اخبار

برگزاری اولین رویداد ملی نخود به میزبانی کرمانشاه

برگزاري اولين رويداد ملي نخود به ميزباني كرمانشاه

مرادی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: تاریخ اولیه شهریور ماه بود که گذشت و حالا به گفته رئیس شورای ملی نخود اگرچه تاریخ جدید 26 آذر هم که برای برپایی این همایش اعلام شده ممکن است به تعویق بیافتد، اما اهتمام جدی برای برپایی این همایش در سال جاری وجود دارد.

ناصر مرادی با بیان اینکه از ابتدای امسال برگزاری رویداد ملی نخود برای کرمانشاه برنامه ریزی شد و در دستور کار قرار گرفت، افزود: به دلیل ملی بودن این رویداد و حضور چهره های ملی و شرکت هایی از سراسر ایران، هماهنگی برگزاری این رویداد زمان بر است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه تاریخ فعلی که برای برپایی رویداد ملی نخود در نظر گرفته شده را 26 آذر اعلام کرد و یادآور شد: احتمال تعویق مجدد برپایی این همایش وجود دارد، اما در هر صورت این رویداد را در سال جاری برگزار خواهیم کرد، البته نیازمند همراهی سایر بخش ها و دستگاه های مربوطه نیز هستیم.

وی با اشاره به بخش های مختلفی که برای برپایی این رویداد در نظر گرفته شده، همایش یک روزه و در کنار آن نمایشگاه توانمندی های محصول نخود را از مهمترین آن ها برشمرد.

به گفته رئیس شورای ملی نخود، دعوت از مسئولین وزارت جهاد کشاورزی، کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، شرکت های فعال در زمینه محصول نخود و … برای این رویداد در برنامه است.

مرادی با بیان اینکه در نمایشگاه توانمندی های محصول نخود نیز از بخش کاشت تا فرآوری به نمایش گذاشته خواهد شد، انواع بذر، سم و کود، محصولات فرآوری شده نخود شامل انواع کنسرو، نخودچی، لپه نخود، همچنین تجهیزات و ادوات مکانیزاسیون در زمینه محصول نخود از کاشت تا فرآوری از جمله تجهیزات سورتینگ، بسته بندی و … را نیز از مواردی دانست که در نمایشگاه به نمایش در می آید.

وی تاکید کرد: به علاوه بنا داریم یک جشنواره غذا با محوریت نخود را نیز در حاشیه این رویداد برگزار کنیم تا مردم با انواع غذاهایی که ممکن است با نخود طبخ شود، آشنا شوند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه هدف از برپایی این همایش را نشان دادن ظرفیت ها و پتانسیل های نخود اعلام کرد که اگرچه وضعیت مظلومیت این محصول نسبت به سال های گذشته بهتر شده، اما هنوز هم جای کار دارد.

مرادی گرفتن امتیازاتی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان نخود را نیز از دیگر اهداف این همایش برشمرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون در کشور سالانه چیزی نزدیک به 270 تا 300 هزار تن نخود تولید می شود و سطح کشتی نزدیک به 600 هزار هکتار را به خود اختصاص می دهد، افزود: کرمانشاه بیشترین سهم در زمینه سطح زیر کشت و تولیدات نخود را دارد و از همین رو بنا داریم اولین رویداد ملی نخود را در کرمانشاه برگزار کنیم.

منبع: باشگاه ایده پردازان کوشا

مجتمع نوآوری باز کوشا از علاقمندان و ایده پردازان که طرح یا ایده‌ ای در حوزه نواوری و فناوری در هر زمینه ای دارند دعوت می کند تا در رویدادها و مسابقات فناوری و نواوری ما شرکت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *