وبلاگ

نقش کلیدی پارک‌های علم و فناوری در تجاری سازی دانش

نقش کلیدی پارک های علم و فناوری در تجاری سازی دانش

پارک‌های علم و فناوری نتایج به دست آمده از پژوهش‌های دانشگاهی را با نیاز صنعت هماهنگ کرده و از این راه خلا رابطه صنعت با دانشگاه را پر نموده و این امر در نهایت به تجاری سازی دانش منجر می‌شود.

یوسف عباسپور در گفت و گو با سیناپرس اردبیل، فناوری کاربردی را نیاز اصلی جامعه اعلام کرد و گفت: باید در راستای امنیت غذایی و تولید در استان حرکت کنیم و شاخص هایی که در این چشم انداز در نظر گرفته شده است شرکت ها و واحدهای فناور را به این سمت سوق دهیم تا در اقتصاد دانش بنیان استان پارک علم وفناوری سهم بسزایی داشته باشد.

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل با بیان اینکه از صنایع خلاق در جهت افزایش اشتغال در جامعه حمایت های لازم را انجام می دهیم، اضافه کرد: وظیفه پارک علم و فناوری ایجاد اشتغال نیست ولی این اقدام را برای حمایت از ایده ها و مبتکران انجام می دهیم.

عباسپور با اشاره به ساختار پارک های علم و فناوری اظهار کرد: این مراکز به عنوان یکی از مهم ترین ساختارهای موثر در اقتصاد دانش بنیان و محیطی مناسب برای استقرار، توسعه و شکوفایی موسسات و شرکت های دانش بنیان هستند که در تعامل سازنده با یکدیگر و با دانشگاه ها و سایر موسسه های پژوهشی به فعالیت های فناوری اشتغال دارند.

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل هدف اصلی پارکها را افزایش تولید ثروت در جامعه از طریق ایجاد و توسعه فعالیت موسسه های متکی بر فناوری دانست.

عباسپور با اشاره به سهم پارک علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان در اشتغال پایدار استان گفت: بر اساس سند جامعه توسعه استان در صورت توسعه فضاهای فیزیکی، پرداخت تسهیلات به شرکت ها، راه اندازی کارخانه نوآوری و شهرک علم و فناوری در سطح 35 هکتار افزایش می یابد.

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل فعالیت40 شرکت دانش بنیان در استان را یادآور شد و گفت: از این تعداد 28 شرکت دانش بنیان مورد حمایت پارک علم و فناوری قرار گرفته است.

به گفته وی در حال حاضر در استان اردبیل 126 مرکز رشد فعال، 64 شرکت در مرحله پیش رشد و 78 مورد دیگر هم در مرحله رشد و بالندگی می باشد.

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل با اشاره به اهدف پیش روی پارک علم و فناوری اردبیل اظهار کرد: این مرکز با ارائه تسهیلات، در تلاش است تا شرکت های دانش بنیان، فناوران، مخترعان و صاحب ایده برای رسیدن به اهدف نهایی خود با مشکل مواجه نشوند و درصد رفع موانع پیش روی آنها بر می آید تا سالی که مزین است به شعار تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین برای این افراد سال شکوفایی باشد.

وی در ادامه همچنین از اخذ 300 میلیارد ریال تسهیلات برای شرکت های دانش بنیان این استان خبر داد و گفت: انتظار می رود این میزان به 500 میلیارد ریال افزایش یابد.

عباسپور در ادامه با اشاره به رونمایی از هشت محصول دانش بنیان همزمان با هفته پژوهش در استان، خاطرنشان کرد: این محصولات در بخش های دارویی، صنایع خودرو، کشاورزی، رباط و هوش مصنوعی برای اولین بار در بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای فناوری و فن بازار استان اردبیل می باشد.

معاون فناوری مرکز رشد جهاد دانشگاهی اردبیل در گفت و گو با سیناپرس اردبیل اظهار کرد: با گذشت تقریبا یک دهه از شکل گیری ادبیات فناوری در استان اردبیل در بحث فناوری هنوز به آن شکل مطلوب دست نیافته ایم به طوری که انتظار می رود با تزریق حمایت های مادی و معنوی نقایص شبکه فناوری استان برطرف و ماموریت هر مرکز بدرستی مشخص شود تا ثمرات آن در اقتصاد استان قابل لمس باشد.

مهران محمدی انتظارات مسئولان را نقش آفرینی اکوسیستم فناوری برای خلق ثروت در استان دانست و گفت: چند سال است که مقام معظم رهبری در تشخیصی هوشمندانه شعار سال را با واژه هایی چون تولید، اشتغال و دانش بنیان به حوزه تولید علمی و فناورانه گره می زنند تا خلق ثروت و بهره برداری از یافته های علمی مورد توجه قرار گیرد.

وی از آمادگی جهاددانشگاهی استان اردبیل برای قبول ماموریت های موثر خبر داد و افزود: به عنوان نهادی واسطه ای و تسهیل گر می توانیم به حوزه های فناوری، کارآفرینی و تولید استان یاری برسانیم چرا که این موضوع با نگاه توسعه ای مسئولان به ویژه استاندار اردبیل قرابت پرمعنایی دارد.

محمدی طرفیت بالای جهاددانشگاهی را با دارا بودن پژوهشگاه های ملی یادآور شد و گفت: آمادگی لازم برای بومی سازی دانش فنی و تجربیات ارزنده این مراکز در منطقه وجود دارد که می تواند به حوزه پژوهش و فناوری استان نیز در توسعه اردبیل کمک کند.

معاون فناوری مرکز رشد جهاد دانشگاهی اردبیل افزود: این مرکز قسمتی از اکوسیستم فناوری استان اردبیل است که تلاش می کند در کنار سایر اجزای آن نقش خود را بدرستی ایفا نماید.

معاون فناوری مرکز رشد جهاد دانشگاهی اردبیل با اشاره به فعالیت این مرکز اظهار کرد: در حال حاضر 18 شرکت و 2 هسته فناور در مرکز رشد جهاد دانشگاهی اردبیل فعال است.

به گفته وی جهاد دانشگاهی در قالب مرکز رشد گیاهان دارویی از سال 93 فعالیت خود را آغاز و در حال حاضر فعالیت خود را با تولید 38 محصول فناورانه ادامه می دهد به طوری که واحدهای فناور مرکز رشد موفق شده اند، نمونه سازی 30مورد محصول را انجام و برای 4 محصول مجوزهای اولیه در حال نهایی شدن است تا به مرحله تجاری سازی برسد.

محمدی در ادامه همچنین فعالیت 2 شرکت دانش بنیان و یک شرکت خلاق را یادآور شد و گفت: مرکز رشد درقالب بسته های حمایتی، از این شرکت ها پشتیبانی می کند که 14 مورد ثبت اختراع نیز با استمرار حمایت ها اتفاق افتاده است.

معاون فناوری مرکز رشد جهاد دانشگاهی اردبیل با اشاره به کسب فناوری برتر جهاددانشگاهی کشور توسط واحدهای فناور مرکز رشد واحد اردبیل، اضافه کرد: مرکز رشد فناوری جهاد دانشگاهی به عنوان مجموعه موفق و برتر معرفی شده و حتی در رویداد استارتاپی در ترکیه و لهستان حائز رتبه های اول شده است.

به گفته وی همچنین حهاددانشگاهی در قالب مرکز نوآوری، شتاب دهی کسب و کارهای فناورانه و همچنین فعالیت مرکز رشد گیاهان دارویی از ظرفیت جوانان استفاده کرده و تلاش کرده با حمایت های هم جانبه به رشد و اعتلای این مراکز رشد و فناوری کمک کند.

محمدی بسته های حمایتی از مراکز رشد، نوآوری و شتاب دهی را یادآور شد و اظهار کرد: اولین حمایت ها به صورت کمک های بلاعوض است که در طول استقرار شرکت ها خدمات حمایتی مالی ارائه می شود.

وی تصریح کرد: تمام خدمات اعم از برگزاری کارگاه های آموزشی، مشاوره ها، استفاده از امکانات، بازدید و برگزاری نمایشگاه و چاپ مقالات رایگان بوده و تا سقف 15 میلیون تومان برای جبران هزینه ها، تسهیلات کم بهره بانکی و تا سقف 50 میلیون سایر تسهیلات بانکی در اختیار فعالان این حوزه قرار می گیرد.

 

منبع: باشگاه ایده پردازان کوشا
مجتمع نوآوری باز کوشا از علاقمندان و ایده پردازان که طرح یا ایده ای در حوزه نوآوری و فناوری در هر زمینه ای دارند دعوت می کند تا در رویداد ها و مسابقات فناوری و نواوری ما شرکت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است