اخبار

سیستم هوش مصنوعی که نگاه انسان را تقلید می کند

سیستم هوش مصنوعی

محققان یک سیستم پیشرفته هوش مصنوعی را ساخته اند که می تواند مناطقی از تصویر را پیش بینی کند که یک فرد آنجا را نگاه می کرده است.

به گزارش مجموعه نوآوری باز کوشا به نقل از کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ دانشمندان دانشگاه کاردیف یک سیستم پیشرفته هوش مصنوعی (AI) را ایجاد کردند که می تواند به طور دقیق مناطقی از تصویر را پیش بینی کند که یک فرد به احتمال زیاد آنجا را نگاه می کند.

به گزارش techxplore، بر اساس مکانیک مغز انسان و توانایی آن در تشخیص تفاوت میان بخش های مختلف یک تصویر، محققان می گویند این سیستم جدید به طور دقیق تر از هر چیزی که قبلاً ساخته شده، بینایی انسان را ردیابی می کند. کاربرد های این سیستم جدید در حوزه رباتیک، ارتباطات چندرسانه ای، ویرایش خودکار تصاویر و یافتن تومور ها در تصاویر پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

گروه تحقیقاتی محاسبات چند رسانه ای در دانشگاه کاردیف اکنون در حال برنامه ریزی سیستم برای کمک به رادیولوژیست ها است. نتایج مربوط به این سیستم در مجله Neurocomputing ارائه شده است. این تیم در مطالعه خود از یک الگوریتم کامپیوتری یادگیری عمیق به نام شبکه عصبی کانولوشنال استفاده کردند که برای تقلید از شبکه عصبی به هم پیوسته در مغز انسان طراحی شده است و به طور خاص بر روی قشر بینایی مدل شده است.

این تیم در مطالعه خود، از یک پایگاه داده عظیم از تصاویر استفاده کردند که در آن هر تصویر قبلاً توسط انسان ها ارزیابی یا مشاهده شده بود سپس این تصاویر به الگوریتم وارد شدند و با استفاده از نوعی هوش مصنوعی به نام یادگیری عمیق، سیستم به آرامی شروع به یادگیری از تصاویر کرد تا جایی که می توانست به دقت پیش بینی کند کدام قسمت های تصویر برجسته تر هستند.

دکتر هانتائو لیو، یکی از نویسندگان این مطالعه، از دانشکده علوم کامپیوتر و انفورماتیک دانشگاه کاردیف، می گوید: “این مطالعه نشان داده است که سیستم پیشرفته ما که از آخرین پیشرفت ها در یادگیری ماشین استفاده می کند، برتر از سایر سیستم ها است. کد این سیستم را ما به صورت رایگان در دسترس همه قرار گرفته است تا همه بتوانند از این برنامه بهره ببرند.”

پلتفرم نوآوری باز کوشا از همه علاقمندان در هر حوزه و زمینه ای دعوت می‌کند تا در رویداد نوآوری و فناوری ما شرکت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *