اخبار

شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به بومی سازی دانش طراحی موتور خودرو شد

دانش طراحی موتور
به گزارش روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم

کسب دانش طراحی موتور مهم‌ترین نیازی است که صنعت خودرو را در کشور توسعه می‌دهد، دانشی که به کمک ظرفیت دانش بنیان ‌ها در کشور بومی‌سازی و بخش‌های گوناگون خودرویی از این دانش بومی بهره‌مند شد.

این مجموعه دانش بنیان که برای ساخت داخلی قطعات و مجموعه‌های مرتبط با قوای محرکه که دارای فناوری و دانش فنی است، فعالیت‌های خود را از سال 88 آغاز کرده و طراحی و توسعه موتورهای احتراق داخلی و توانمندی‌های ساخت موتور و قطعات خودرویی را در داخل کشور دنبال می‌کند.

در حال حاضر خدمات و محصولات این شرکت مورد استفاده مجموعه‌های ایران خودرو، ساپکو و ایساکو قرار می‌گیرد، یکی از محصولات تولیدی این شرکت، توربو شارژر است، محصولی که امکان کوچک‌سازی موتور را فراهم می‌کند، در توربو شارژر، گازهای خروجی اتلافی موتور برای به گردش در آوردن توربین بکار گرفته می‌شود.

از طریق گردش کمپرسور که متصل به محور توربین است هوای مورد نیاز برای احتراق با چگالی بیشتر به درون سیلندرها فرستاده می‌شود، افزایش جرم هوای ورودی توام با سوخت بیشتر است که در نهایت سبب افزایش گشتاور و توان موتور می‌شود.

هادی طزری؛ مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان درباره دستاورد این شرکت گت: ماژول روغن موتور ملی محصول دیگر شرکت است، مجموعه کنترل‌کننده شرایط روغن یکی از مجموعه‌های مهم در موتور ملی EF7 است،  این مجموعه شامل خنک‌کن دمای روغن، پمپ آب، فیلتر روغن و سنسور روغن می‌شود.

این فعال فناور ادامه داد: قطعه ماژول روغن به عنوان یک مجموعه پیچیده است که بر روی موتورهای روز دنیا نصب و به‌کار گرفته می‌شود؛ این قطعه وظایفی چون پمپاژ آب به داخل بدنه موتور، فیلتراسیون روغن، خنک کردن روغن بوسیله آب و ارسال اطلاعات فشار روغن به صفحه نمایش‌گر را به عهده دارد.

طزری یادآور شد: پمپ هیدرولیک فرمان 405، پمپ هیدرولیک فرمان 206، پمپ هیدرولیک فرمان R2، پمپ هیدرولیک فرمان EF7، پمپ آب XU7، پمپ آب موتور ملی، شیر دامپ، شیر سلونوئید و مجموعه cvvt و شیر کنترل جریان دیگر محصولات تولیدی این شرکت است.

منبع: خبرگزاری تسنیم