اخبار

جشنواره كارآفرينان برتر ملی سال

پلتفرم نوآری باز کوشا | جمع سپاری | نوآوری باز

سيزدهمين جشنواره كارآفرينان برتر، شركت پردازش اطلاعات مالي پارت را به عنوان کارآفرین برتر ملی سال انتخاب كرد. نخستين بار است كه شركتي فعال در حوزه بازار سرمايه توانسته اين جايگاه را از آن خود كند.

کار آفرین برتر ملی سال

 در اين مراسم كه چهارشنبه 29 بهمن ماه با حضور معاون اول رئيس جمهور و وزير كار، تعاون و رفاه اجتماعي در مجموعه تلاش تهران برگزار شد، تنديس كارآفرين برتر ملي به دكتر علي رسولي زاده مديرعامل شركت دانش بنيان پارت اعطا شد.

علي رسولي زاده، مديرعامل شركت پارت، در اين باره گفت: در حال حاضر، پارت 700 نفر سرمايه انساني با متوسط سن 28 سال دارد كه در استان هاي مختلف كشور مشغول به كار هستند. حوزه هاي هوش مصنوعي، فنّاوري اطلاعات و مالي كه پارت در نقطه اشتراك آن ها فعاليت مي كند، از جمله قلمروهاي علمي پيشرو كشور است كه هر روز زمينه هاي كاري بسيار جذابي از آن سوي مرزها به نيروهاي ما پيشنهاد مي شود. يكي از افتخارات بزرگ پارت اين بوده كه فضايي براي جوانان نخبه و متخصص كشور فراهم كند كه در كشور خود بمانند و فعاليت هاي بزرگي براي مردم خودشان انجام بدهند.

وي افزود: پارت مي كوشد دستيار هوشمند اقتصادي مردم باشد. به صورتي كه هم دسترسي مردم به خدمات مالي، آسان تر و بهتر باشد و هم آگاهي و شناخت آن ها براي تصميم هاي بهتر اقتصادي افزايش يابد. اين هدف با ايجاد سامانه هاي مختلف پيگيري مي شود.

اين كارآفرين برتر ملي، ضمن اشاره به عنوان برخي از سامانه هاي طراحي شده پارت، گفت: سامانه هايي مانند سيگنال، فراشناسا، رسام، سپام، ثبت يار، سهاب، شهاب و …، تاكنون 6 ميليون كاربر يكتا داشته اند. ارائه خدمت به اين تعداد از افراد جامعه براي يك شركت دانش بنيان كوچك مثل ما، بسيار ارزشمند است. اين ميزان از خدمت دهي در كنار نوآوري هاي انجام شده، باعث شد پارت، كارآفرين برتر ملي شود. رسيدن به اين موفقيت براي پارت هم يك افتخار بزرگ است و هم مسئوليت ما را مضاعف مي كند تا با كار و تلاش بيشتر و حضور در عرصه هاي جهاني به مسير خود ادامه دهيم.

رسولي زاده افزود: پارت سراغ خلأهايي رفت كه قدرت اهرمي داشتند و پُركردن آن ها مي توانست حوزه هاي متعددي را به حركت وا دارد. يكي از اين موارد حوزه احراز هويت بود. امروزه در بخش عمده اي از خدمات مالي و حقوقي بايد هويت فرد دريافت كننده خدمت تأييد شود. از دريافت كد سجام و ورود به بازار سرمايه گرفته تا خدمات حقوقي و حتي حضور در مجامع شركت ها يا امتحانات به احراز هويت نياز داريم.

مديرعامل شركت پارت گفت: شركت پارت با استفاده از زيرساخت هوش مصنوعي خود تا اين لحظه 3.5 ميليون نفر را با استفاده از سامانه فراشناساي پارت احراز هويت كرده است. اين سامانه به ويژه در دوران همه گيري كرونا بسيار كارآمد بود و كمك كرد مردم بدون اينكه نياز باشد از خانه خود خارج شوند و در معرض بيماري قرار بگيرند، در عرض چند دقيقه احراز هويت شوند.

كارآفرين برتر ملی سال

دكتر علي رسولي زاده ضمن معرفي مرآت به عنوان يكي ديگر از اين سامانه هاي زيرساختي، گفت: اين سامانه خدمتي به نام اعتبارسنجي افراد حقيقي ارائه مي دهد. اعتبارسنجي، فرايندي است كه بانك ها به كار مي گيرند تا ميزان خوش حسابي مشتريان خود را بسنجند. ميزان تسهيلات و اقساطي كه به آن ها پرداخت مي شود بر اساس همين اعتبارسنجي است. تاكنون بيش از 2.5 ميليون نفر از مشتريان با كمك اين سامانه اعتبارسنجي شده اند و در مجموع، تسهيلاتي بالغ بر30 هزار ميليارد تومان به مشتريان اعطا شده است. به زودي، خدمات اين سامانه گسترش خواهد يافت و در اختيار نهادهاي گوناگون قرار مي گيرد تا گروه هاي بيشتري از مردم بتوانند از مزاياي اعتبارسنجي بهره مند شوند.

مديرعامل شركت دانش بنيان پارت گفت: يكي ديگر از اين سامانه ها، سامانه «سهاب» است. سهاب بازاري است كه سرويس هاي هوش مصنوعي را در قالب چهار فنّاوري پردازش زبان طبيعي، پردازش گفتار، داده كاوي و بينايي ماشين ارائه مي دهد. «شهاب» نيز يكي ديگر از اين سامانه هاي زيرساختي است. شهاب، سخت افزار لازم براي ارائه سرويس هاي هوش مصنوعي در حجم انبوه و مبتني بر ابر را ارائه مي دهد.

اين كارآفرين برتر ملي، با اشاره به همكاري هاي گسترده پارت با نهادهاي مختلف گفت: پارت دانش بنيان با معاونت علمي و فنّاوري رياست جمهوري، دانشگاه هاي مختلف كشور به خصوص دانشگاه تهران و دانشگاه هاي مشهد در حوزه هاي مختلف قرارداد همكاري دارد. با همين رويكرد، پارت، كالج هاي آموزشي مختلفي براي آموزش دانشجويان نخبه كشور راه اندازي كرده است. چرا كه رشد و توسعه هوش مصنوعي در كشور و تبديل شدن ايران به قطب هوش مصنوعي منطقه و جهان، نيازمند پرورش سرمايه هاي انساني فراوان است. «كالج پارت» در حوزه فنّاوري اطلاعات و «كالج هوش مصنوعي پارت» با برگزاري دوره هاي آموزشي متنوع و حمايت از رويدادها و كنفرانسهاي معتبر نرم افزاري كشور، به جذب و آموزش نيروهاي متخصص مي پردازند. علاوه بر اين، پيرو قرارداد همكاري پارت با دانشكده برق و كامپيوتر دانشگاه تهران، پروژه هاي مشترك پژوهشي، آموزشي و عملياتي مختلفي در همين راستا آغاز شده است.

دكتر رسولي زاده در بخش ديگري از سخنان خود گفت: مؤلفه هاي سنجش سواد مالي در جهان نشان مي دهد كه سطح سواد مالي مردم كشور رضايت بخش نيست، در حالي كه همه ما با مسائل بسياري در حوزه مالي دست به گريبانيم. از همين رو، پارت، فعاليت هاي گسترده اي را در اين حوزه آغاز كرده است كه به مرور شاهد نتايج آن خواهيم بود. در گام نخست، آكادمي هوش مالي، منابع آموزش روز دنيا را شناسايي، بررسي، رتبه بندي و تهيه كرده است و در گام دوم، منابع آموزشي بومي در حال تدوين و آماده سازي است. حاصل اين تلاش ها تاكنون انتشار 60 عنوان كتاب است كه به زودي تعداد آن ها به بيش از 100 عنوان خواهد رسيد. در حوزه آموزش سواد مالي، ارائه آموزش ها از طريق حرفه اي ترين نهادهاي آموزشي كشور و به صورت گسترده مدنظر بوده است. به همين دليل، دوره هاي آموزشي سواد مالي براي بزرگ سالان از طريق واحد الكترونيك دانشگاه آزاد و دوره هاي ترميك دانشگاهي از طريق دانشگاه تهران ارائه مي شود. در حوزه سنجش سواد مالي نيز كارهاي گسترده اي انجام شده است كه به مرور از طريق سامانه سيگنال بخش هايي از آن عرضه خواهد شد. در حوزه ترويج سواد مالي ميان گروه هاي مرجع، رسانه ها و مخاطبان نيز برنامه هاي متنوعي اجرا شده است كه برگزاري جشنواره نشان «في» (ارزيابي فيلم هاي سينمايي سي و هشتمين و سي ونهمين جشنواره فيلم فجر با عينك سواد مالي)، آموزش و ترويج سواد مالي در برنامه هاي مختلف صدا و سيما برخي از اين ها بوده است.

منبع خبر: روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا

هسته پژوهشی کوشا شما را به مسابقات فناوری و نوآوری دعوت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *