اخبار

رباتی که تعمیر توربین های بادی را 4 برابر سریع تر انجام می دهد

تعمیر توربین های بادی با ربات BladeRobot

ربات‌های جدید موسوم به BladeRobot تعمیر و نگهداری توربین های بادی را چهار برابر سریع تر از روش های کنونی انجام می‌دهند و با هوش مصنوعی به سرویس سریع انواع تیغه های مورد استفاده در توربین ها می‌پردازند.

به گزارش باشگاه ایده پردازی کوشا به نقل از خبرگزاری ایسنا و به نقل از آی ای، یک شرکت دانمارکی ارائه دهنده راهکارهای حوزه انرژی به نام وستاس(Vestas)، با ارائه یک فناوری رباتیک خودکار برای تعمیر و نگهداری توربین های بادی، از ربات های جدید خود موسوم به BladeRobots را به عنوان یک تجارت مستقل رونمایی کرده است.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی این شرکت، این ربات، تعمیر و نگهداری خودکار لبه های تیه های توربین های بادی را تا چهار برابر سریع تر از روش های دستی سنتی به انجام می رساند.

جانی تامسن، رئیس برنامه BladeRobots و مدیر اجرایی سابق شرکت وستاس می گوید: انرژی باد نقش محوری فزاینده ای در سیستم انرژی جهانی ایفا خواهد کرد و مهم است که ما در طول عمر عملیاتی توربین های بادی راندمان بهینه ارائه کنیم.

وی افزود: با راه حل رباتیک خودکار BladeRobots، صنعت انرژی باد راه حل موثر و مقیاس پذیر جدیدی برای بهبود عملکرد توربین های بادی ارائه می دهد.

به گفته این شرکت، به منظور کوتاه کردن زمان عرضه به بازار و افزایش تولید و مقیاس پذیری این ربات، این راه حل در ابتدا در شرکت وستاس ابداع شد و سپس به عنوان یک تجارت مستقل عرضه شد.

ربات های سرویس‌کار

مسئله‌ی فرسایش برای تیغه ها یا پره های توربین‌های بادی یک مشکل بزرگ است.

سطح تیغه به‌تدریج در نتیجه برخورد ذرات کوچک موجود در هوا، یخ، برف و باران فرسوده می‌شود و با ساییدگی لایه‌بیرونی تیغه در طول زمان، تأثیر نامطلوبی بر آیرودینامیک تیغه توربین ایجاد می‌شود.

در نتیجه در طول عمر توربین، به مرور انرژی کمتر و کمتری تولید می شود.

بنابراین، تعمیر و نگهداری منظم تیغه های توربین بادی برای حفظ یکپارچگی ساختاری آنها و افزایش عمر آنها بسیار مهم است.

این روش منحصر به فرد رباتیک جدید با بازیابی عملکرد آیرودینامیکی و کاهش زمان توقف توربین می تواند تولید انرژی سالانه توربین های بادی را به میزان محسوسی افزایش دهد.

ضمن این که از هوش مصنوعی برای سازگاری سریع با انواع تیغه ها استفاده می شود.

در نهایت می‌توان گفت که این شرکت به یک راه حل بسیار مقیاس‌پذیر و مقرون به صرفه با الزامات ایمنی بالا برای سرویس توربین‌های بادی رسیده‌است.

حراست از لبه های تیغه ها

با قرار دادن این ربات بی‌سیم به صورت افقی بر روی تیغه، فرآیند تعمیر و نگهداری، سریع‌تر و ساده‌تر می‌شود و ربات قادر خواهد بود هر مرحله از فرآیند را به یک بار رفت و برگشت تکمیل کند.

شرکت وستاس ادعا می‌کند که BladeRobot برای تضمین نگهداری با کیفیت تیغه‌های توربین‌های بادی ساخته شده‌است.

این ربات، در دسترس بودن توربین، ایمنی و کیفیت و مقیاس‌پذیری را ارائه می‌دهد و طبق ادعای شرکت سازنده، BladeRobots پیشرفته‌ترین ابزار نگهداری نسل جدید توربین های بادی است.

 

منبع: باشگاه ایده پردازان کوشا

مجتمع نوآوری باز کوشا از علاقمندان و ایده پردازان که طرح یا ایده ای در حوزه نوآوری و فناوری در هر زمینه ای دارند دعوت می کند تا در رویداد ها و مسابقات فناوری و نواوری ما شرکت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *