اخبار

هیئت های تجاری 11 کشور جهان در راه نمایشگاه ایران پلاست

پلتفرم نوآری باز کوشا | هیئت‌‌‌های تجاری ۱۱ کشور جهان در راه نمایشگاه ایران پلاست

بيش از 200 تاجر از 11 كشور از آخرين نمايشگاه بين المللي ايران پلاست قرن؛ چهاردهمين دوره اين رويداد منطقه اي در صنعت پليمري، پلاستيك و صنايع وابسته بازديد مي كنند.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی باشگاه ایده پردازان کوشا به نقل از ستاد خبری نمایشگاه بین المللي ايران پلاست، كوروش حسن پور، رئیس تشریفات اين نمایشگاه، در پنج دوره اخیر برگزاری ايران پلاست مسئول مستقيم دعوت و پيگيري حضور هيئت هاي تجاری و بازرگانان خارجی از كشورهاي مختلف بوده است.

با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور در دوران تحریم و شیوع ویروس کووید 19، امسال شاید بیش از گذشته اقتصاد کشور به ارزآوري صادرات مواد و محصولات صنعت پلاستیک به ويژه به كشورهاي همسایه و منطقه نياز داشته باشد، چه آنكه اين مهم نيز در اولويت برنامه هاي كلان دولت قرار گرفت.

در اين ميان يكي از فرصت هاي بازاریابی براي رسيدن به اين نتيجه و نفوذ در بازارهای هدف صادراتی با هدف ارزآوری و رونق کسب و کار، برگزاری نمایشگاه هاي تخصصی و اختصاصی است و نمایشگاه ایران پلاست نيز يكي از شاهراه ها و گلوگاه هاي راهبردي در جذب بازرگانان خارجي در بخش پر مخاطب و جذاب صنعت پليمر و پلاستيك محسوب مي شود.

گفت وگوي ستاد خبري نمايشگاه با كوروش حسن پور، رئيس تشريفات نمايشگاه بين المللي ايران پلاست را در ادامه مي خوانيد:

نمایشگاه ایران پلاست از 19 تا 22 بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللي تهران برگزار می شود. با توجه به اينكه جنابعالی در ادوار اخیر مسئولیت دعوت از هیئت های تجاری و بازرگانان خارجی را به عهده داشته ايد، بفرماييد براي دوره اخير چه برنامه هايي پیش بینی شده است؟

مي توانيم اين اطمينان را به همه مخاطبان نمایشگاه ایران پلاست بدهيم كه در چهاردهمين دوره اين رويداد منطقه اي در صنعت پليمري، پلاستيك و صنايع وابسته، بيش از 200 تاجر از كشورهاي اقليم كردستان، عراق، افغانستان و آذربايجان به دعوت و ميزباني دبيرخانه نمايشگاه، از آخرين ايران پلاست قرن بازديد خواهند داشت.

اين افراد كه اشاره كرديد در قالب چه تعداد هيئت تجاري به ايران خواهند آمد؟

تا اين لحظه حضور 6 هيئت از عراق، دو هيئت از افغانستان و يك هيئت از آذربايجان براي حضور در ايران پلاست قطعي شده است، همچنين از كشورهاي قزاقستان، تاجيكستان، كنيا و هندوستان هم هركدام يك هيئت راهي ايران مي شوند.

در بخش بازديدكنندگان خارجي كه به صورت انفرادي به كشور وارد خواهند شد، در حال نهايي كردن مراحل دريافت ويزا و اقامت بازديدكنندگاني از كشورهاي عراق، افغانستان، سوريه، لبنان، تركيه، اردن و آذربايجان به صورت انفرادي هستيم.

آيا تسهيلات ويژه اي براي بازديدكنندگان خارجي در چهاردهمين دوره ايران پلاست تدارك ديده شده است؟

طبق روال دوره هاي پيشين، ميهمانان منتخب از بسته اقامتي رايگان دبيرخانه نمايشگاه بهره مند مي شوند، همچنين سعي ما اين است كه براي بازديد هدفمند ميهمانان، بهترين برنامه ريزي انجام شود.

اين بازرگانان در چه حوزه هايي فعال هستند؟

اولویت ایران پلاست بر دعوت از تجار تخصصی حوزه صنعت پلاستیک بوده است، اما همان طور كه مستحضرید بازرگانان کشورهای عراق و افغانستان به طور معمول در چند زمینه فعالیت دارند. در هر حال صنعت پلاستیک ایران برای این کشورها و حتی جمهوری آذربایجان و اقلیم کردستان بسیار جذاب است.

برای نمونه، نخستین بار در تاریخ نمایشگاه ایران پلاست، امسال بزرگ ترين هیئت اقلیم کردستان عراق که به صورت تخصصی در بخش تجارت محصولات پلاستیکی فعال هستند، در قالب هیئت 50 نفره از این رویداد بازدید می کند و در حاشیه نمایشگاه نيز باب تازه اي از همکاری هاي دوسویه با شرکت های داخلی گشوده مي شود.

آیا برای دعوت از این بازرگانان، دبیرخانه نمایشگاه، نظرات مشورتی مشارکت کنندگان و تشکل ها را هم دریافت کرده و مورد توجه قرار داده است؟

در دو دوره گذشته، تا حدودي براي معرفي بازرگانان سرشناس با همه انجمن ها و اتحاديه هاي مرتبط با صنعت پلاستيك مكاتبه كرديم كه از اين موضوع استقبال نشد. به نظرم دليل اصلي اين موضوع هم مسئله رقابت ميان فروشندگان محصولات و خدمات بود. اعضاي انجمن ها و تشكل ها گاه تمايل ندارند مشتري هاي خود را به ديگران معرف كنند كه قابل درك است. به هر حال معرف اصلي بازرگانان مورد اشاره، سازمان توسعه تجارت و اتاق هاي مشترك بازرگاني بوده اند.

همه با اين واقعيت ناخوشايند يعني همه گيري كوويد-19 و آثار مستقيم و غيرمستقيم آن بر زندگي فردي، اجتماعي و حرفه اي آشنا هستند. تأثير اين موضوع بر جذب بازديدكنندگان خارجي و منطقه اي در اين دوره چگونه بود؟

بله، امسال به دليل بيم از سفر، محدوديت پروازها و قوانين قرنطينه پس از سفر در بسياري از كشورها به ويژه كشورهاي اروپايي، تنوع كشورها در ميان بازديدكنندگان خارجي كمتر شده است، اما در كميت خيلي تفاوتي نداريم، از قضا اميدوارم با شرايط و امكاني كه براي صادرات شركت هاي ايراني در كشورهاي منطقه و همسايه وجود دارد، اين بخش از سال هاي گذشته خروجي بهتري هم داشته باشد.

آیا نشست هاي برنامه ريزي شده B2B میان هیئت ها از یک طرف و مسئولان سازمان ها و شرکت ها ازسوی دیگر وجود خواهد داشت؟

بله، پس از قطعي شدن حضور هيئت ها براي اين مبحث هم برنامه ريزي مي كنيم، پارسال در اين باره خيلي موفق بوديم. امسال هم با رعايت پروتكل هاي بهداشتي به طور حتم نشست هاي پرباري را برنامه ريزي خواهيم كرد.

پیشنهاد شما برای بهینه کردن ارتباط مشارکت کنندگان ایران پلاست و بازرگانان چیست؟

غرفه داران بي شك برنامه هايي خواهند داشت تا از حضور بازرگانان خارجي در ايام نمايشگاه، به بهترين شكل ممكن بهره برداري كنند. بازرگانان خارجي با هدايت و همراهي راهنمايان از همه سالن ها بازديد خواهند داشت. از مشاركت كنندگان محترم تقاضا دارم از اخبار و برنامه هاي نمايشگاه از طريق كانال هاي رسمي دبيرخانه ايران پلاست مطلع شوند و در نشست هاي B2B مشاركت كنند، اميدوارم با رعايت مسائل بهداشتي، همه با هم به هرچه بهتر برگزار شدن اين رويداد مهم كشور كمك كنيم.

ایران مراسم نیوز؛ رسانه مرجع صنعت همایش و نمایشگاهی کشور | هیئت‌های تجاری  11 کشور جهان در راه نمایشگاه ایران‌ پلاست

منبع: فصل اقتصاد- روابط عمومی هسته پژوهشی کوشا

پلتفرم نوآوری باز کوشا از همه علاقه مندان به حوزه علم و فناوری دعوت می نماید تا در مسابقات ایده پردازی ما شرکت نمایند.