وبلاگ

هوشمند سازی گمرک رویکردی متعالی برای تسهیل تجارت خارجی است

پلتفرم نوآری باز کوشا | هوشمند سازی گمرک رویکردی متعالی برای تسهیل تجارت خارجی است

فصل اقتصاد – وزیر امور اقتصادی و دارایی با تقدیر از اقدامات انجام گرفته توسط گمرک جمهوری اسلامی، تاکید کرد: هوشمند سازی گمرک رویکردی متعالی برای تسهیل تجارت خارجی است.

هوشمند سازی گمرک رویکردی متعالی برای تسهیل تجارت خارجی است.


به گزارش روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا به نقل از خبرگزاری فصل اقتصاد، دکتر فرهاد دژپسند طی مراسم رونمایی از پروژه های گمرک هوشمند و انعقاد قرارداد با بخش خصوصی برای راه اندازی 15 دستگاه ایکس ری کانتینری که در محل گمرک فرودگاه مهرآباد برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه گاهی نه تنها خدمات و زحمات همکاران ما در گمرک جمهوری اسلامی دیده نمی شود، بلکه نقطه ضعف هایی که بعضاً خارج از حوزه فعالیت گمرک است نیز به نام آنها ثبت می شود که این مظلومیت مضاعف است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه گمرک جمهوری اسلامی نقش کلیدی در توسعه دارد، گمرکات کشور را به عنوان تسهیل گر و مرزبان اقتصاد ارزیابی کرد که موجب بهبود جایگاه اقتصاد کشور در عرصه بین الملل شده است. 
وی افزود: هر چه سازمان دهی گمرکات کشور سرعت گیرد، این نقش سریع تر ایفا شده و اثر گذاری بیشتری در اقتصاد خواهد داشت.

دژپسند با اشاره به سهم 85 درصدی سهم مواد اولیه و کالای واسطه ای در واردات کشور و نیز ممنوعیت ورود کالای گروه چهار، طی چند سال اخیر که موجب شده حتی 15 درصد باقیمانده سهم واردات کشور هم اصولا شامل کالاهای لوکس نباشد، تصریح کرد: تسهیل در واردات هدفمند از دریچه فعالیت ها و قوانین گمرکی، کمک بزرگی به جهش تولید در کشور می کند.

وزیر اقتصاد با یادآوری مطالب رسانه ها مبنی بر نهایی نشدن برخی محصولات تولیدی به دلیل کمبود یکی از قطعات آنها، اظهار داشت: این البته زیاد متوجه گمرک جمهوری اسلامی نیست و مسایل زیاد دیگری از جمله برخی محدودیت های ارزی موجب آن می شود.

وی تاکید کرد: اگر نوع فعالیت گمرک جمهوری اسلامی به گونه ای باشد که وارد کننده و مصرف کننده، اطمینان خاطر داشته باشند که از زمان سفارش و رسیدن کالای مورد نظر خود، دچار اتلاف وقت نمی شوند، با دلگرمی و قاطعیت بیشتری به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

دژپسند گفت: استفاده از فناوری های نوین در گمرک جمهوری اسلامی نظیر آنچه امروز در رونمایی از پروژه های گمرک هوشمند شاهد هستیم؛ ضرورت حضور عامل انسانی در ارزیابی محموله های گمرکی را کاهش داده و با حذف ارتباطات چهره به چهره، احتمال وقوع تخلف و فساد، پیش از پیش کاهش می یابد.
وی افزود: در چنین شرایطی که ارتباطات چهره به چهره حذف شده و مهلت زمانی مشخصی برای انجام عملیات گمرکی تعیین شده است و همه چیز بطور خودکار انجام می شود، کمترین ضرورت به استفاده از نیروی انسانی احساس می شود.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: زمانی که عامل انسانی به عنوان اپراتور حضور دارد، احتمال خطا و لغزش وجود دارد ولی چنانچه امروز مشاهده کردیم، پهپاد ها بطور خودکار، محموله های وارداتی را بازرسی می کنند و این احتمال تخلف، از جمله قاچاق را به حداقل می رساند که این همواره به عنوان یکی از اهداف و دستاورد های پروژه های گمرک هوشمند مطرح بوده است. 

دژپسند اعلام کرد: خوشبختانه به مدد اراده قاطع کارکنان و مدیران و استفاده از فناوری های نوین، در سال جاری، میزان کشفیات قاچاق توسط گمرک جمهوری اسلامی با جهشی قابل توجه مواجه شده است.

وی با اشاره به کاهش مدت زمان ترخیص کالا از یک ماه به 3 روز در گمرکات کشور و تأکید بر اینکه یک فعال اقتصادی نباید در صف انتظار ترخیص کالا بماند، تصریح کرد: باید به شکلی برنامه ریزی شود که همین زمان سه روزه هم کاهش یابد.

وزیر اقتصاد جایگزینی پلمپ دستی با الکترونیک در گمرکات کشور را موجب خطر زدایی و ریسک زدایی افزایش قاچاق خواند.

دژپسند با تاکید بر نقش مثبت استفاده از فناوری های نو مانند جی پی اس در عملیات گمرکی، ادامه داد: در صورت تقویت تعامل و همکاری گمرک جمهوری اسلامی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهت اجرای پروژه های فناورانه گمرکی، شاهد جهش بزرگ دیگری در عملکرد این سازمان خواهیم بود.

وزیر اقتصاد با یادآوری اینکه “در کنار سالم سازی روابط در گمرکات کشور باید به توانمند سازی کارکنان نیز توجه ویژه ای معطوف شود”، گفت: خوشبختانه امروز در گمرکات کشور، از نظر توانمند سازی، در حال رسیدن به مرحله ای هستیم که پرسنل ما بخاطر دغدغه مالی دچار حواشی نمی شوند.

وی با تأکید بر اینکه خدای ناکرده، هدف ما از تأکید بر کاهش دخالت عوامل انسانی در فرآیند ارزیابی و ترخیص کالا، کاستن از نیروی شاغل و از بین بردن فرصت های اشتغال نیست، گفت: به عنوان مثال می توانیم بگوییم، با تکیه بر فناوری فشار کمتری به کارکنان گمرک در مناطق دور افتاده کشور وارد می آید.

دژپسند با اشاره به تفاهمات بعمل آمده با بخش خصوصی برای تامین 15 دستگاه ایکس ری اظهار داشت: با این قرار داد، ظرف یک سال، به تعداد کل دستگاه های موجود، به ظرفیت کشور از این لحاظ افزوده خواهد شد.

وزیر اقتصاد با یادآوری اینکه متأسفانه بخاطر تحریم های ظالمانه، توان مالی دولت برای تأمین مالی پروژه های هوشمند سازی گمرک، آسیب دیده است، تفاهم انجام شده را هوشمندانه خواند و گفت: اینجا اتفاق دیگری افتاده و در کنار تحقق ارتقای فناوری عملیات گمرکی، از نظر تأمین مالی نیز ابتکار عمل صورت گرفته و پروژه بطور کامل به بخش خصوصی و عمدتاً هم به شرکت های دانش بنیان واگذار شده است.

وی تصریح کرد: با مشاهده این مسایل، به آینده گمرک کشور امیدوار می شویم زیرا گمرک جمهوری اسلامی بخوبی دارد نقش خود را در مرزبانی اقتصاد کشور ایفا می کند.

دژپسند اظهار داشت: احساس می کنم داریم بجایی می رسیم که به خودمان افتخار کنیم که در گمرکات کشور، مشغول انجام کارها و پروژه هایی هستیم که موجب برتری در منطقه و تبدیل ما به الگویی در این ارتباط شده است.

وی تصریح کرد: اینگونه می توانیم امیدوار باشیم که مطابق فرمایش و انتظار مقام معظم رهبری، به جایی برسیم که در سال 1404 دارای مقام اول علم و فناوری منطقه باشیم.

وزیر اقتصاد در ادامه با توجه به سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و با اشاره به مفهوم “اقتصاد کوثری” این مفهوم را دارای معنایی بسیار عمیق خواند و گفت: در قالب چنین اقتصادی نوعی جهش مستمر، هم افزایی و رشد بالنده منجر به اشتغالزایی در کشور ایجاد می شود.

منبع: روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا

هسته پژوهشی کوشا شما را به مسابقات هوشمند سازی در شناورها (سطحی و زیر سطحی) و هوشمند سازی (تسلیحات، مهمات، تجهیزات)دعوت می کند.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است