گلخانه هوشمند ماژولاراستاتیس

مجموعه نوآوری باز کوشا | گلخانه هوشمند ماژولار

گلخانه استاتیس، از نوع سازه های ماژولار می باشد که حداقل 60 متر مربع مساحت را تحت پوشش قرار داده و بسته به نیاز مصرف کننده می تواند در مساحت های بزرگتر نیز پیوسته گردد. در این محصول سعی شده است تا با طراحی استاندارد قطعات و اتصالات، امکان تغییر سایز در گلخانه ایجاد گردد. همچنین جهت کاهش هزینه تمام شده برای مصرف کننده، این محصول در پکیج های تخصصی که منطبق بر شرایط تولید محصولات متفاوت و بر اساس شرایط جغرافیایی است، قابل ارائه می باشد که البته محصول خریداری شده قابل تغییر کاربری به هریک از مدل های دیگر نیز می باشد.

اهداف طرح گلخانه هوشمند ماژولار

با تولید به این محصول می توان به گلخانه هایی با مزایای ذیل دست پیدا کرد:

 1. سبک و قابل حمل بودن پکیج محصول با خودروهای باری سبک
 2. خرید و نصب پکیج، بدون نیاز به داشتن دانش تخصصی در معماری سازه
 3. خرید و نصب محصول به میزان فضای لازم جهت راه اندازی کسب و کار های کوچک از 60 متر به بالا
 4. خرید و نصب پکیج تخصصی بسته به نوع محصولات قابل کشت
 5. قابلیت نصب و راه اندازی مزارع خوشه ای گلخانه ای جهت ایجاد الگوی کشت در مناطق کوچک و در مقیاس خانگی، تکمیل زنجیره تولید و تبدیل محصولات کشاورزی جهت عرضه به بازارهای هدف و کمک به اشتغال خانگی

با اجرای این پروژه و تحقق هدف، علاوه بر کاهش هزینه های تولید در مشاغل خانگی روستایی، فرصت های مطالعه و تحقیق برای تولید محصولات در مقیاس های کوچک و مقرون به صرفه را مهیا می کند. همچنین با ایجاد شبکه و خوشه های تولید و همچنین واحد های فراوری محصول، امکان ایجاد ارتباط بین محل تولید و بازار هدف را با هزینه های کمتر فراهم می شود.

ضرورت اجرای طرح

با توجه به هزینه های بالای برپایی گلخانه ها که عملا برای مساحت های کوچک مقرون به صرفه نیست و البته نیاز به تیم متخصص جهت نصب و راه اندازی، ضرورت طراحی و تولید محصولی که این مشکالت را برای محیط های کوچک خانگی در مناطق روستایی برطرف نماید احساس گردید.

بر این اساس، با توجه به تجربه تیم فنی، در امر ساخت سازه های ماژولار، طراحی و تولید این محصول با مشخصه های مذکور در اولویت قرار گرفت.

فرضیه های طرح

تولید محصول گلخانه ماژولار با مشخصات ذیل می باشد:

 1. ارزان و اقتصادی بودن
 2. سبک و قابل حمل
 3. قابل نصب و برپایی توسط افراد غیر متخصص
 4. قابل انتقال، ارتقا و تبدیل هم از نظر مساحت و هم از نظر تجهیزات داخلی مدیریت و کنترل

مراحل انجام طرح

 1.  مطالعه و تحقیق و شناخت نمونه های موجود.
 2. طراحی اولیه محصول و محاسبات نقشه های فنی و براوردهای مالی.
 3. طراحی قطعات
 4. ساخت نمونه های اولیه و تست و آزمایش های فنی.
 5. مونتاژ و تست فنی محصول کامل شده.
 6. رفع نواقص و تولید نمونه نیمه صنعتی.

 

مجموعه نوآوری باز کوشا | گلخانه ماژولار

 

مزایای طرح

جذب پرسنل متخصص، تشویق به سرمایهگذاریهای جدید، تولید فناوریهای دانش بنیان ،توانمند سازی روستائیان ، کاهش وابستگی روستا به شهر، استفاده بهینه از زمینهای بایر ، جلو گیری از هدر رفت آب و خاک ، استفاده از آبهای باران و برف و ذخیره سازی جهت کشت و …

آثار طرح

با استفاده از تولید و عرضه این محصول، حتی در دور افتاده ترین و صعب العبور ترین مناطق هم می توان کشت و کار در مقیاس های کوچک و به صرفه و ایجاد اشتغال و کسب و کار های کوچک که قابلیت ارتقا و توسعه دارند را برپا نمود. این طرح بندهای ۰ و ۱ و ۳ و ۰۱ سیاستهای اقتصاد مقاومتی را در بر میگیرد

بازار محصول این محصول جزو محصوالت پایه و استراتژیک در هر زمانی می باشد که با توجه به کاربردهای گسترده آن در حوزه های مختلف، بازاری نسبتا دائمی در داخل و خارج کشور دارد.

آینده نگری محصول

قطعا با توجه به توسعه فناوری ها و محصول، در آینده شاهد تغییرات گسترده در سازه، با توجه به موارد مصرف این محصول خواهیم بود و هرچقدر کاربردهای جدید برای این محصول تعریف شود، فناوری های مورد استفاده در این محصول نیز دستخوش تغییرات خواهد بود.

 

مجتمع نوآوری باز کوشا از همه علاقه مندان می خواهد از محصولات دیگر کوشا نیز بازدید به عمل آورند.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است