اخبار

دانشگاهها مهمترین مراکز جلب ایده های خلاقانه هستند

ایده های خلاقانه

دانشگاهها مهمترین مراکز جلب ایده های خلاقانه هستند

به گزارش روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا به نقل از خبرگزاری خبرگزاری مهر  به نقل از وزارت علوم

محمد هادی عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اختتامیه رویداد استارتاپی کارآفرینی اجتماعی دانشگاه هرمزگان بر ضرورت ورود صاحبان ایده در موضوعات اجتماعی تأکید کرد و دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را مهم‌ترین مراکز جلب ایده های خلاقانه دانست.

وی اظهار داشت: اگر رشد و توسعه یک کشور را یک آرمان ملی بدانیم، به طور قطع مسائل و آسیب‌های اجتماعی یک مانع قوی و اساسی در راه تحقق همه جانبه کشور بوده و در این راه نیازمند یک برنامه‌ریزی جامع و متمرکز برای کنترل و کاهش آسیب‌ها هستیم.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، افزود: از آنجا که دولت به تنهایی نمی‌تواند مسئولیت تام کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی را بر عهده بگیرد، در این زمینه عزم ملی و جلب مشارکت خلاقانه و ایده‌های کارآفرینانه ضرورت دارد.

وی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را به لحاظ برخورداری از نیروهای جوان، دغدغه‌مند و باانگیزه را از مهم‌ترین مراکز جلب ایده‌های خلاقانه ارزیابی کرد و افزود: با مشارکت مسؤلانه بخش مدنی نهاد علم که همان گروه‌های دانشجویی از جمله انجمن‌های علمی دانشجویی و کانون‌های فرهنگی می‌توان به چشم‌انداز مثبتی در این زمینه دست یافت.

عسکری ادامه داد: بر این اساس جلب مشارکت دانشگاهیان برای کنترل و کاهش آسیب‌ها از مهم‌ترین گام‌ها در این زمینه است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به راهبرد معاونت فرهنگی و اجتماعی در زمینه دانشگاه اجتماعی گفت:

دانشگاه اجتماعی به دنبال تقویت مشارکت نخبگان، مسئولیت‌پذیری دانشگاهیان و افزایش پویایی و نشاط در فعالیت‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی و شناسایی و معرفی نخبگان به جامعه است.

وی تصریح کرد: از آنجا که در موضوع مقابله با آسیب‌ها به دنبال مدلی از فعالیت توأم با کسب منفعت عمومی و کمک به حل مشکلات جامعه است، توجه ویژه‌ای به کارآفرینی اجتماعی به عمل آمد و از طریق جلب توجه صاحبان ایده و کارآفرینان به موضوعات اجتماعی با رویکرد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در دستور کار قرار گرفت.

عسکری افزود:

از آنجا که پویایی جامعه و حرکت در مسیر توسعه پایدار در گرو تحکیم بنیان خانواده به عنوان زیربنایی ترین نهاد اجتماعی است و با توجه به اینکه معضل طلاق منشاء بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است، توجه به کنترل و کاهش آسیب‌ها به ویژه موضوع طلاق که هم بر اساس مبانی اعتقادی و عرفی حائز اهمیت است، باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی گفت:

با توجه به پیچیدگی هایی که اقتضای موضوعات اجتماعی است، عبور از کلیشه‌ها و اتخاذ رویکردهای نوین و بهره‌گیری از ظرفیت استارتاپ‌ها و شتاب ‌دهنده‌ها ضرورت دارد.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: باید زمینه ورود انجمن‌های علمی نسل دوم و کانون‌های فرهنگی مسئله محور فراهم گردیده و در این زمینه مشارکت سایر بخش‌های دانشگاه از جمله پارک علم و فناوری و مراکز رشد می‌تواند این سهم را به فرجام نیکو برسانند.

وی با قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد اظهار امیدواری کرد: این اختتامیه آغازی بر بازیابی توانمندی‌ها و استعداد و خلاقیت کنش‌گران دانشجو در رصد و حل مسائل و مشکلات اجتماعی کشور باشد.

منبع: خبرگزاری مهر