اخبار

فرود خارق العاده یک پرنده رباتیک

فرود خارق العاده یک پرنده رباتیک | مجموعه نوآوری باز کوشا

در فیلمی جدید پرواز و نشستن یک ربات پرنده بر روی یک سکو دیده می شود. رباتی که از آن می توان روزی برای نظارت بر خجالتی ترین حیوانات استفاده کرد.

این که یک ربات را مجبور کنید تا مانند یک پرنده پرواز کند، یک مسئله است، اما این که آن را مجبور کنید مانند یک پرنده بنشیند موضوع متفاوتی است. فاکتور های زیادی باید در نظر گرفته شود که سرعت، زمان، نیروی ضربه، تخمین فاصله و تعادل تنها موارد کمی از آن ها هستند. اما تماشای عکس ها و ویدیو هایی که به تازگی توسط رافائل زوفری (Raphael Zufferey) و همکارانشان در مؤسسه فناوری فدرال سوئیس در لوزان منتشر شده است، انتظارات از ربات های پرنده را بالا می برد.

زوفری در مصاحبه ای با نیوساینتیست توضیح می دهد که ترفند انجام این شاهکار خیره کننده مستلزم تقویت چندین مورد از رفتار های واقعی پرندگان است.

اگرچه پنجه های فنردار این ربات می توانند شاخه ای به قطر شش سانتی متر را بسیار شبیه به سایر پرندگان بگیرند، اما رویکرد نهایی آن ها با همتایان واقعی شان متفاوت است.

به طور کلی، پرندگان قبل از اینکه به زمین برسند، برای چند لحظه بالای سکوی مورد نظر خود شناور می شوند. با این حال، اختراع زوفری با نزدیک شدن به مقصد نهایی خود با کمک ارزیابی های دوربین نوری به سادگی سرعت خود را آهسته می کند تا در عرض 25 میلی ثانیه سکو را بگیرد.

این ربات پرنده جدید به طور کامل برای استفاده در فضای باز آماده نیست و در حال حاضر به داده های محلی دقیق یک سیستم ضبط حرکات وابسته است و هنوز برای کار در محیط های غیرقابل پیش بینی بهبود نیافته است.

با این حال، هنگامی که این مشکلات حل شود، محققان باور دارند که این ربات می تواند برای جمع آوری نمونه در مکان های صعب العبور یا حتی نظارت بر حیوانات حساس به صدا در طبیعت برای اهداف تحقیقاتی مورد استفاده قرار بگیرد. با فرض اینکه حیوانات ذکر شده بدشان نیاید که یک پرنده مکانیکی فضول در اطراف آن ها پرسه بزند.

حیوانات، الهام بخش پیشرفت های متنوعی در حوزه رباتیک هستند.

از سطح نورد های عنکبوتی شش پا که به زودی در سیستم های فاضلاب ژاپن پرسه می زنند گرفته تا ربات های موجود در آب که اکنون می توانند پرتو های مانتا را برای طراحی های سریع تر، سبک تر و کارآمدتر تقلید کنند.

پرندگان تنها موجودات پرنده ای نیستند که ربات ها می توانند از آن ها تقلید کنند. مار های پرنده که می توانند بدن خود را صاف و مواج کنند تا در هوا حرکت کنند، الهام بخش حرکات خلاقانه جدیدی برای طراحی ربات های آینده هستند.

منبع: باشگاه ایده پردازان کوشا

مجتمع نوآوری باز کوشا از علاقمندان و ایده پردازان که طرح یا ایده ای در حوزه نوآوری و فناوری در هر زمینه ای دارند دعوت می کند تا در رویداد ها و مسابقات فناوری و نواوری ما شرکت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *