اخبار

توسعه فرهنگی، علمی و فناوری اساس توسعه در هر کشور است

پلتفرم نوآری باز کوشا | توسعه فرهنگی، علمی و فناوری اساس توسعه در هر کشور است

به گزارش  روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا به نقل از خبرگزاری فصل اقتصاد – رئیس جهاد دانشگاهی گفت: اساس توسعه در هر کشوری منوط به توسعه فرهنگی، علمی و فناورانه است.

توسعه فرهنگی، علمی و فناوری اساس توسعه در هر کشور است

«حمیدرضا طیبی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: مهمترین ماموریت جهاد دانشگاهی اثبات توان کشور در رسیدن به پیشرفت و توسعه پایدار با انجام فعالیت های شاخص علمی و فناورانه، ساختارسازی های فرهنگی و آموزشی، ایجاد خودباوری و غرور ملی در مردم و نسل جوان، ترویج فرهنگ و مدیریت جهادی و تامین نیازهای جامعه و صنعت در حوزه های مختلف است.

وی اظهارداشت: این نهاد در طول بیش از چهار دهه فعالیت با توجه به امکانات موجود وظایف خود را به خوبی انجام داده و با برنامه ریزی های پیشرو همگان شاهد دستاوردهای بیشتری در حوزه فناوری و تامین نیازهای کشور خواهند بود.

رئیس جهاد دانشگاهی گفت:

بطورکلی از حیث فرهنگی، فناورانه و علمی باید ماموریت محور بود تا کشور بر اساس اعتقادات دینی و امکانات موجود به پیشرفت برسد.

وی در ادامه افزود: انقلاب اسلامی که با شعار نه شرقی و نه غربی به پیروزی رسیده بود به طور طبیعی دشمنان جدی در هردو اردوگاه شرق و غرب داشت.

طبیبی اظهارداشت:

این انقلاب برای اینکه بتواند با اقتدار به کار خود ادامه دهد نیازمند «تحول فرهنگی» به عنوان زیر ساخت اساسی توسعه کشور و «توسعه علمی و فناورانه» بود.

وی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی با امکانات بسیار محدود به شدت در جهت تحقق این دو هدف تلاش کرد و به دستاوردهای خوبی هم رسید.

رئیس جهاد دانشگاهی گفت:

نهاد مزبور طی این سال ها اقدام به رفع مسائل و مشکلات جامعه در حوزه های مختلف کرد و کارنامه درخشانی چه در زمینه های فرهنگی و اجتماعی و چه در زمینه های علمی مانند پزشکی، مهندسی، کشاورزی و غیره دارد.

وی افزود: اگر ایران می خواهد یک کشور توسعه یافته و الگو باشد باید دارای یک اقتصاد شکوفا و غیر وابسته به نفت و متکی به علم، فناوری و تولید ملی باشد.

طیبی معتقد به اینکه کشور با اتکا به توان علمی، فناورانه و فرهنگی هیچ مشکلی در زمینه پیشرفت و توسعه نخواهد داشت؛ پیشرفتی که سعادت دنیا و آخرت را برای مردم به همراه داشته باشد و این کار شدنی است.

وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی طی این سال ها سعی کرده در حد معقول و توانایی خود الگوسازی‌های خوبی در کشور داشته باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت علم، فناوری و مسائل مرتبط با توسعه گفت: کشورهای قدرتمند جمهوری اسلامی را از تولید علم منع می‌کنند اما برای توسعه کشور باید به تولید علم و فناوری ملی پرداخت.

وی افزود: مسئله اصلی در کشور مسئله علم و اقتصاد است یعنی علمی که در خدمت اقتصاد باشد از همین رو اقتصاد مملکت باید موجب گشایش در زندگی مردم شود.

طیبی در ادامه با اشاره به اینکه توسعه بر مبنای توانمندی درونی اتفاق می‌افتد، یادآور شد: برای توسعه علمی باید متکی به دانش بومی بود اما به صورت دانش بنیان حرکت کرد و در زمینه توسعه اقتصادی نیز باید به اقتصاد ملی متکی بود نه تولید نفت!!

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

هسته پژوهشی کوشا شما را به مسابقات فناوری و نوآوری دعوت می کند.

منبع:روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا