اخبار

پذیرش936اثردر ششمین جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاداسلامی

پلتفرم نوآری باز کوشا | جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز اعلام کرد: در ششمین جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی بیش از 936 اثر در حوزه های مختلف ازجمله مقاله، اختراع، ابتکار و نوآوری، تحقیق، محصول، ایده، طرح و کتاب مورد پذیرش واقع شده است.

پلتفرم نوآری باز کوشا | جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش روابط عمومی‌ و اطلاع رسانی مجموعه نوآوری باز کوشا به نقل از خبرنگار گروه استان های خبرگزاری آنا از کرج، حسین کلانتری خلیل آباد در مراسم افتتاح ششمین جشنواره نانو دانشگاه آزاد اسلامی که سوم و چهارم اسفند به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج برگزار می شود

با اشاره به آیه «وَ نُریدُ أَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفوا فِی الأَرضِ وَ نَجعَلَهُم أَئِمَّةً وَ نَجعَلَهُمُ الوارِثینَ» انسان را خلیفه خدا روی زمین معرفی و اظهار کرد: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی، ایران یک کشور قدرتمند در سطح جهان به خصوص جهان اسلام بوده که توانسته توانمندی های بسیاری در حوزه فناوری نانو به دست آورد.

وی اضافه کرد: از دیگر برکات انقلاب اسلامی ثبات امنیت و حفظ تمامیت ارزی کشور است که دستاوردهای بسیاری برای کشور داشته است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز با اشاره به برخی دستاوردهای انقلاب اسلامی بیان کرد: به اوج رساندن مشارکت مردم و خدمت رسانی در عرصه های مختلف، ارتقای بینش سیاسی مردم، سنگین کردن کفه عدالت در جامعه در کنار عواملی مانند پیشرانی در عرصه علم و فناوری که نمونه ای از آنها، پیشرفت در زمینه فناوری نانو بوده از جمله این دستاوردهاست.

کلانتری خلیل آباد، هدف از توسعه فناوری نانو را تولید ثروت و ارتقای کیفیت زندگی مردم اعلام کرد و افزود: فناوری نانو انقلاب بزرگی در زندگی مردم ایجاد کرده و با توجه به اینکه متوسط کیفیت زندگی در کشور پایین بوده، ارتقا و افزایش این سطح کیفیت ضروری است.

ایران جزء 7 کشور تعیین کننده استاندارد جهانی فناوری نانو در جهان است وی یادآور شد: فناوری نانو می تواند در عرصه های مختلف از قبیل کشاورزی، طب، سلامت و انرژی و … بسیار تأثیرگذار بوده و موجب تولید ثروت و افزایش سطح کیفیت زندگی مردم باشد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: ایران جزء هفت کشور تعیین کننده استاندارد جهانی فناوری نانو در جهان است و با بیش از 260 اختراع، چاپ بیش از 12 هزار مقاله در نشریات بین المللی، 270 شرکت در زمینه نانو، ایجاد طرح های زیرساختی و بیش از یک هزار دانشجو یا فارغ التحصیل در بخش نانو نقش بزرگی در مجامع بین المللی ایفا کرده است.

کلانتری خلیل آباد تبیین کرد: فناوری نانو دستاوردهای بی نظیری از جمله داروسازی، ساخت تجهیزات اندازه گیری نانو اسکوپ، تولید مواد نانو و مواد مرکب نانویی، ساخت فیلتر و غشای نانویی در کشور، ساخت حسگرهای نانویی، کسب مبلغ 8 هزار میلیارد تومان فروش از محصولات نانویی در کشور داشته است.

وی توضیح داد: در ششمین جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی 936 اثر در حوزه های مختلف ازجمله مقالات، اختراع و ابتکار و نوآوری، تحقیق، محصول، ایده، طرح و کتاب مورد پذیرش واقع شده است.

مدیرکل شبکه پژوهشی و آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی هم در این جشنواره گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز دارای توانایی ها و ظرفیت های بالایی است که اندکی از این ظرفیت ها به صورت بالفعل درآمده و با توجه به اینکه استان البرز قطب علم و فناوری ایران محسوب می شود و بسیاری از مؤسسات و سازمان ها در این استان مستقر هستند، این دانشگاه می تواند با استفاده از توانایی های خود در راستای پیشبرد اهداف دانشگاه اقدامات بسزایی داشته باشد.

عبدالله محمدی با بیان اینکه هدف از برگزاری جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی اعلام نیاز صنعت و رفع این نیاز از سوی فناوران است، افزود: هدف از برگزاری این جشنواره ها آن است که ابتدا فناوران شناسایی و تشویق شده است، سپس با شناسایی زیرساخت ها و مراکز تحقیقاتی به ایجاد ارتباط مناسب بین این دو عامل به نتایج ثمربخشی دست پیدا کرد.

وی تأکید کرد: با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از سوی مقام معظم رهبری، این جشنواره ها باید به عنوان پیش رویداد برای رویداد اصلی گام دوم باشند.

مسئولان در پایان این مراسم از نمایشگاه ششمین جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی بازدید کردند.

پلتفرم نوآری باز کوشا | جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش آنا، مهم ترین اهداف برگزاری ششمین جشنواره فناوری نانو، حمایت از توسعه علم، فناوری و تجاری سازی محصولات نانو، شناسایی و قدردانی از افراد حقیقی و حقوقی توانمند و فعال در حوزه فناوری نانو در دانشگاه آزاد اسلامی، هدایت فعالیت های واحدهای دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی فعال دانشگاه به سمت فناوری نانو و تشویق فعالیت های پیشرو در این زمینه به شمار می رود.

معرفی قابلیت های فناوری نانو و آخرین دستاوردهای آن به حوزه های مرتبط و ایجاد بستری درراستای ارتباط و تعامل هرچه بیشتر میان آنان، شناسایی توان تحقیقاتی و صنعتی مراکز مرتبط و آشکارسازی ظزفیت های موجود، ایجاد همکاری و تعامل میان مراکز علمی و صنعتی مرتبط در راستای بهره مندی هرچه بیشتر صنایع از این تکنولوژی و آخرین رهاوردهای آن، افزایش آگاهی و بینش عمومی به این فناوری، شناسایی برترین ها در شاخه های مختلف این حوزه و قدردانی از آنان به منظور افزایش انگیزه و ترغیب علاقه مندان به فعالیت در این زمینه از جمله اهداف دیگر این جشنواره است.

اختراعات برتر، ابتکار و نوآوری برتر، مقالات برتر، کتب برتر، ایده های برتر، محصولات برتر، شرکت های دانش بنیان و تولیدی برتر، محقق برتر (در شاخه های مختلف: افراد حقیقی ، اعضای هیئت علمی، دانشجویی، دانش آموزی)، آزمایشگاه برتر، مرکز تحقیقات برتر، طرح های پژوهشی و دانش بنیان برتر، پایان نامه برتر ( ارشد و دکتری) را می توان از محورهای این جشنواره نام برد.

مهم ترین برنامه های جنبی جشنواره را می توان تور بازدیدهای صنعتی مجازی، برگزاری استارت آپ در حوزه های مرتبط با نانو فناوری، برگزاری کارگاه های پژوهشی، آموزشی و سخنرانی های تخصصی، برگزاری نمایشگاه مجاری نانو و برگزاری چالش فناوری نانو برشمرد.

منبع: روابط عمومی و اطلاع رسانی باشگاه ایده پردازان کوشا

پلتفرم نوآوری باز کوشا از همه علاقمندان در هر حوزه و زمینه ای دعوت می‌کند تا در مسابقات نوآوری و فناوری کوشا شرکت نمایند.