اخبار

پوسته های الکترونیکی راهگشای ساخت لباس های هوشمند هستند

پوسته های الکترونیکی راهگشای ساخت لباس های هوشمند هستند

حسگرهای پوست مصنوعی جدید متوجه تیز و برنده بودن یا داغ و سوزاننده بودن اجسام خواهند شد.

به گزارش باشگاه ایده پردازان کوشا به نقل از گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت(طبنا)، دانش پزشکی راه زیادی را از درک کارکرد اعضای بدن تا آرزوی بازسازی آن ها در آزمایشگاه طی کرده است. شاید در قرن بیست و یکم به جایی رسیده باشیم که بتوانیم از این رویا گذشته و حتی لباس هوشمندی به تن کنیم که به اندازه پوست بدن اطلاعات و داده های بدن ما را جمع آوری کند.

پوست بزرگ ترین و همچنین پیچیده ترین عضو بدن ما است. زیر میکروسکوپ به آن نگاه کنید و هزاران پایانه عصبی را مشاهده خواهید کرد که مغز را مرتبط با دنیای بیرون نگه می دارد و به ما اجازه می دهد لمس، فشار و درد را احساس کنیم.

برای دانشمندانی مانند ژنان بائو که یک مهندس شیمی در دانشگاه استنفورد است که بر روی ساخت پلیمرها تمرکز دارد، پوست نه تنها یک اندام حسی، بلکه یک ماده است. چیزی که به قول او انعطاف پذیر، اما بسط پذیر، خودترمیم شونده و زیست تخریب پذیر است.

به گزارش نشریه وایرد نسخه بریتانیا، بائو که در زمینه نوظهور پوست الکترونیکی کار می کند و ماموریت خود را بازسازی بسیاری از عملکردهای پوست انسان برای استفاده در پروتز و روباتیک قرار داده است.

مهندسان پزشکی که سال هاست در بخش ساخت اندام مصنوعی کار می کنند حتی با وجود پیشرفت های رباتیک که عملکرد اعضای مصنوعی را به شکل حیرت آوری ارتقا بخشیده هنوز از فقدان حس لامسه به عنوان بزرگ ترین کاستی این اعضا نام می برند.

برای افرادی که از اندام های مصنوعی استفاده می کنند، حس لامسه کیفیت زندگی آن ها را به شکل بی حدوحصری بهبود بخشیده و به آن ها این امکان را خواهد داد که نرم را از سخت تشخیص دهند و قبل از اینکه بتوانند آسیبی وارد شود متوجه تیز و برنده بودن یا داغ و سوزاننده بودن اجسام شوند.

سال 2010 بائو و همکارانش یک حسگر منعطف ساختند که به قدری حساس بود که می توانست لمس یک پروانه در حال پرواز را تشخیص دهد.

پوست ما که یک سد محافظ طبیعی در برابر محیط را تشکیل می دهد، می تواند به عنوان رابط بین انسان و دستگاه ها نیز عمل کند. حالا تصور کنید لوازم اطراف ما از این پوست هوشمند به عنوان «لایه محافظ و رابط» استفاده کنند.

بائو می گوید: «لوازم الکترونیکی کنونی ما بسیار سفت، شکننده و حجیم هستند؛ اما اگر بتوانیم همه آن ها را مانند پوست بسازیم، این امر به طور بالقوه می تواند نحوه تعامل و ارتباط انسان با وسایل الکترونیکی را کاملا تغییر دهد.»

استارت آپ PyrAmes سیلیکون ولی که بائو موسس آن است، درحال توسعه یک نوار نرم است که دور مچ دست یا پا پیچیده می شود و می تواند برای نظارت بر فشار خون نوزادان نارس در بخش های مراقبت های ویژه مورد استفاده قرار گیرد.

این نوار طراحی شده تا جریان خون را به طور مداوم ثبت کند، کارکرد آن مانند یک خط شریانی است و بدون نیاز به سوزن هایی که خطر عفونت و آسیب مرگبار به بافت و اعصاب نوزاد را به همراه دارند.

بائو چندین سال است که بر روی لوازم الکترونیکی «الهام گرفته از پوست» کار می کند.

او از سال 2018 به عنوان رئیس دپارتمان مهندسی شیمی استنفورد فعالیت کرده و در حال حاضر بیش از 100 حق ثبت اختراع در ایالات متحده دارد، از جمله برای حسگر تشخیص پروانه.

بائو معتقد است که کاربردهای بالقوه زیادی برای پوست الکترونیکی وجود دارد؛

اما مسیر تجاری سازی آن طولانی است. با این حال او مجذوب ایده توسعه وسایل الکترونیکی است که می توانند در درازمدت برای تشخیص پزشکی و مراقبت های بهداشتی مفید باشند؛ چه به شکل پروتز، پوشیدنی یا حتی دستگاه های کاشتنی.

توجه او همچنین بر گام های کوچک و موفقیت های تیم تحقیقاتی اش در توسعه بلوک های سازنده فردی متمرکز است: حسگرها، مدارها و مواد انعطاف پذیر، کشسان و زیست تخریب پذیر که آن ها را تشکیل می دهند.

منبع: باشگاه ایده پردازان کوشا

مجتمع نوآوری باز کوشا از علاقمندان و ایده پردازان که طرح یا ایده ای در حوزه نوآوری و فناوری در هر زمینه ای دارند دعوت می کند تا در رویداد ها و مسابقات فناوری و نواوری ما شرکت نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *