اخبار

نابودی چند دقیقه‌ای ویروس کرونا در اتاق با فیلتر نانو لوله های کربنی

پلتفرم نوآوری باز کوشا | نابودی چند دقیقه‌ای ویروس کرونا در اتاق با فیلتر نانو لوله های کربنی

به گزارش روابط عمومی‌ و اطلاع رسانی مجموعه نوآوری باز کوشا به نقل از تهران- ایرنا- محققان دانشگاه کمبریج در انگلیس یک فیلتر حاوی نانو لوله های کربنی برای زدایش ویروس کرونا ساختند که پس از تجاری‌ سازی آن توسط یکی از شرکت‌های وابسته به این دانشگاه می‌توان از آن برای تصفیه هوای فضاهای آلوده به ویروس در محیط های عمومی استفاده کرد.

به گزارش روز شنبه گروه علم و آموزش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، دانشمندان و مهندسان دانشگاه کمبریج یک نانو ماده جدید به منظور ساخت فیلتر هوا ارایه کردند، فیلترهای مبتنی بر کربن با قابلیت جذب و از بین بردن ویروس‌های مختلف از جمله ویروس کرونای حیوانی از بستگان نزدیک SARS-CoV-۲ – ویروسی که باعث بیماری کرونای انسانی می‌شود.

نمونه اولیه که توسط یک تیم چند رشته‌ای از محققان از گروه بوئیس در دپارتمان مهندسی و با همکارانی از دپارتمان علم مواد و متالورژی و دپارتمان آسیب‌شناسی کار و آزمایشاین دانشگاه شده است، مجهز به نانولوله کربنی رسانای الکتریکی است.

غشاهای این سامانه فیلتراسیون رسانای جدید، فرآیند فیلتراسیون و ضدعفونی همزمان ویروس را توسط فلاش‌های حرارتی انجام می‌دهد که این کار از طریق گرمایش تا دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد امکان پذیر می‌شود و ویروس‌ها از جمله بتاکرونا ویروس را در چند ثانیه غیرفعال می‌کند.

محققان می‌گویند:

این فیلتر چند منظوره به ویژه در مبارزه با گسترش ویروس کرونا از طریق هوا در محیط‌های محدود مانند آمبولانس، بیمارستان‌ها، مراکز تفریحی و آموزشی مفید است.

نتایج این پروژه از جمله یافته‌های به دست آمده در طول آزمایش‌های عفونت‌زایی ویروس با پشتیبانی مدل‌سازی نظری، در مجله Carbon منتشر شده است.

این فیلتر به طور موثر قطرات مایع تنفسی حامل بسیاری از ویروس‌ها، از جمله کروناویروس‌ها را که از طریق سرفه، صحبت کردن و تنفس تولید می‌شوند و ساعت‌ها در هوا معلق می‌مانند، جذب می‌کند، این ذرات تنفسی هستند که به نرخ بالای عفونت در فضاهای بسته و شلوغ کمک می کنند.

نانو لوله‌ کربنی نوآورانه‌ای که در این پروژه استفاده شده، توسط فرایند منحصر به فردی در دانشگاه اختراع و تولید شده است، لیرون ایسمن دانشجوی دکتری گفت: بر اساس دانش به دست آمده از این پروژه (در نتیجه کمک مالی بنیاد نوآوری بریتانیا)، چندین نمونه اولیه توسعه یافته است که توانایی فیلتراسیون را برای دستیابی به تصفیه هوای ۹۹ درصد هوای یک اتاق کوچک در عرض ۱۰ تا ۲۰ دقیقه را نشان می دهد.

چندین پروژه همکاری صنعتی با شرکت‌های پیشرو در تصفیه هوا آغاز شده است تا این محصول دارای نانو لوله کربنی را در برنامه‌های کاربردی پیشرفته برای کمک به مبارزه با کرونا و سایر پاتوژن‌های موجود در هوا معرفی کنند،  برای پاسخگویی به نیازهای بازار، فرآیند منحصر به فرد این گروه تحقیقاتی به صورت تجاری توسط شرکت کیوفلو (Q-Flo Limited)، دانشگاه کمبریج توسعه یافته است تا در ابتدا بیش از ۱۰۰ هزار متر مربع در سال غشا تولید کند.

منبع: روابط عمومی و اطلاع رسانی باشگاه ایده پردازان کوشا

پلتفرم نوآوری باز کوشا از همه علاقمندان در هر حوزه و زمینه ای دعوت می‌کند تا در مسابقات نوآوری و فناوری کوشا شرکت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *