وبلاگ

دستاورد جدید دانشمندان درباره پای ملخ!

مهندسان با الگوبرداری از پاهای ملخ ماده جدیدی ساخته اند که می تواند با خاصیت الاستیکی که دارد، انرژی ذخیره شده در خودش را آزاد کند.

دیجیاتو نوشت:مهندسان دانشگاه «کلرادو بولدر» با الگوبرداری از پاهای ملخ، ماده جدیدی ساخته اند که می تواند با خاصیت الاستیکی که دارد انرژی ذخیره شده در خودش را آزاد کند. چنین موادی می توانند در توسعه ربات های نرم نقش مهمی داشته باشند.
محققان می گویند این ماده الاستیکی کاملاً به تنهایی و بدون هیچ گونه تحریک یا دخالت بیرونی، می تواند 200 برابر ضخامتی که دارد، بپرد. محققان یافته های خود را نشریه Science Advances منتشر کرده اند.

تحولی در توسعه ربات های نرم با ماده جدید«تیموتی وایت»، پروفسور مهندسی شیمی و بیولوژیکی دانشگاه کلرادو بولدر، می گوید در طبیعت الگوهایی وجود دارند که می توان از آن ها برای توسعه طرح های خلاقانه استفاده کرد. این بار محققان از پای ملخ الگوبرداری کرده و ماده ای الاستیکی توسعه داده اند که می تواند قدرت پرش بالایی را به نمایش بگذارد. همچنین تیموتی وایت می گوید محققان در تلاشند تا با الگوبرداری از مواد طبیعی، بتوانند مواد مصنوعی را توسعه دهند.

دستاورد جدید دانشمندان درباره پای ملخ! | مجموعه نوآوری باز کوشا

«تایلر هبنر»، نویسنده ارشد این مطالعه که درحال حاضر یکی از محققان فوق دکتری در دانشگاه است، می گوید چنین موادی فرصت هایی را برای استفاده از مواد پلیمری به روش های جدید برای کاربردهایی مانند رباتیک نرم ارائه می دهند. در برخی موارد لازم است ربات های نرم به سرعت نیروی زیادی آزاد کنند و ماده جدید می تواند چنین کاری را به خوبی انجام دهد. البته ظاهراً محققان حین انجام برخی آزمایش ها، به صورت تصادفی و بدون برنامه ریزی قبلی این ماده را شناسایی کرده اند.

تحقیق روی مواد مختلف الاستیکی ادامه دارد و محققان در تلاشند بتوانند موادی را شناسایی کنند که می توانند با تغییرات دمایی، تغییر شکل دهند. از این مواد جامد و کشسانی می توان برای توسعه لپ تاپ یا نمایشگر تلویزیون استفاده کرد. ویفرهای کوچکی از الاستومرهای کریستال مایع و در ابعاد و اندازه یک لنز، روی یک صفحه گرم قرار می گیرند و با گرم شدن، به بیرون پرتاب می شوند. در آزمایش انجام شده، ماده در عرض تنها 6 میلی ثانیه به ارتفاعی نزدیک به 200 برابر ضخامتش به بیرون پرتاب شد.

 

منبع: باشگاه ایده پردازان کوشا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است