهای فشاری دقیق با قابلیت ارایه توانایی لامسه ای بیشتر، ضروری است.

وی افزود: همکاری در این زمینه با شرکت اینتگریتد گرافین ( Integrated Graphene) به توسعه فناوری حسگرهای فشاری پیشرفته منجر شده است که می توانند به تحول در سامانه های رباتیک یاری رسانند.

کمک هوش مصنوعی به افراد دارای قطع عضو

این حسگرها از فوم سه بعدی گرافینی ساخته شده اند و یک رویکرد حساس به فشار (piezoresistive ) دارند.

فوم گرافینی زمانی که تحت فشار مکانیکی قرار می گیرد ویژگی های منحصر به فردی نشان می دهد.

گرافین نامِ یکی از آلوتروپ های کربن است که از یک ساختار بلوری لانه زنبوری دوبعدی تشکیل شده است.

زمانی که این مواد تحت فشار قرار می گیرند به طور دینامیک موجب تغییر در مقاومت الکتریکی می شود و این مواد خود را با گستره فشار وارد شده تطبیق می دهند.

مرحله بعدی این طرح بر افزایش بیشتر حساسیت این حسگرها متمرکز خواهد بود و پس از آن کاربرد گسترده تر این حسگرها در سامانه های رباتیک مد نظر قرار خواهد گرفت.

پلتفرم نوآوری باز کوشا از همه علاقمندان در هر حوزه و زمینه ای دعوت می‌کند تا در رویداد نوآوری و فناوری ما شرکت نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *