وبلاگ

هوش مصنوعی به درمان صرع آمد

محققان کالج دانشگاهی لندن در مطالعه اخیرشان از توسعه یک الگوریتم هوش مصنوعی (AI) خبر داده اند که می تواند ناهنجاری های ظریف مغزی را که باعث تشنج های صرع می شوند، شناسایی کند.

محققان در این مطالعه که پروژه تشخیص ضایعات صرع چند مرکزی (MELD) نام داشت، از بیش از 1000 اسکن ام آر آی بیماران که از 22 مرکز جهانی صرع جمع آوری شده بود، برای توسعه این الگوریتم استفاده کرد. این الگوریتم گزارش هایی از محل ناهنجاری ها در موارد دیسپلازی قشر مرکزی (FCD) مقاوم به دارو که یکی از علل اصلی صرع است، ارائه می دهد.

دیسپلازی قشر مرکزی، مناطقی از مغز هستند که به طور غیر طبیعی رشد کرده اند و اغلب باعث صرع مقاوم به دارو می شوند. این بیماری معمولا با جراحی درمان می شود، با این حال شناسایی ضایعات حاصل از MRI یک چالش مداوم برای پزشکان است، زیرا دیسپلازی قشر مرکزی در اسکن های MRI می تواند طبیعی به نظر برسد.

برای توسعه این الگوریتم، محققان ویژگی های قشر مغز مانند میزان ضخیم یا چین خوردگی سطح قشر مغز را از اسکن های MRI اندازه گیری کردند و از حدود 300 هزار مکان در سراسر مغز برای ایجاد آن استفاده کردند.

سپس محققان الگوریتم را به وسیله نمونه هایی که توسط رادیولوژیست های خبره علامت گذاری شده بود، به عنوان یک مغز سالم یا دارای دیسپلازی قشر مرکزی، بسته به الگوها و ویژگی های آنها، آموزش دادند.

یافته ها نشان داد که به طور کلی الگوریتم قادر به تشخیص دیسپلازی قشر مرکزی در 67 درصد موارد (538 شرکت کننده) بود.

پیش از این،MRI تعداد 178 نفر از این شرکت کنندگان در این مورد بدون ناهنجاری در نظر گرفته شده بود، به این معنی که رادیولوژیست ها قادر به یافتن این ناهنجاری نبودند، اما الگوریتم MELD قادر به شناسایی دیسپلازی قشر مرکزی در این موارد بود. این امر بسیار مهم است، زیرا اگر پزشکان بتوانند این ناهنجاری را در اسکن مغز پیدا کنند، سپس جراحی برای برداشتن آن می تواند درمانی کاربردی باشد.

دکتر “هانا اسپیتزر” (Hannah Spitzer)، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: الگوریتم ما به طور خودکار می تواند ضایعات را از هزاران اسکن MRI بیماران تشخیص دهد. این الگوریتم می تواند به طور قابل اعتماد انواع ضایعات، شکل ها و اندازه های مختلف آنها و حتی بسیاری از آن ضایعات را که قبلا توسط رادیولوژیست ها شناسایی نشده بودند، تشخیص دهد.

یافته های این مطالعه در مجله “Brain” منتشر شد.

پلتفرم نوآوری باز کوشا از همه علاقمندان در هر حوزه و زمینه ای دعوت می‌کند تا در رویداد نوآوری و فناوری ما شرکت نمایند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است