وبلاگ

عملیات زراعت چوب در چهار هزار هکتار از اراضی مازندران آغاز شد

پلتفرم نوآری باز کوشا | عملیات زراعت چوب در چهار هزار هکتار از اراضی مازندران آغاز شد

ساری – ایرنا – همزمان با دومین روز از دهه فجر عملیات اجرایی زراعت چوب در سطح چهار هزار هکتار از اراضی ملی و خصوصی با حضور استاندار مازندران آغاز شد.

عملیات زراعت چوب در چهارهزار هکتار از اراضی مازندران آغاز شد - ایرنا

به گزارش روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا به نقل از خبرگزاری ایرنا، همزمان با دومین روز از دهه فجر به طور نمادین زراعت چوب با حضور احمد حسین زادگان استاندار مازندران در سطح ۸۵ هکتار از اراضی وابسته به بنیاد مستضعفان در دشت ناز ساری و گلوگاه و اراضی وابسته  به دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری شروع شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استان مازندران در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت:

در راستای تامین مواد اولیه (چوب) مورد نیاز واحدهای صنایع چوب در این خطه شمال کشور به خصوص پس از اجرای قانون تنفس در جنگل های شمال طرح زراعت چوب با حمایت تسهیلاتی دولت در اراضی ملی  و خصوصی آغاز شد.

حسن خیریانپور افزود:

همزمان با دهه فجر طرح زراعت چوب در سطح چهار هزار هکتار از اراضی دولتی و خصوصی در سطح ۲۲ شهرستان استان مازندران در دستور کار قرار گرفت که براساس قراردادهای منعقد شده با متقاضیان قرار است در مدت ۲ سال این میزان زراعت چوب اجرا شود.

وی خاطرنشان کرد :

پیش بینی می شود که در یک پروسه زمانی حداقل چهار ساله( زمان به ثمر رسیدن درختان) ، بالغ بر ۶ میلیون تن چوب به عنوان مواد اولیه مورد نیاز واحدهای بزرگ و کوچک صنایع چوبی فعال در داخل و خارج مازندران تامین خواهد شد.

معاون استاندار مازندران اظهار داشت:

طبق برنامه‌ریزی در سال جاری حدود ۲ هزار هکتار از اراضی ملی و خصوصی استان زیر کشت زراعت چوب قرار می گیرد که حجم تولید چوب از این مزارع حدود سه میلیون تن خواهد بود.

خیریانپور گفت:

از تمام ظرفیت های مالی ، اعتباری و زیرساختی استان برای حمایت از بخش خصوصی در اجرای طرح زراعت چوب به کار گرفته می شود تا بتوانیم نیاز صنایع سلولزی مازندران و حتی کشور را تامین کنیم.

وی مهمترین گونه های انتخابی برای زراعت چوب را درختان صنوبر و “اوکالیپتوس” اعلام کرد.

مجلس شورای اسلامی در  سال ۸۹ با تصویب قانونی ، توسعه زراعت چوب را به منظور افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان یک تکلیف تعریف کرد و در دی ماه سال ۱۳۹۲ نیز دولت مصوبه ای در خصوص بهینه سازی وضعیت مدیریت منابع طبیعی گذراند که در ماده ۴۸ آن در بر ضرورت توسعه زراعت چوب تاکید شده است.

از سوی دیگر، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور سهم زراعت چوب در تامین منابع سلولزی را ۴۰ درصد اعلام کرد و طبق برنامه سطح اختصاص یافته به این امر تا پایان برنامه ششم توسعه باید از ۱۵ هزار هکتار فعلی به ۷۵ هزار هکتار برسد که سهم استان مازندران از این زراعت چوب حدود چهار هزار و ۵۰۰ هکتار اعلام شد که ۵۰ درصد از این برنامه در سال جاری عملیاتی می شود.

همسو با اجرای قانون پنج ساله ششم توسعه و نیز طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال ، دولت مکلف شد تا به منظور اشتغالزایی ، تامین چوب صنایع چوبی و  حفظ جنگل ها، طرح زراعت چوب را اجرا کند و بر این اساس سهم استان مازندران برابر دستورالعمل اجرای طرح چهار هزار و ۵۰۰ هکتار است  که از این میزان ، حدود ۱۰۰ هکتار آن باید در غرب مازندران اجرا شود.

اهمیت این طرح پس از محدودیت‌های بهره برداری چوب از جنگل‌های شمال کشور در قالب طرح  استراحت، تنفس جنگل  و با هدف تامین نیاز چوب صنایع داخلی، یکی از اساسی‌ترین موارد پیش شرط اجرای این طرح در یک دوره ۱۰ ساله بوده است.

براساس آمار از ۲ میلیون و۳۰۰ هزار هکتار مساحت مازندران حدود ۸۸ درصد منابع طبیعی تشکیل می دهد.

منبع: روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا

هسته پژوهشی کوشا شما را به مسابقات بخش کشاورزی دعوت می کند.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است