اخبار

طرح های فناورانه حوزه اکتشاف و شناسایی معدن

پلتفرم نوآری باز کوشا | جمع سپاری | نوآوری باز

به گزارش روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا به نقل از ايسنا، الله وردي دهقاني امروز در پانزدهمين رويداد جذب سرمايه گذاري دوشنبه هاي استارتاپي در حوزه معدن كه به صورت آنلاين در صندوق نوآوري و شكوفايي برگزار شد،

ايران را جزو 10 كشور معدني دنيا معرفي كرد و افزود: اين در حالي است كه متاسفانه ايران در زمينه توليد، اكتشاف و استفاده از مواد معدني جزو 10 كشور دنيا نيست؛ چرا كه استخراج و شناسايي معادن در كشور با روش هاي مناسبي انجام نمي شود.

وي با تاكيد بر ضرورت انجام اسكني از كل معادن كشور، ادامه داد: استخراج و بهره برداري از مواد معدني به روش هاي سنتي است كه اين امر مشكلاتي را ايجاد مي كند، علاوه بر آن قوانين دست و پا گيري در اين حوزه وجود دارد كه ما درصدد اصلاح اين قوانين هستيم.

دهقاني با بيان اينكه در كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي اقدام به بازنگري و اصلاح اين قوانين كرديم، يادآور شد: معادن متوسط به بالا معمولا در مناطق محروم قرار دارند، از اين رو تلاش داريم كه صنايع پايين دستي معادن به افرادي كه اهليت فني و مالي دارند، واگذار شود تا از اين طريق منجر به توانمندسازي نيروي انساني و شكوفا شدن معادن شود.

عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس ادامه داد: علاوه بر آن نسبت به شفاف سازي فعاليت هاي سازمان هاي مرتبط با حوزه معدن اقدام خواهد شد تا فعاليت معدنكاران تسهيل شود.

دهقاني با اشاره به ارائه طرح هاي فناورانه در رويداد دوشنبه هاي استارتاپي صندوق نوآوري و شكوفايي خاطر نشان كرد: پيشنهاد مي شود تا اين طرح هاي نوآورانه در حوزه معدن در اين كميسيون ارائه شود تا ما با نشست هايي كه با فعالان و انجمن معدن كشور برگزار مي كنيم، اين طرح ها را ارائه دهيم تا از اين فناوري هاي به روز در اين حوزه بهره برداري شود.

منبع: روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا