وبلاگ

رونق کسب وکارها با تامین مالی جمعی

به گزارش روابط عمومی مجموعه نوآوری باز کوشا به نقل از گزارش ایسنا، علیرضا دلیری اظهار کرد: در روش تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ، سرمایه گذاران به نسبت آورده خود، در عایدات پروژه ها سهیم می شوند. دسترسی آسان به سکوهای تامین مالی جمعی از طریق رسانه های اجتماعی و وب، از مزیت های این ابزار است که سرمایه گذاران را به کارآفرینان متصل می کند.

به گفته دستیار معاون علمی و فناور رییس جمهوری، کسب و کارهای کوچک در حال توسعه، بر بستر کرادفاندینگ (تامین مالی جمعی)، هزینه شان را برای انجام کار به دست می آورند.

ابزار تامین مالی حسی مبتنی بر چهار روش اهدا، پاداشی، سهام و وام انجام می شود. مدل های اهدا و پاداش در دنیا با موضوعات مختلفی در حال اجرا است، اما مدل های مبتنی بر سهام و وام نیازمند ایجاد بستر قانونی و تنظیم گری هستند.

وی افزود: بر همین اساس با مشارکت مؤثر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بر اساس دستورالعمل مصوبه شورای عالی بورس، مدل مبتنی بر سهام در بستر فرابورس عملیاتی شده و در حال حاضر پیشرفت خوبی داشته است. این ابزار تامین مالی جمعی متشکل از پلتفرم (سکوی عامل)، متقاضی (صاحب طرح) و سرمایه گذار (مشارکت کننده) است.

دلیری با بیان این که عاملین با معرفی سکوهای خود به کارگروه و احراز شرایط مربوطه مجوز فعالیت دریافت می کنند، تصریح کرد: تاکنون 18 موافقت اصولی دریافت کرده اند. همچنین 4 پلتفرم دیگر نیز به تازگی موافقت اصولی گرفته اند.

جذب سرمایه 1950 میلیارد ریالی

دستیار معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه تاکنون برای 70 طرح نوآورانه بالغ بر 1950 میلیارد ریال به طور مستقیم از عموم مردم از طریق پلتفرم های فعال، جذب سرمایه صورت گرفته است

وی افزود: همچنان تعداد طرح های پیوسته در حال افزایش است، این طرح ها در حوزه فعالیت های رایانه ای، کشاورزی، تجهیزات و محصولات پزشکی و دارویی، وسایل نقلیه و … بوده است.

وی ادامه داد: طی جلسات برگزار شده با مدیر عامل فرابورس و سایر مدیران مرتبط، پیشنهادهایی از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص اعمال یکسری تغییرات برای بهبود روند تامین مالی جمعی ارائه شد که در نتیجه آن کارگروه ارزیابی تامین مالی جمعی فرابورس اخیرا مصوباتی داشته است.

کرادفاندینگ؛ راه های اصلی تامین سرمایه در آینده

به گفته دلیری، حداکثر سقف تامین مالی هر طرح از 100 میلیارد ریال به 250 میلیارد ریال افزایش یافته و همچنین مقدار پذیرش مجموع طرح های باز، نزد هر عامل در هر زمان به 750 میلیارد ریال تغییر کرده است.

وی با اشاره به اینکه این روش تامین مالی برای فعالیت های فناورانه از جمله در روستاها نیز خیلی مؤثر خواهد بود، گفت: در حال نهایی کردن این طرح برای روستاهای کشور هم هستیم و انتظار می رود کرادفاندینگ (تامین مالی جمعی) در آینده به یکی از راه های اصلی تامین سرمایه برای کسب و کارهای نوپا تبدیل شود.

دستیار معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، افزود: همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای رونق بخشی به این ابزار اقدام به ضمانت اصل سرمایه طرح ها تا سقف 100 میلیارد ریال کرده که مشروط به عقد قرارداد بین سکوی تامین مالی جمعی و صندوق نوآوری و شکوفایی است.

منبع باشگاه ایده پردازان کوشا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است