وبلاگ

موشک های دقیق حماس چه پیامی برای رژیم صهیونیستی دارد؟

پلتفرم نوآری باز کوشا | موشک‌های دقیق حماس چه پیامی برای رژیم صهیونیستی دارد؟

در جریان درگیری اخیر بین گروه‌های مقاومت فلسطینی و ارتش اشغالگر قدس، شاهد استفاده از راه‌حلهای جدید و متنوع برای شکست راحت‌تر سامانه گنبد آهنین بودیم که از جمله آن استفاده از لانچرهای خاص بود.

با گذشت حدود ۴۸ ساعت از درگیری‌های تمام عیار در سرزمین‌های اشغالی، ارتش صهیونیستی به اعتراف خود تحت سنگین‌ترین حملات راکتی و موشکی در تاریخ موجودیت این رژیم جعلی قرار گرفته و درگیری‌هایی که ابتدا در اعتراض به تخلیه اجباری محله‌هایی در قدس شرقی آغاز شده و به مسجد الاقصی کشید، در نهایت بدل به یک تنبیه بزرگتر در بخش بزرگی از سرزمین‌های اشغالی آنهم از محدوده کوچک و محاصره غزه شد.

این موضوع به گونه ای پیش رفت که از شهرک‌های اطراف نوار غزه تا تل آویو، نبردی سنگین بین راکت‌ها و موشک‌های مقاومت و سامانه گنبد آهنین اسراییلی‌ها درگرفت که از جهات مختلف می‌تواند مورد توجه و تحلیل کارشناسان و علاقمندان به جبهه مقاومت باشد.

همان‌طور که از گذشته بیان شده، سامانه گنبد آهنین به عنوان یک سیستم دفاع مرحله آخر ساخته شده در رژیم صهیونیستی برای مقابله با سیستم‌های خمپاره انداز، توپخانه و راکتی توسعه پیدا کرده و از کمک‌های سنگین مالی و فنی ایالات متحده در تمامی مراحل توسعه خود بهره برده‌است. از زمان عملیاتی شدن این سامانه در سال ۲۰۱۱ میلادی به این طرف، مقاومت فلسطین با چالشی جدید رو به رو و بخشی از راکت‌های شلیک شده توسط مقاومت در درگیری‌های مختلف توسط این سامانه رهگیری و نابود می‌شوند.

در چنین شرایطی معمولاً دو راه حل برای غلبه بر این نوع سیستم‌های دفاعی وجود دارد؛ یکی بحث توسعه سیستم‌های پیشرفته و ارائه نسل به کلی جدید از پرتابه‌ها است که با توجه به محدودیت‌های فراوان در مناطق اشغالی گزینه در دسترسی و ساده ای به حساب نمی‌آید اما مسئله بعدی افزایش تولید دارایی‌های موجود و بیشتر کردن حجم آتش است.

پلتفرم نوآری باز کوشا | موشک‌های دقیق حماس چه پیامی برای رژیم صهیونیستی دارد؟
نمایه ای از راکت‌ها و موشک‌های موجود در نوار غزه که بر اساس ادعای منابع غربی، با کمک خارجی در غزه ساخته شده‌است
پلتفرم نوآری باز کوشا | موشک‌های دقیق حماس چه پیامی برای رژیم صهیونیستی دارد؟
نمایه ای از راکت‌ها و موشک‌های موجود در نوار غزه که بر اساس ادعای منابع غربی، از کشورهای دیگر تأمین شده‌است

البته ذکر این مسئله نیز بسیار مهم است که مقاومت فلسطین صرفاً به تولید انبوه مدل‌های قدیمی بسنده نکرده و مدل‌هایی با قدرت تخریب و برد بیشتر مثل سری A۱۲۰ با برد ۱۲۰ کیلومتر را توسعه داده‌است. این پرتابه‌های جدید از سامانه‌های پرتابگر چندتایی برخوردار بوده و همان‌طور که در فیلم‌های بسیاری که در چند روز اخیر منتشر شده در زمانی کمتر تعداد بیشتری از راکت‌های مقاومت به سمت اهداف پرتاب می‌شوند.

در حال حاضر آمار دقیقی از میزان پرتابه‌های مختلف شلیک شده به سمت سرزمین‌های اشغالی موجود نیست، اما آنچه توسط رژیم صهیونیستی اعلام شده از این قرار است که نزدیک به هزار و ۵۰ تیر انواع راکت و موشک از سمت نوار غزه به نقاط مختلف سرزمین‌های اشغالی شلیک شده که از این تعداد ۲۰۰ فروند به دلایل مختلف در همان محدوده منطقه نوار غزه سقوط کرده و در عین حال سامانه گنبد آهنین موفقیت در رهگیری بخشی از پرتابه‌های فلسطینی‌ها داشته‌است.

یک نکته مهم که بایستی باید به آن اشاره کرد این است که در تصاویر مربوط به موشک‌های سامانه‌های گنبد آهنین بعد از چند لحظه یک انفجار در آسمان ثبت می‌شود که باید توجه داشت هر انفجار لزوماً به معنی یک رهگیری و نابودی یک هدف نیست، زیر این موشک‌ها دارای یک مکانیزم در اصطلاح خودکشی یا خودتخریبی هستند و در هر صورت اگر حتی به هدف هم نرسند منفجر خواهند شد.

در عین با توجه به سانسور شدید اخبار در این شرایط در سرزمین‌های اشغالی نمی‌توان آنچنان به این آمار تکیه کرد. اما در خصوص عجز بیش از گذشته ارتش اشغالگر قدس در درگیری اخیر، دو مسئله مهم وجود دارد که بایستی مورد توجه قرار بگیرد.

افزایش دقت راکت‌های مقاومت و فشار بر ذخایر موشکی اسراییل

در ابتدای این گزارش به مسئله افزایش تولید راکت در نوار غزه اشاره شد، مسئله قابل توجه البته اینجاست که این بهبود صرفاً در حوزه کمی نبوده و به نظر حداقل در حوزه دقت نیز فعالیت‌هایی صورت گرفته‌است. اما سند برای این ادعا کجاست؟

اگر با نحوه عملکرد سامانه گنبد آهنین آشنایی داشته باشید، اطلاع دارید که این سیستم بر اساس رفتار پرتابه مهاجم مسیر و نقطه برخورد آن را مشخص کرده و در صورتی که موشک به مناطق بی‌اهمیتی مثل زمین‌های خالی برخورد کند عملاً درگیری رخ نخواهد داد. در تصاویر پخش شده خصوصاً از شب دوم درگیری‌ها شاهد شلیک تعداد قابل توجهی از موشک‌های سامانه گنبد آهنین هستیم.

همین مثال مهم و ملموس نشان می‌دهد رادار این سامانه تشخیص داده که موشک‌های شلیک شده از نوار غزه در به اهداف مورد نظر خود برخورد خواهند کرد و بایستی با آنها درگیر شد. هر آتشبار سامانه گنبد آهنین به صورت استاندارد دارای ۳ پرتابگر و هر پرتابگر هم ۲۰ موشک دارد.

رد شدن تعداد قابل توجهی از موشک‌های مقاومت در عین حال نشان می‌دهد در بسیاری از موارد یا سیستم‌های هدف‌گیری به دلیل حجم زیاد اهداف توان محاسبه صحیح را از دست دادند یا تعداد مهاجمان از مدافعان بیشتر بوده و موشک‌های مقاوت توانسته‌اند از سد گنبد آهنین عبور کنند و با موفقیت به هدف خود برسند. مسئله این است که با افزایش حجم درگیری‌ها مشخصا فشار قابل توجهی به مخازن موشک‌های سری گنبد آهنین آمده و از طرفی فشار اقتصادی سختی نیز به رژیم صهیونیستی وارد می‌شود.

در خصوص فشار اقتصادی باید به این مسئله اشاره کرد که قیمت‌های مختلفی برای هر تیر از موشک‌های سامانه گنبد آهنین اعلام می‌شود ولی بسیار رقم حدود ۴۰ هزار دلار را برای هر موشک تقریباً صحیح می‌دانند. همچنین در برخی از شرایط برای رهگیری یک هدف سامانه گنبد آهنین دو موشک شلیک می‌کند. این در حالیست که طبق تخمین کارشناسان غربی، موشک‌های مقاومت بسته به نوع خود معمولاً در بازه قیمتی بین ۲ و ۳ الی ۱۰ هزار دلار در ازای هر تیر هستند.

اگر فرض کنیم از ۸۰۰ تیر موشک ادعایی صهیونیست‌ها که به اراضی اشغالی رسیده باشد، ۲۰۰ تیر هم به اماکن خالی از سکنه یا ساختمان و زمین‌های خالی برخورد کرده باشد نهایتاً با ۶۰۰ تیر موشک طرف هستیم که بایستی با آنها درگیر می‌شدند. اگر به ازای هر پرتابه از نوار غزه فقط یک تیر موشک گنبد آهنین شلیک شده باشد مبلغی در حدود ۲۴ میلیون دلار و اگر برای هر پرتابه دو موشک شلیک شده باشد این مبلغ به ۴۸ میلیون دلار خواهد رسید.

 دقت کنید که این آمار صرفاً مربوط به هزینه‌های درگیری فقط یک یا دو روز بوده و اعداد نیز به صورتی تقریباً خوشبینانه و بر اساس آمار منتشر شده توسط خود صهیونیست‌ها تخمین زده می‌شود. این هزینه‌ها در کنار سایر هزینه‌های عملیات نظامی، خسارت راکت‌های برخورد کرده با اهداف و از همه مهم‌تر ضربه مهم از نظر روانی به شهرک نشینان صهیونیست خود هزینه را این درگیری را به مراتب بیشتر خواهد کرد.

اصابت به تأسیسات نفتی؛ آیا پای مهمات هدایت شونده در میان است؟

اتفاق مهم دیگری که در درگیری‌های روزهای اخیر رخ داد آن بود که تأسیسات انبار و انتقال نفت ایلیات-عسقلان و همچنین خط انتقال نفت از ایلیات به اشدود مورد اصابت قرار گرفته‌اند. نکته جالب این که حداقل بر اساس تصاویر یک واحد از سامانه گنبد آهنین در کنار تأسیسات انتقال نفت عسقلان نیز موجود است. تصاویر آسیب‌ها و آتش‌سوزی‌های تأسیسات نفتی منتشر شده و خبری از اصابت‌های متعدد به اطراف این تأسیسات نبوده و به نظر با تعداد محدود و مشخص از پرتابه‌ها طرف هستیم که به این تأسیسات اصابت کرده‌اند.

تأسیسات خط لوله انتقال نفت (ایلیات-عسقلان) در عسقلان


نمای دیگری از این تأسیسات و اصابت دقیق به یک مخزن نگهداری سوخت
در این‌جا دو فرض پیش می‌آید، یکی این که این اصابت‌ها به صورت شانسی رخ داده که بروز دو اصابت دقیق در یک شب آنهم در دو منطقه مهم، این شبهه را تا حد بسیار زیادی زیر سؤال می‌برد و بر این اساس می‌توان به فرض دوم اطمینان پیدا کرد که نوعی از مهمات هدایت شونده (راکت‌های مجهز به کیت هدایت، موشک‌های کروز یا بالستیک با دقت بالا یا نوعی از پرنده‌های بدون سرنشین مسلح یا انتحاری) در کار بوده و این حملات را انجام داده‌اند.

با این اوصاف و با توجه به اینکه به اعتقاد بسیاری از تحلیل گران، روند روزهای قبل نهایت توان ضد موشکی رژیم صهیونیستی در برابر تهدیدات کوتاه برد بوده، می‌توان مطمئن تر از قبل بود که در صورت وارد شدن پای بازیگران بزرگ‌تری مثل حزب‌الله یا جمهوری اسلامی ایران به هر گونه درگیری با رژیم صهیونیستی، حجم ضربات و خسارات به این رژیم منجر به پایان یافتن عمر اشغالگران قدس خواهد شد.

منبع: روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا

پلتفرم نوآوری باز کوشا از شما دعوت می کند تا در مسابقات فناوری و نوآوری ما شرکت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است