اخبار

رونمایی از 5 محصول فناورانه واحد علوم وتحقیقات

سارا طاهری – راضیه فلاح، گروه دانش: نمایشگاه بین المللی تهران این روزها شاهد برگزاری بیست وسومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناورانه و فن بازار همزمان با هفته پژوهش و فناوری است.

دانشگاه آزاد در این نمایشگاه با 300 محصول پژوهشی و فناوری حاضر شده و غرفه دستاوردهای واحد علوم وتحقیقات در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری ازجمله غرفه های فعال در این نمایشگاه است که 9محصول و دستگاه را ارائه می دهد.

از این تعداد پنج محصول دانش بنیان وابسته به مرکز رشد هستند که از چهار محصول برای اولین بار رونمایی شده است و چهاردستگاه نیز در نمایشگاه حضور دارند.

  • کیت تشخیص همزمان سوء مصرف دارو و مواد مخدر به روش TLC
  • دستگاه کنترل شش محور
  • تولید روغن Peravia H100 plus (روغن سیال هیدرولیکی جهت استفاده در ابزار دقیق ماشین آلات حفاری نفت و گاز)
  • روغن Peravia Jet m3 (روغن موتور توربین جت برای موتورهای مورد استفاده در خطوط انتقال نفت و گاز)

در این نمایشگاه از محصولات دانش بنیانی هستند که در معرض دید عموم قرار گرفته اند.

بد نیست بدانید 96 برنامه شامل کارگاه، نشست، سمینار و سخنرانی نیز در هفته پژوهش در دانشکده های واحد علوم وتحقیقات برگزار و رویداد تالار دیدار ایده ها در همه دانشکده ها به کمک استادان و دانشجویان اجرا می شوند.

در این گزارش به جزئیات محصولات ارائه شده واحد علوم وتحقیقات در نمایشگاه هفته پژوهش پرداخته ایم.

تولید کیت تشخیص همزمان سوءمصرف دارو و مواد مخدر

شرکت «راد ژن پارس آزما» از شرکت های فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، موفق به اخذ پروانه تولید کیت تشخیص همزمان سوءمصرف دارو و مواد مخدر به روش TLC شد.

این کیت برای تشخیص آمفتامین، مت آمفتامین، اکستازی، مرفین، کدئین، متادون، ترامادول، بوپرنورفین و کوکائین به روش TLC توسط شرکت های محدودی در کشور تولید می شود.

این شرکت فناور موفق به تولید این کیت در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد واحد علوم وتحقیقات شده و تیم تولید این فناوری از تیم های استارتاپی بسیار جوان در واحد علوم وتحقیقات است.

رضا کاظم پور، سرپرست مرکز رشد واحد علوم وتحقیقات ضمن ابراز خرسندی از اخذ مجوز تولید این محصول از اداره کل تجهیزات پزشکی، گفت:

«ظرفیت مراکز رشد برای تامین زنجیره تجهیزات پزشکی در کشور بسیار بالا است و سعی بر این است در پذیرش هسته ها و شرکت های فناور و دانش بنیان در واحد علوم وتحقیقات، پذیرای کلیه طرح ها، ایده های نوآورانه و خلاق باشیم.»

رونمایی از 5 محصول فناورانه واحد علوم وتحقیقات | مجموعه نوآوری باز کوشا

تولید کودهای زیستی به شکل قرص و با فرمولاسیون جدید

محققان واحد علوم وتحقیقات دست به تولید نوع جدیدی از کودهای زیستی به شکل قرص و با فرمولاسیون جدید زدند.

وحید زرین نیا، عضو هیات علمی گروه گیاه پزشکی و رئیس کارگروه تحقیق و توسعه فارمر مستقر در مرکز رشد واحد علوم وتحقیقات نیز درباره این محصول به «فرهیختگان» گفت: «محصول ما شامل فرمولاسیون های جدید از کودهای کشاورزی، شیمیایی و زیستی است.

مهم ترین تفاوت این محصولات با محصولات بازار در نوع فرمولاسیون آن است. درباره کودهای زیست شیمیایی فرمولاسیون آن تغییر کرده است و آهسته رهش هستند و برای زمان طولانی تری مواد غذایی را در خودشان نگه می دارند و خاک به صورت ناگهانی مواد غذایی خود را از دست نمی دهد.»

او اضافه کرد: «کودهای زیستی نیز برای اولین بار به شکل قرص درآمدند و برای کاربردهای خانگی، نهالستان ها و گلخانه ها قابل استفاده است. آنها شامل قارچ ها و باکتری هایی هستند که ارتقا دهنده رشد گیاه هستند.

در مورد کودهای زیستی نیز این امکان را دارند. زمانی که وارد خاک می شوند، خاک اسفنجی شود و رطوبت در مدت زمان طولانی تر در خاک می ماند. ریشه های گیاه را کلونیزه می کنند و نمی گذارند آفت ها به خاک حمله کنند. مواد غذایی نامحلول را به صورت محلول در می آورند و در اختیار گیاه قرار می دهند.»

زرین نیا درباره کاربرد این کودها بیان کرد: «برای کسانی که کاربری خانگی دارند، کودهای شیمیایی که آماده شده کاربرد راحت تری دارد و می توانند از آن به سادگی استفاده کنند. از همه مهم تر این کودها به شکلی هستند که مواد غذایی را به صورت طولانی مدت در اختیار خاک قرار می دهند و به سرعت از خاک شسته نمی شوند. پس لازم نیست که کاربر خانگی همواره از کودهای شیمیایی در خاک استفاده کند. چون مقدار آن مشخص است لازم نیست هربار کود را بخرد بلکه با دوباره خریدن آن تا مدت زمان طولانی مقدار مشخصی از مواد غذایی را در اختیار گیاه قرار می دهد.»

او با تاکید بر اینکه در نمایشگاه از شرکت های بسیاری سفارش گرفته؛ درباره این نمایشگاه گفت: «شرکت های مختلفی آمدند و حتی از ما خواستند که در این نمایشگاه محصولات را بفروشیم، فعلا قراردادی نبسته ایم اما سعی داریم این محصولات را برای گل‌فروشی های سطح استان تهران آماده کنیم تا از این طریق به فروش برسیم. نمایشگاه هایی از این دست بسیار خوب است به این خاطر که ما مستقیما با مصرف کنندگان ارتباط می گیریم و مستقیما سفارش ها را دریافت می کنیم. به نظر من بسیار اثرگذار است و شرکت هایی که دور هم جمع می شوند، با یکدیگر آشنا می شوند و حتی در آینده با هم همکاری خواهند داشت.»

دستگاهی برای پایش جنگل ها و نقاط مرزی

شرکت تاتماکو در این نمایشگاه دو محصول ارائه داده که یکی از آنها دستگاه کنترل شش محور است اما این شرکت چند دستگاه دیگر نیز در این نمایشگاه دارد. آتنا اصلیان، مدیرعامل شرکت تکوین و تحقق محصول (تاتماکو) در این باره گفت: «ما در زمینه نصب و راه اندازی سیستم های خورشیدی فعالیت می کنیم. در نمایشگاه چند محصول جدید در معرض دید عموم قرار دادیم که یکی از این محصولات دستگاه پایش و مراقبت است که در نقاط مرزی، جنگل ها، ساحل ها و نیروگاه ها و جاهایی که قرار است پایش خوبی انجام شود این محصول استفاده می شود که هم از خورشید و هم از باد انرژی دریافت می کند.» او اضافه کرد: «این محصول باند کوادکوپتر دارد؛ کوادکوپتر مکان ها را پایش می کند و برمی گردد و شارژ می شود، همچنین رادار نقطه به نقطه و دوربین دارد و برای جاهایی که مهم است پایش و مراقبت شود این محصول کاربرد دارد. همچنین دستگاه سیستم خورشیدی متمرکز را به نمایشگاه آورده ایم که نور خورشید را گرفته و متمرکز می کند و به صورت چهارآیینه کنار هم قرار می گیرد و یک سیستم دو در دو ایجاد می کند. گرمایی که دارد 300 درجه است که می توانیم در آب شیرین کن و جاهای دیگر از آن استفاده کنیم. دستگاه مدیریت هوشمند یکی دیگر از محصولات مان است؛ زمانی که شما از چندین منبع مختلف برای انرژی استفاده می کنید، این دستگاه کاربرد دارد، به طور مثال وقتی از سیستم خورشیدی و برق شهری به صورت همزمان استفاده می کنید، این دستگاه کار را مدیریت می کند، زیرا اگر این چند منبع با یکدیگر کار کنند، فاجعه آفرین می شود. این دستگاه مدیریت می کند که اتفاق خاصی نیفتد. ما شرکت هایی هستیم که در مرکز رشد واحد علوم وتحقیقات مستقر هستیم که از اساتید و دانشجویان تشکیل شده است. دوره های آموزشی را برای دانشجویان گذاشتیم که مدرک آن از سوی واحد علوم وتحقیقات به دانشجویان داده می شود و کسی که در این دوره ها شرکت کرده می تواند یک سیستم خورشیدی را طراحی، نصب و اجرا کند. این دوره ها برای ما و دانشجویان که همیشه با کتاب و کامپیوتر سروکار دارند یک فرصت عملی ایجاد کرده است.»

دستگاهی برای کنترل موتورهای سرووموتور و استپ موتور

دستگاه کنترل شش محور یکی دیگر از محصولاتی است که در نمایشگاه هفته پژوهش رونمایی شد. دستگاه کنترل شش محور که توسط شرکت دانش بنیان تاتماکو طراحی و ساخته شده است، می تواند انواع موتورهای سرووموتور (servo motor) و استپ موتور را کنترل کند. این دستگاه دارای 8 گیگ حافظه داخلی و ال سی دی 9 اینچ رنگی است. همچنین قابلیت اتصال USB را دارا بوده و با استفاده از درگاه Lan می تواند G کد را از روی کامپیوتر بخواند. پایداری بالا، قابلیت اطمینان و مقاومت در برابر نویز از دیگر خصوصیات این دستگاه است. این دستگاه کاربردهای متنوعی در کنترل ماشین ابزار و ربات های صنعتی دارد.
سعید دولت خواه، برنامه نویس و طراح مدار و عضو شرکت تاتماکو درباره محصول ساخته شده از سوی این شرکت به «فرهیختگان» گفت: «برای اولین بار مغزکنترل کننده دستگاه های سی آن سی را بدون نیاز به کامپیوتر در ایران تولید کردیم.»
او توضیح داد: «در ابتدا باید بگویم که تا امروز همه دستگاه هایی که برای کنترل دستگاه سی آن سی ساخته شده، دارای سیستم عامل بوده و به همین دلیل ویروس پذیر هستند، همچنین نویز هم بر عملکرد آنها اثرگذار می شود. از طرفی هم تا امروز هیچ میکروکنترل سخت افزاری در ایران برای دستگاه های سی آن سی ساخته نشده بود؛ حتی در خاورمیانه هم ساخت چنین قطعه ای را نداشته ایم و کشورهایی مانند ترکیه که از لحاظ فنی پیشرفت کرده هم دارای این تکنولوژی نیستند.»
او به کاربرد محصول ساخته شده توسط این شرکت اشاره و تصریح کرد: «این محصول در صنعت ماشین کاری، فلزکاری و به صورت کلی برای کنترل دستگاه های سی آن سی فعال در بخش های مختلف صنعت کاربرد دارد. دستگاه های سی آن سی دستگاه هایی هستند که فلزات و چوب را تراش می دهند. به طور مثال سی آن سی چوب امروز در ساخت مبلمان کاربرد دارد یا تراش قطعات خودرو و دیگر فلزات. نحوه کاربرد آنها هم به این صورت است که این دستگاه ها دارای مغزکنترل کننده هستند که روی دستگاه تراش سی آن سی نصب می شود و دیگر نیاز نیست تا اپراتور به صورت موردبه مورد اقدام به تراش قطعات کند.»
عضو شرکت تاتماکو با بیان اینکه مغزکنترل کننده با قدرت بالا تمام جزئیات و ریزه کاری های مورد نیاز را روی قطعه مورد نظر انجام می دهد، بیان داشت: «حتی قطعات طلا هم به وسیله دستگاه سی آن سی کار می کند و امروز در 100 صنعت مختلف این دستگاه ها کاربرد دارد که یکی از آنها بخش دندانسازی است.»
دولت خواه بیان کرد: «محصول ساخته شده توسط ما در مرحله تجاری سازی قرار داشته و امروز رونمایی رسمی از آن صورت می گیرد. البته یکی و دو نمونه داخلی از این محصول داریم که آنها هم روی کامپیوتر برنامه نویسی شده و برای کار کردن نیاز به یک رایانه دارند، نکته اینجاست که کامپیوتر هم نویزپذیر بوده و دچار ویروس می شود و به همین دلیل هر چند وقت یک بار، نیاز به تعویض ویندوز است اما قطعه ساخته شده توسط ما سیستم افزار ندارد و روی خود سخت افزار برنامه ریزی شده و تمام قطعات آن از برد و دیگر قطعات الکترونیکی اش از بحث طراحی تا ساخت را خودمان انجام داده ایم.»
او با بیان اینکه در این نمایشگاه افراد زیادی با ما ارتباط گرفتند اما هنوز به قرارداد نرسیده ایم، گفت: «پیش تر هم نمونه کامل نشده این محصول را روی چند دستگاه سی آن سی نصب کرده بودیم که یکی از آنها مربوط به دستگاه حکاکی روی لیوان های مسی بود، اما نمونه فعلی روی دستگاهی نصب شده و خوشبختانه این نمایشگاه به معرفی دستگاه کمک زیادی کرده است.»
عضو شرکت تاتماکو درباره نقش شرکت های دانش بنیان در توسعه فناوری کشور خاطرنشان کرد: «قطعا اثرات قابل توجهی دارند، یکی از مزایای این شرکت ها مباحث مربوط به معافیت مالیاتی است. نباید فراموش کرد که چنین مسائلی برای فردی که در ابتدای مسیر قرار دارد، باعث ایجاد مشکل می شود. شرکت های دانش بنیان نه تنها گرفتاری های مالیاتی ندارند بلکه به آنها کمک هم می شود و اگر این حمایت ها بیشر شود می توانیم از آلمان و دیگر کشورهای صنعتی جلو بزنیم.»

تولید روانکار با کاهش قیمت 60 درصدی

یکی دیگر از محصولاتی که در این نمایشگاه ارائه شده درخصوص روغن های دیزلی است. محمدجواد خواجه، مدیر محصولات پراویا درباره این محصول به «فرهیختگان» گفت: «ما روغن موتور خودرویی و صنعتی دیزلی تولید می کنیم اما در کشور روغن موتور هواپیمایی نداشتیم، بنابراین به این فکر افتادیم که این محصول نیز در کشور تولیدشده تا این روغن از خارج وارد نشود. ما جزء پنجمین شرکت در دنیا هستیم که می توانیم این محصول را تولید کنیم.»
او بیان کرد: «روغن های اچ اف 510 و اس ای 500 و چند مورد روغن دیگر در این شرکت تولید می شود که مخصوص روغن هواپیماست. در موتور خودرو یا هواپیما باید روانکاری وجود داشته باشد که این قطعات حرکت کنند و اگر این روغن وجود نداشته باشد، این قطعات با یکدیگر اصطکاک پیدا می کنند و باعث آسیب دیدگی و ضربه به موتور می شوند. این روغن لابه لای قطعات می رود و موتور را به حرکت درمی آورد.»
خواجه توضیح داد: «هواپیمایی بابلسر و رامسر از محصول ما خریداری و از آن استفاده می کنند. با روسیه هم رایزنی شده تا واحد صادرات داشته باشیم.»
او بیان کرد: «شرکت ما در اصل به صورت تخصصی روانکارهای هوایی را تولید می کند؛ روغن موتور هواپیمای پیستونی، روغن موتور هواپیمای جت، روغن های سیستم های هیدرولیکی و روغن های گیربکس هلی کوپتر را داریم. درکنار بحث هوایی روی روانکار های تک صنایع دیگر نیز کار می کنیم. روغن های صنایع حفاری، روغن صنایع نیروگاهی و خودرویی و تمام روانکارهای مورد نیاز را که تا امروز در ایران تولید نشده اند و به صورت وارداتی تامین شده اند، تولید می کنیم. ما بخش زیادی را بومی سازی کرده ایم و درحال حاضر نیز روی محصولات جدید کار می کنیم. در بخش دیگر محصولاتی را در بازار داریم که سطوح کیفی بالاتری دارند. منظور از سطوح کیفی درجه کیفیت نیست و منظور سطوح کیفی است که وجود دارند و در هر زمینه استاندارد خاص دارد و ما سعی کرده ایم بالاترین ها را انتخاب کنیم.»
مدیر محصولات پراویا در ادامه درمورد محصولات صنعت حفاری و هوایی بیان کرد: «در صنعت حفاری روغن جدیدی داریم که برای ماشین های حفاری استفاده می شود و برای اولین بار در ایران آن را تولید کرده ایم و در دو شرکت پدکس و حفاری شمال استفاده می شود. در صنایع خطوط انتقال نفت و گاز هم روغن GEM3 را داریم که در موتورهای جت استفاده می شود و بیشتر روی زمین کاربرد دارند. در صنعت هوایی 17 محصول داریم. تمام محصولات ما تجاری سازی شده اند و بخش زیادی از آنها استفاده می شوند و بخش دیگر درحال گذراندن تست های میدانی هستند. بخشی از محصولات مان حتی سه یا چهارسال است که در کشور استفاده می شوند.»
این فعال حوزه دانش بنیان با تاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان علاوه بر فروش نیاز به دیده شدن دارند، توضیح داد: «قطعا شرکت هایی مثل ما جدا از اینکه نیاز به فروش دارند به دیده شدن نیز نیاز دارند. مخصوصا نمایشگاه هایی که فناوری بالایی دارند و شرکت های مختلف می آیند و بازدیدکنندگان با تخصص بیشتری به موضوع نگاه می کنند، بازار هدف را به سمت نخبگان می برد و این مورد برای ما ارزشمند است. درهرصورت دیده شدن جذاب است.»
او درباره ویژگی های منحصربه فرد تولیدات این شرکت افزود: «بخش زیادی از محصولات ما و محصولات اصلی شرکت ما، در اصل مشابه ایرانی ندارند و مهم ترین ویژگی شان این است که ساخت ایران هستند. تامین آنها راحت است و با هر میزانی می توان تامین کرد. قیمت ها به نسبت قیمت محصولاتی که وارد می شوند، پایین تر است و ما محصولاتی داریم که 60 درصد ارزان تر از محصولات خارجی هستند، حتی در برخی روغن های کیفیت مان بالاتر از کیفیت مشابه خارجی است. درکنار بحث قیمت، کیفیت را داریم، برای مثال این محصول H100+ که برای حفاری است، زیست تخریب پذیر است و روغن ها عنصر فلزی ندارند. به لحاظ فنی هیچ گونه خوردگی در هیچ کدام از ماشین آلات ایجاد نمی کند. در روانکارهای هوایی نیز کیفیت بالاست.»
مدیر محصولات پراویا در ادامه گفت: «ما در این شرکت سعی می کنیم ایرانی سازی کنیم و با آب وهوای ایران فرموله می کنیم، برای مثال روغن 10W40 که برای موتورهای پیستونی است؛ در مشابه خارجی عیبش این است که در ایران و در فواصل زمانی بهار تا تابستان به دلیل هوای گرم، فشار روغن می افتد و تقریبا هواپیماهایی که این نوع موتور را دارند، روزها نمی توانند پرواز کنند. اما ما آن را ارتقا داده ایم و در گرم ترین آب وهوا نیز قابل استفاده است. در حوزه هوانوردی عمومی جز دو آموزشگاه، تمامی شرکت ها با ما کار می کنند. در حوزه تجاری شرکت هایی با ما کار می کنند که از لحاظ امنیتی اجازه نام بردن آنان را نداریم، همین طور بخشی از شرکت های خصوصی و ایرلاین ها درحال تست هستند که امیدواریم تست ها نتایج مثبت داشته باشند.»

منبع: باشگاه ایده پردازان کوشا

مجتمع نوآوری باز کوشا از علاقمندان و ایده پردازان که طرح یا ایده ای در حوزه نوآوری و فناوری در هر زمینه ای دارند دعوت می کند تا در رویداد ها و مسابقات فناوری و نواوری ما شرکت نمایید.